Festiwal Nowe Nurty

Nowe Nurty to odbywający się po raz trzeci przegląd młodych zespołów, które dopiero wkraczają na muzyczny rynek. Do przeglądu zapraszane są zespoły, które nie mają podpisanego kontraktu płytowego z wytwórnią fonograficzną oraz innymi firmami. W tym roku organizatorzy poszerzyli zasięg regionalny przeglądu, do którego po raz pierwszy mogą zgłaszać się zespoły z całego województwa wielkopolskiego (w latach poprzednich przegląd obejmował wyłącznie aglomerację poznańską).

Przegląd uwzględnia różne gatunki muzyczne: pop, rock, hip-hop, soul, r’n’b, funk, elektronika. Aby przystąpić do konkursu należało do 1 marca nadesłać zgłoszenie wraz z materiałem demonstracyjnym (1 utwór w formacie mp3). A kogo wybrało jury i kogo usłyszymy podczas festiwalowych koncertów?
 
Xantoné Blacq & Tony Match Feat. Omar
Projekt 2.0 to kooperacja pomiędzy rewelacyjnym francuskim perkusistą Tonym Match’em
i znakomitym wokalistą i multiinstrumentalistą – Xantonem Blacq, gwiazdą soulowej sceny w Wielkiej Brytanii. Wykorzystują doświadczenie i brzmienia, które wypracowali we współpracy z takimi gwiazdami jak Fred Wesley, Earth Wind & Fire, Amy Winehouse czy Paul Jackson. Do energetycznego duetu dołączył tym razem gość specjalny: Omar, którego talent i charyzma wyróżniają się na tle współczesnej sceny muzycznej. Istnieje niewielu współczesnych artystów brytyjskich, których kreatywność rozciąga się tak szeroko jak we Freestyle Records, ostatnim albumie Omara.
 
SLOPE
To projekt, który został stworzony przez Daniela Paula Hoffmanna (aka Daniel Paul) i Hansa Schaafa (aka Honesty). Początki działalności Slope sięgają 1996 roku. Od tego czasu grupa przeszła niezwykle długą drogę, odkrywając nowe muzyczne inspiracje. Rezultatem tej ewolucji jest progresywne łączenie przez nich dzisiaj takich gatunków, jak house, boogie, techno i broken beat z coraz większą dawką jazzu i soulu. W 2003 roku Slope wydał swój pierwszy album dla Sonar Kollektiv „M”, który spotkał się z niezwykle entuzjastycznym przyjęciem. Od początku działalności Daniel Paul i Hans występują z setami DJ’skimi w całej Europie. Brzmienia stworzone przez artystów są gwarancją pełnych parkietów.
 
Bibobit
Zespół został założony przez duet producencki: Daniela Moszczyńskiego i Bartka Pietscha. To energetyczne połączenie hip-hopu, elektroniki, jazzu i popu. Niezbyt odkrywcze? W tym przypadku niebywała energia wokalu, soczyste brzmienia sekcji dętej i rytmicznej, wysmakowane partie jazzowego fortepianu, futurystycznej elektroniki oraz spontanicznej ekspresji uwalnianej w partiach improwizacyjnych tworzą mariaż, jakiego nigdzie nie usłyszycie. Obecnie kończą pracę nad pierwszym studyjnym albumem, na którym znajdą się wyłącznie autorskie kompozycje. W ich singlowym debiucie gościnnie wystąpiła Urszula Dudziak.
 
SZA!
Poznański zespół SZA! to mieszanka przeróżnych stylów muzycznych – od jazzu, reggae, alternatywy, po ostre gitarowe brzmienia. Grają wyłącznie repertuar autorski, śpiewają wyłącznie po polsku. Trudno ich zaszufladkować i porównać do kogokolwiek. Bliskie są im klimaty takich zespołów, jak Raz Dwa Trzy, Voo Voo, Strachy na Lachy czy Macieja Maleńczuka. Sześcioosobowy skład doświadczonych muzyków zapewnia pełen wachlarz dźwięków i niebanalne słowo. Zespół tworzą: gitarzysta, basista, flecistka, perkusjonalista, wokalista i perkusista.
 
ROBERT BUSHA
DJ, producent, rezydujący w Poznaniu. Nie zamyka się w określonym gatunku muzycznym i stara się czerpać z wielu źródeł muzyki współczesnej, od klasycznego funku, jazzu, soulu, po disco i house. Efektem są niekonwencjonalne sety dj’skie. Prezentowana przez niego muzyka to mieszanka tanecznych brzmień, zakrapiana dużą dawką jazzu. Od wielu lat współpracuje z macierzystą wytwórnią Jazzanovy – Sonar Kollektiv.
 

9-10 maja, godzina 20.00, Scena na Piętrze, Bilety 1 dzień- 40 ZŁ, karnet- 50 ZŁ

PROGRAM
SOBOTA 9 MAJA, SCENA NA PIĘTRZE, GODZ. 20:00
ROBERT BUSHA (PL)
BIBOBIT (PL)
SLOPE (DE)
NIEDZIELA 10 MAJA, SCENA NA PIĘTRZE, GODZ. 20:00
ROBERT BUSHA (PL)
SZA! (PL)
Xantoné Blacq & Tony Match Feat. OMAR (GB)