Projektowanie przestrzeni ogrodowej

Ogród stanowi przestrzeń, która pełni kilka istotnych funkcji wobec jego użytkowników. Planowanie ogrodu powinno uwzględniać indywidualne preferencje – poniżej kilka wskazówek.

Jak zaplanować ogród? Skuteczne i proste sposoby

Projektowanie ogrodu jest procesem wymagającym zaangażowania i z pewnością nie ogranicza się do wyboru gatunków roślinności. Z uwagi na mnogość funkcji, spełnianych przez ogrodową przestrzeń, musi ona zostać zagospodarowana w przemyślany i rozważny sposób. Należy wobec tego uwzględnić w niej kilka stref, w których możliwe stanie się korzystanie z rozmaitych ogrodowych zdobyczy. W dalszej części artykułu przedstawiono najważniejsze sfery ogrodowej przestrzeni oraz fundamentalne aspekty ich organizowania.

Ogrodowe kreacje – wysoka jakość estetyczna przydomowego ogrodu

Najpewniej najbardziej istotna staje się sadzona w ogrodzie roślinność. To ona bowiem kreuje dominujący klimat, decydując o wizualnych aspektach tej przestrzeni. Wybierając gatunki kwiatów, krzewów oraz drzew warto posiłkować się poradnikami ogrodniczymi, w których dostępne są podstawowe informacje o preferencjach roślin i sposobie ich uprawy. Należy bowiem uwzględniać potrzeby konkretnych roślin oraz odpowiadać na wymagane przez nie warunki – wtedy odwdzięczą się one bujnym, zdrowym i bezproblemowych wzrostem.

Przestrzeń odpoczynku i rekreacji

Wykorzystanie ogrodu w celach rekreacyjnych wydaje się oczywiste – spotkania ze znajomymi, relaks i wypoczynek to podstawowe aspekty korzystania z ogrodowej przestrzeni. Warto zagospodarować ją w przemyślany sposób, by zapewniała możliwość satysfakcjonującego wypoczynku.

Niezbędne staje się więc wykreowanie miejsca na rozłożenie koca piknikowego, rozstawienie leżaka lub rozwieszenie hamaka. Dodatkowo warto zadbać o zadaszony taras oraz stół i krzesła, które umożliwią organizację spotkań ze znajomymi. Miejsce ukryte przed mocnymi promieniami słońca oraz zabezpieczone przed deszczem z pewnością spełni swoją funkcję. Organizując taras warto zastanowić się nad własnymi oczekiwaniami względem korzystania z niego. Istotne okazuje się bowiem usytuowanie tarasu względem stron świata – osoby preferujące śniadania w promieniach porannego słońca powinny zdecydować się na wschodnią ekspozycję, z kolei marzyciele z pewnością docenią codzienny widok na zachodzące słońce.

W odniesieniu do rekreacji i spotkań towarzyskich, istotny okazuje się również grill lub letnia kuchnia, umożliwiające przygotowywanie posiłków na świeżym powietrzu. Posiadacze większych ogrodów mogą rozważyć obecność basenu, ogrodowej sauny lub jacuzzi – te elementy wniosą do ogrodu nutkę unikalności oraz elegancji, stając się prestiżowym punktem tej przydomowej przestrzeni.

Przestrzeń dla dzieci

Jeśli z ogrodu korzystać będą również dzieci, warto zorganizować dla nich bezpieczną przestrzeń swobodnych zabaw. Na przydomowym placu zabaw powinny znaleźć się huśtawki, zjeżdżalnie oraz trampoliny, umożliwiające codzienne, dziecięce szaleństwo. Aktywność na świeżym powietrzu wpływa bowiem na zdrowie i rozwój dziecka, a plac zabaw we własnym ogrodzie znacznie ją ułatwia.

Biorąc pod uwagę praktyczne aspekty przestrzeni dziecięcej w ogrodzie, warto postarać się o spory stopień zacienienia placu zabaw, jak również jego widoczność z domu lub tarasu. Ponadto należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo tej strefy – ogrodzenie, oddalenie od zbiorników wodnych oraz alergizujących gatunków roślin wydaje się niezbędne.

Użyteczność ogrodowa

Ogród pełni również mnóstwo funkcji praktycznych – w tej przestrzeni organizowany jest zazwyczaj warzywnik oraz sadzone są krzewy i drzewka owocowe. Warto umiejscowić grządki z dala od sfery dziecięcej oraz poza zasięgiem wzroku, zapewniając sobie jednocześnie łatwy do nich dostęp. Podobna zasada odnosi się do kompostownika, który zapachem oraz wyglądem nie jest pociągający, jednak jego posiadanie wydaje się konieczne.

Sznurki lub suszarka na pranie także powinny znaleźć się w ogrodowej przestrzeni – ich obecność okazuje się niezbędna i powinna uwzględniać bezpośredni dostęp i bliskość do domu.

Warto postawić w ogrodzie altankę na narzędzia oraz akcesoria i sprzęty ogrodowe – zapewni ona utrzymanie porządku, umożliwiając schludne przechowywanie wspomnianych gadżetów. Ponadto będą one chronione przed niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych – deszczem, niską temperaturą i nadmiarem promieni słonecznych.

Kolejnym elementem projektowania ogrodu jest wytyczenie ścieżek – utwardzone i wysypane drobnymi kamyczkami, umożliwią swobodne przemieszczanie się, bez ryzyka uszkodzenia roślinności.

Przestrzeń dla zwierzaka

Właściciele zwierząt powinni wygospodarować dla nich miejsce w swoim ogrodzie. Zarówno psy, jak i koty powinny mieć możliwość wybiegania się na świeżym powietrzu. Warto więc zabezpieczyć delikatne i wymagające rośliny, uniemożliwiając zwierzętom destrukcyjny wpływ na nie.

Trafną propozycją okazuje się także stworzenie karmnika dla ptaków – usytuowany w odpowiednim miejscu zapewni codzienne wizyty rozmaitych gatunków ptaków, których obserwacja napawa spokojem i okazuje się wysoce ciekawa. Przed rozpoczęciem dokarmiania warto zapoznać się z preferencjami określonych gatunków, które odwiedzają ogród.

Ogród jako reprezentacyjna wizytówka

Na zakończenie warto podkreślić, że ogród stanowi swego rodzaju wizytówkę swojego właściciela. Warto wobec tego angażować się w jego pielęgnację, dbając o estetykę w nim panującą. Czystość, schludność oraz logistyczne rozplanowanie najważniejszych punktów w przydomowym ogrodzie zapewnią uzyskanie satysfakcjonującego i pożądanego rezultatu wizualnego.

Warto dodać, że ogród stanowi propozycję zarówno dla zagorzałych i aktywnych ogrodników, jak również osób stroniących od prac ogrodowych. Wybierając mało wymagające rośliny, które nie potrzebują częstej i regularnej pielęgnacji możliwe staje się uzyskanie bezproblemowego i samodzielnego ogrodu, który zachwyci swoją estetyką. Z tego względu tak ważne staje się uwzględnienie własnych preferencji, oczekiwań oraz potrzeb podczas kreowania ogrodowej przestrzeni.

___

Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej.