Zbigniew Kruszyński z Poznańską Nagrodą Literacką!

Znamy już nazwisko laureata Poznańskiej Nagrody Literackiej im. A. Mickiewicza – został nim Zbigniew Kruszyński. Poznaliśmy także nazwiska twórców nominowanych do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka. Są to: Katarzyna Gondek, Kira Pietrek i Paweł Mościcki.

Poznańska Nagroda Literacka to nowa inicjatywa na kulturalnej mapie stolicy Wielkopolski. Wyróżnienie to będzie przyznawane w dwóch kategoriach. Za wybitne zasługi dla polskiej literatury i kultury zostanie przyznana Nagroda im. Adama Mickiewicza w wysokości 60 tys. zł. Nagroda im. Stanisława Barańczaka (stypendium) w wysokości 40 tys. zł otrzyma autor za znaczący, innowacyjny dorobek w dziedzinie literatury, humanistyki, popularyzacji kultury literackiej.

Laureata tej pierwszej poznaliśmy w poniedziałkowe południe. Został nim Zbigniew Kruszyński – prozaik, tłumacz, wykładowca uczelni w Szwecji i Danii, absolwent polonistyki i romanistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Jego najnowszą powieścią jest „Kurator”.

– Nie jest pisarzem-celebrytą ale właśnie zależało nam, żeby nie iść po śladach innych nagród i nie nagrodzić po raz kolejny Olgi Tokarczuk czy Stanisława Stasiuka – mówi prof. Piotr Śliwiński, członek kapituły Poznańskiej Nagrody Literackiej. – Rytm jego pisarstwa jest charakterystyczny, zupełnie nie do podrobienia, rozpoznaje się go natychmiast.

Do stypendium im. Stanisława Barańczaka zostali nominowani: Paweł Mościcki, filozof, eseista i tłumacz (autor m.in. „Idea potencjalności. Możliwość filozofii według Giorgio Agambena”, „My też mamy już przeszłość. Guy Debord i historia jako pole bitwy”), Katarzyna Gondek, powieściopisarka, poetka, autorka filmów (ostatnie publikacje: „Splatania”, „Klęska urodzaju”) oraz Kira Pietrek, poetka zajmująca się również grafiką, ilustracją i reklamą (jej wiesze ukazały się w: „Wielkopolskim Alfabecie Pisarek”, „Zbiorze pustym”, „Poznań Poetów”). Przewodniczący kapituły Piotr Śliwiński nie kryje zadowolenia z wyboru laureatów: – Jest to świetna ekipa, z której nie wiem dlaczego jestem dumny, bo przecież nie mam żadnej zasługi w tym, co zrobili.

Swoje nagrody literackie przyznają od kilku lat już niemal wszystkie duże miasta m.in. Gdynia, Wrocław czy Warszawa. Poznańską nagrodę wyróżnia to, że powstała we współpracy uniwersytetu i miasta.

– Najważniejszym elementem jest to, że miasto wspólnie z największą swoją humanistyczną uczelnią taką nagrodę ufundowało, żeby promować humanistów – twierdzi prof. Bronisław Marciniak, rektor uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. – Ta trójka młodzieży, gdzie kapituła ma bardzo poważny problem kogo wybrać, świadczy o tym, że nie ma kryzysu humanistycznego.

Wręczenie Nagrody im. Adama Mickiewicza oraz wyłonienie zwycięzcy Nagrody im. Stanisława Barańczaka odbędzie się 18 maja o godz. 20:00, w sali Wielkiej CK Zamek podczas pierwszego dnia Poznania Poetów.

Inicjatorami Poznańskiej Nagrody Literackiej są Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania oraz prof. Bronisław Marciniak, Rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Podczas wieczoru poświęconego pamięci zmarłego niedawno Stanisława Barańczaka w poznańskim Collegium Maius podpisali oni list intencyjny w sprawie ustanowienia nagrody. Drugim, obok Barańczaka, patronem wyróżnienia jest Adam Mickiewicz. Laureatów wybrała kapituła złożona z wybitnych znawców i twórców literatury. W jej skład wchodzą: prof. Inga Iwasiów, Zdzisław Jaskuła, prof. Bogumiła Kaniewska, prof. Piotr Śliwiński, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki, prof. Sławomira Wronkowska-Jaśkiewicz oraz prof. Szymon Wróbel.