Parada zainaugurowała 32. Malta Festival

Wieczorna parada w centrum miasta oficjalnie rozpoczęła kolejną edycję Malta Festival. Tegorocznym hasłem jest „Świat w uścisku”.

 

Malta Festival organizowany jest już po raz 32. Tegorocznym hasłem jest „Świat w uścisku” co z jednej strony ma być wyrazem bliskości, troski, czułości i solidarności, z drugi ukazywać charakter opresyjny zarówno w związku z zachowaniem ludzi, jak i kryzysem klimatycznym.

Choć pierwsze wydarzenia odbywały się już w ciągu dnia, to oficjalnym rozpoczęciem 32. edycji festiwalu była wieczorna parada, która przeszła w poniedziałek przez centrum miasta. Artyści nie tylko z Polski, ale także z m.in. Białorusi, Ukrainy, Meksyku zaprezentowali performance, w którym wyrazili wolność, ekspresję i radość, przy jednoczesnym budowaniu wspólnoty.

Korowód przeszedł ulicami miasta wzbudzając zainteresowanie przechodniów zarówno wizualnie jak i dźwiękiem. Było intensywnie, kulturalnie, intrygująco, a momentami nawet… upiornie. Wystąpienie można było interpretować w różny sposób, co było także celem organizatorów. Jedni dopatrywali się tam przedstawienia zła ludzkości, inni widzieli przede wszystkim kwestie kryzysu klimatycznego, a jeszcze inni wskazywali na podkreślenie siły jedności i wspólnoty.

Przedstawienia były prezentowane na skrzyżowaniach ulic, które na czas parady były zamknięte dla ruchu.

Na zakończenie na terenie Starej Rzeźni odbył się pokaz fajerwerków.

Malta Festival 2022 potrwa do 3 lipca.