Bohdan Smoleń – przyjaciel dzieci

Bohdan Smoleń, założyciel Fundacji Stworzenia Pana Smolenia, był gościem poranka w telewizji ONTV. Wizyta ta była okazją do porozmawiania o bieżących sprawach fundacji.


Fundacja Bohdana Smolenia działająca od pięciu lat, zajmuje się głównie hipoterapią dostępną dla dzieci z porażeniem mózgowym, zespołem Downa oraz upośledzeniem umysłowym. Jednak z pomocy mogą również korzystać osoby dorosłe m.in. z urazami powypadkowymi. Obecnie z hipoterapii zapewnianej przez fundację cyklicznie korzysta ponad 70 osób.

 

Sytuacja na dzień dzisiejszy nie jest najgorsza, ponieważ po zeszłorocznej akcji medialnej otrzymaliśmy pomoc, która wystarcza, ale na podstawową działalność – mówił Bohdan Smoleń. – Pomoc niektórych polityków, którzy nas odwiedzili przed zeszłorocznymi wyborami była jednorazowa, albo zakończyła się tylko na wizycie – dodał ze smutkiem w głosie. Miesięczny koszt utrzymania fundacji wynosi ok. 12-15 tys. zł, dlatego oprócz dobrego słowa potrzebna jest przede wszystkim realna pomoc, najlepiej finansowa, która pozwoliłaby jej zapewnić nie przerwaną działalność.

 

Obecnie mamy na utrzymaniu 10 koni oraz spore comiesięczne zobowiązania finansowe m.in. wobec urzędów – powiedziała Joanna Kubisa, instruktorka jeździectwa, która na co dzień zajmuje się także całą logistyką fundacji. – Nie możemy sobie pozwolić na większą ilość etatów dlatego większość prac wykonujemy we własnym zakresie. Chcielibyśmy jednak pomagać w większym zakresie naszym podopiecznym. Wspierają nas wolontariusze, ale przydałyby się nam środki umożliwiające zatrudnienie 1-2 osób na etat – dodała Kubisa. Dlatego dla fundacji duże wsparcie stanowiłaby pomoc ludzi z kadry medycznej (weterynarzy, rehabilitantów, psychologów) oraz osób pasjonujących się jeździectwem. Osoby, które mogłyby jej udzielić, proszone są o kontakt z fundacją.

 

Niestety takich miejsc jak Fundacja Stworzenia Pana Smolenia jest obecnie nadal za mało, a te, które już istnieją potrzebują wsparcia, także osób prywatnych. Dlatego tak ważna jest pomoc ludzi dobrej woli, dzięki którym dalsze funkcjonowanie i rozwój fundacji jest możliwy. Warto pamiętać, że każdy z nas ma możliwość przekazania 1 procenta swoich podatków właśnie na wsparcie działalności tej fundacji.

 

Pracownikom marzy się również rozbudowa fundacji o bazę noclegową, dzięki której istniałaby możliwość organizowania turnusów z noclegami. Jednak i w tej kwestii brak wystarczających środków finansowych stanowi największą przeszkodę.- Ziemia już jest, wymaga jedynie przepisania na fundację. Największym jednak problemem pozostaje budowa, która wymaga bardzo dużych nakładów finansowych, których nie mamy – podkreślił Bohdan Smoleń.

 

Piąta rocznica fundacji, (która mija w październiku) oraz 65 urodziny pana Smolenia (przypadające w czerwcu) są dobrą okazją na pospolite ruszenie społeczności lokalnej i pomoc w zrealizowaniu marzeń fundacji. Nie bądźmy obojętni. Pomóżmy.

 

Kontakt:

 

Fundacja Stworzenia Pana Smolenia

62-050 Mosina, Baranówko 21

tel. +48 61 819 27 11

www.fundacja-smolenia.org