Parada rowerów i mur na pl. Wolności – poznaliśmy szczegóły Malta Festival 2017

Poznaliśmy szczegóły tegorocznego Festiwalu Malta, który odbędzie się pod hasłem „Platforma Bałkany”. Impreza potrwa od 16 do 25 czerwca. Inauguracją będzie wielka muzyczna parada rowerowa ulicami miasta, a na pl. Wolności stanie… mur.

“To wielkie wydarzenie, o które pytają zagraniczni dziennikarze”

prezydent Poznania, Jacek Jaśkowiak

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w siedzibie Fundacji Malta ogłoszono szczegóły 27. edycji. Tegoroczne hasła „My, Naród”, „My Inni”, „My Bałkany”, „My Wschód”, „My Europa” są wyraźnie przekreślone. Dlaczego? Jak podkreślił dyrektor Malta Festival Poznań, nie oznacza to, że słowa te są nieważne, ale że domagają się one nowej definicji.

„Tegoroczny Festiwal skupiony na temacie Bałkanów wnikliwie przygląda się Europie, Polsce i nam samym – zebranym w mikrowspólnotach”

Michał Merczyński, dyrektor Malta Festival Poznań

Wyjaśniono także, że hasło „Platforma” w temacie jest metaforą sytuacji. Wyjaśniono, że na Bałkanach rozpoczęła się historia XX wieku, gdy doszło do zabójstwa księcia Franciszka Ferdynanda, co było początkiem I wojny światowej, a masakra w Srebrenicy zakończyła ten wiek.

Inauguracja 27. Festiwalu Malta nastąpi 16 czerwca podczas Bike Bands Opening, gdy prawie stu muzyków wraz z poznańskimi rowerzystami przejadą ulicami miasta w korowodzie. W akcji może wziąć udział każdy, nawet jeśli nie posiada własnego jednośladu – udostępnione zostaną bezpłatne rowery Poznańskiego Roweru Miejskiego.

Podczas Festiwalu jak zwykle nie zabraknie atrakcji na pl. Wolności. W tym roku, organizatorzy chcą, by zmienił się w „plac negocjowania wolności”. Ma to być miejsce dialogu międzykulturowego i granic swoich zależnych autonomii. Na plau stanie więc mur, w który wbudowane zostaną instalacje dźwiękowe z historiami migrantów. Pojawią się m.in. opowieści o tzw. boat migration z Wietnamu do Europy w latach 70.

Festiwal Malta to okazja do obejrzenia niezwykłych spektakli i widowisk. Wśród nich m.in. „The Republic of Slovenia”, „The Container” czy „Turbofolk”. Nie zabraknie także interesujących dyskusji i spotkań, w tym np. „Wstyd i duma Europy Wschodniej”, „Migrant czy uchodźca”, „Czym jest agresja”, „Neofaszyzm i jego granice”, a także „Wspólna liteatura, czyli jaka?”. Malta Fetival to także pokazy filmowe – miłośnicy kina będą mogli obejrzeć takie tytuły jak „Zwierciadło”, „Stalker” i „Ofiarowanie”.