Każdy może być stolarzem – budowa mebli ogrodowych z drewna

W żadnym sklepie nie można dostać mebla, który jest jedynym egzemplarzem na świecie. Tylko samodzielnie, własnymi rękoma można sobie sprawić taki niepowtarzalny mebel.

Na początek coś prostego

Nie ma absolutnie żadnego sensu od razu, na początku przygody ze stolarką rzucać się na głęboką wodę. Lepiej zacząć od tych najprostszych mebli, a bardziej złożone drewniane meble ogrodowe zostawić sobie na później, gdy już będzie się miało o wiele większe doświadczenie.

Z drugiej jednak strony trzeba mieć na uwadze to, że nawet tworząc tak podstawowy mebel jak stół, czasem może nie być łatwo. Poziom trudności pracy przy budowie stołu zależy od tego, jaki ma to być stół rzecz jasna. Meble do ogrodu z drewna przeważnie mają dosyć prostą budowę, jednak czasami konstruktorzy sami sobie utrudniają pracę wymyślając różnego rodzaju udziwnienia. Niedoświadczonym zdecydowanie poleca się je ograniczać.

Jeśli chodzi o wspomniany stół, bez dwóch zdań na początek jest on bardzo dobry. Warto potrenować swoje umiejętności stolarskie właśnie poprzez skonstruowanie stołu. Trzeba mieć jednak zawsze na uwadze, aby przykładać się do pracy. Niestaranność bowiem początkowo może być niewidoczna, jednak kiedy skończy się pracę na pewno się ona uwydatni. Wtedy natomiast może być już za późno, aby redukować jakiekolwiek błędy.

Kolejnym etapem, jeśli chodzi o rozwój umiejętności stolarskich jest skonstruowanie solidnej skrzyni. Chodzi tu jednak o porządną skrzynię z otwieranym wiekiem. Prosty drewniany pojemnik bowiem jest wyzwaniem o wiele mniejszym niż stół. Jeśli zaś chodzi o skrzynię, nie rzuca się ona zwykle w oczy. Inne drewniane meble ogrodowe przeważnie są o wiele lepiej widoczne. Mimo to, skrzynia należy bez żadnych wątpliwości do tych mebli do ogrodu z drewna, które są absolutnie najpotrzebniejsze.

Duże skrzynie to meble do ogrodu z drewna, które można wykorzystać jako swego rodzaju szafy. Oczywiście, nikt w ogrodzie nie trzyma ubrań, jednak przecież w szafie trzyma się również wiele innych rzeczy. W ogrodzie trzyma się natomiast wiele sporych rozmiarów narzędzi i urządzeń. Dużych rozmiarów skrzynia może bez problemu pomieścić nawet niewielką kosiarkę.

Ponadto, warto mieć jedną, lub nawet więcej małych skrzyń z drewna. Tego typu drewniane meble ogrodowe przydają się do różnych rzeczy. Jeśli ma się grill w ogrodzie, warto trzymać w jego pobliżu skrzynię z wszystkim co niezbędne do jego rozpalenia. Ponadto, nie jest złym pomysłem umieszczenie w innej, niewielkiej skrzyni środków czyszczących do drewna, aby móc czyścic regularnie wszystkie drewniane meble ogrodowe.

Kiedy w ogrodzie postawi się już solidny i robiący wrażenie stół oraz kilka dobrze wykonanych skrzyń można przejść do kolejnego etapu i spróbować czegoś bardziej skomplikowanego. Nie ma w zasadzie ogrodu, w którym nie byłoby jakiegoś krzesła, czy tez innego siedziska, na przykład ławy. Oczywiście. Ich tworzenie to nie są już przelewki, jest to zadanie wymagające już nakładu większej ilości pracy.

Przede wszystkim, przed rozpoczęciem pracy trzeba dokładnie zmierzyć stół, przy którym ma stanąć dane siedzisko. Rzecz w tym, że musi być ono tak dopasowane, aby wygodnie się na nim siedziało przy stole. Warto zadbać o to, by nie było ani zbyt niskie, ani też za wysokie. Poza tym, trzeba też zastanowić się, jakie drewno będzie najlepsze w przypadku krzeseł ,a jakie w przypadku ław. Jeśli chodzi o krzesła, powinno to być raczej drewno dosyć plastyczne, które łatwo będzie obrobić. Ponadto, powinno tez być bardzo mocne, gdyż w porównaniu do ław, krzesła z racji swej budowy są nieco mniej wytrzymałe. Jeśli zaś chodzi o ławy, tutaj jest większa dowolność jeśli chodzi o wybór drewna. Tym nie mniej, jeśli nie jest się jeszcze fachowcem, jakiekolwiek meble do ogrodu z drewna się buduje, warto robić to z drewna łatwego do obrobienia, aby nie polec na pierwszym etapie konstrukcji.

Różnorodność drewna – z czego meble do ogrodu?

Generalnie, jeśli chodzi o drewna wykorzystywane w polskich ogrodach najlepiej podzielić je na dwa rodzaje:

drewna pochodzące z polski
– drewna zagraniczne

W Polsce jest wiele lasów, dlatego jest tu dobry dostęp do drewna wysokiej jakości. Przede wszystkim korzysta się z drewna z drzew liściastych takich jak buk czy dąb. Popularny jest też jesion. Bardzo rzadko natomiast do tworzenia nie tylko drewnianych mebli ogrodowych, ale właściwie czegokolwiek używa się drewna z drzew iglastych. Jest to duża strata, gdyż tego typu drzew jest w kraju dużo, jednak drewno tego typu ma bardzo kiepskie właściwości, które nie dają zbyt dużych możliwości, jeśli chodzi o wykorzystanie tego drewna.

Jeśli chodzi o dąb, trzeba od razu zwrócić uwagę na to, że mowa tu o wielu rodzajach drewna, gdyż wiele jest typów dębów. Z drugiej jednak strony, nie ma potrzeby omawiania ich wszystkich osobno, bo jeśli chodzi o najważniejsze właściwości, są one bardzo zbliżone w przypadku wszelkiego rodzaju dębów. Generalnie, jest to drewno, które naprawdę niezwykle trudno zniszczyć. Mają z tym problem zjawiska fizyczne, jak również człowiek. Rzecz w tym, że nie niszczy się ono zbytnio od deszczu, trudno także o uszkodzenie mechaniczne. Niestety, nie wszystko w drewnie dębowym jest doskonałe. Wytrzymałość jaka je cechuje wiąże się z tym, że bardzo trudno cokolwiek stworzyć z tego typu drewna, gdyż jego obróbka to prawdziwa męka.

Drewno jesionowe jest kolejnym przykładem bardzo mocnego drewna. Jest też niestety przykładem drewna, którego obrabianie jest prawdziwą udręką. Doświadczony stolarz jednak da sobie radę z obróbką zarówno drewna dębowego jak i jesionowego i zrobi z nich eleganckie drewniane meble ogrodowe.

Trzecim ze zdecydowanie najważniejszych i jednocześnie najpopularniejszych drewien spotykanych w ogrodach jest to z bardzo pospolitego w Polsce drzewa jakim jest buk. Jest to drewno odrobinę mniej wytrzymałe niż dąb czy też jesion, za to jego obróbka to zadanie banalne w porównaniu z obróbką dwóch poprzednich omówionych drewien.

Jeśli zaś chodzi o drewna zagraniczne, to na pewno na to aby o nich wspomnieć zasługują dęby amerykańskie, a konkretnie dwie jego odmiany, czyli dąb biały, jak również pod wieloma względami podobny do niego dąb czerwony. Ponadto, często korzysta się w ogrodzie z teaku. Żadne z tych drewien nie wydaje się jednak lepsze od polskich drewien, co oznacza, iż ludzie decydują się na korzystanie z nich raczej tylko ze względów estetycznych.

___

Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje szeroki wybór produktów wykonanych z drewna, min. drewniane meble ogrodowe: ogrodolandia.pl/drewniane-meble-ogrodowe