Propsy zwyciężyły!

Apptension, jeden z poznańskich startupów, zajął pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie dla programistów HackSummit Virtual Hackaton. Nagrodzony projekt to Propsy – aplikacja ułatwiająca tworzenie w firmie zgranych zespołów tak, by potencjał ich członków został wykorzystany w sposób optymalny.

Uczestnicy HackSummit Virtual Hackaton mają na stworzenie swojego projektu 48 godzin. W tegorocznej edycji, która odbyła się pod patronatem serwisu Koding, poznański zespół programistów z firmy Apptension rywalizował z aż 98 tys. osób. Jury oceniło 1200 projektów z całego świata.  

– Ten hakaton – z uwagi na to, że był otwarty dla uczestników z całego świata – miał formułę zdalną, dlatego nie mieliśmy świadomości, ile osób bierze w nim udział. Gdy dotarła do nas informacja, że jest ich aż tylu, byliśmy trochę przerażeni – wspomina Ania Kitowska, manager ds. komunikacji Apptension. – Dodatkową trudnością było to, że konkurs odbywał się w amerykańskich godzinach. W Stanach zaczął się w piątek wieczór, u nas w sobotę bardzo wczesnym rankiem. Pracowaliśmy nad projektem bez przerwy do poniedziałku. Był to dla nas naprawdę bardzo intensywny weekend.

Opracowana przez te 48 godzin aplikacja Propsy okazała się bezkonkurencyjna. Wszystko zakończyło się wielkim sukcesem. Za najlepszy projekt poznański zespół otrzymał nagrodę w wysokości 100 tys. dolarów.

– Cieszę się, że poznańskie startupy odnoszą sukcesy i zdobywają nagrody w tak prestiżowych konkursach – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, który osobiście pogratulował członkom zespołu hakatonowego Apptension zwycięstwa. – Sukces Apptension pokazuje, że w Poznaniu startupy mają warunki, by się rozwijać i skutecznie konkurować na rynku. Niemniej, jako miasto cały czas staramy się wspierać młodych, kreatywnych przedsiębiorców na wielu płaszczyznach.

Apptension istnieje na rynku od ponad 3 lat i zatrudnia niemal 40 utalentowanych ludzi związanych z nowymi technologiami. Współpracują z najlepszymi agencjami produkcyjnymi na świecie, dostarczają rozwiązania dla globalnych kampanii. Stworzyli wiele nagrodzonych projektów. Propsy to kolejny w ich dorobku.

– Propsy to aplikacja ułatwiająca skuteczne dobieranie zespołów, przede wszystkim pod kątem produktywności – mówi Ania Kitowska. – Pracownicy oceniają siebie nawzajem, odpowiadając na pytania dotyczące umiejętności technicznych, ale też tych społecznych, takich jak np. współpraca w zespole. Pozwala to liderom tworzyć zespoły najlepiej pasujące do danego projektu oraz najbardziej zgrane pod względem osobowości.

Propsy pozwala na obiektywne dobieranie pracowników, przez co niweluje dyskryminację ze względu na rasę, płeć czy wyznanie w środowisku pracy. Każdy z pracowników ma też wgląd do swoich ocen, dzięki czemu może monitorować swój postęp, wyznaczać sobie cele i w sposób przemyślany kierować swoim rozwojem zawodowym. Propsy przygotowano pod kątem firm IT, bo jest to środowisko twórcom najbardziej znane, a czasu na opracowanie aplikacji było niewiele. Może być jednak skutecznym narzędziem do zarządzania w każdej innej branży. Apptension zapowiada, że ulepszona pod tym względem wersja aplikacji ma być gotowa już w maju.