Maty najazdowe dla transportu drogowego

W Urzędzie Miasta odbyło się podpisanie umowy pomiędzy Poznaniem a Wielkopolskim Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego, dotyczące przekazania w użytkowanie, zakupionych przez miasto, 10 mat najazdowych do przewoźnych wag oraz przyczepki do ich transportu.


– Podpisanie umowy w sprawie przekazania mat jest jednym z elementów nawiązania szerszej współpracy z Wielkopolskim Wojewódzkim Inspektoratem Transportu Drogowego w Poznaniu – powiedział wiceprezydent Tomasz Kayser.

 

Maty najazdowe do przewoźnych wag będą wykorzystywane do przeważenia pojazdów ciężarowych o dużej ładowności w wyznaczonych punktach kontrolnych na terenie Poznania. Umożliwi to ograniczenie ruchu pojazdów ciężarowych poruszających się po obszarze Poznania. Całkowity koszt takiego zestawu to 70 tys. zł.

 

Przekazane maty spowodują, że będziemy jeszcze bardziej skuteczni, a na drogach ma być nas więcej dzięki dodatkowym etatom – powiedział Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Piotr Kantecki. – Nasze działania będą jeszcze bardziej nasilone przed Euro – dodał Kantecki.

 

Do tej pory jedynym wyznaczonym miejscem do kontroli samochodów ciężarowych była ulica Lutycka, ale to się zmieniło i obecnie na mapie Poznania przybyły dodatkowe dwa miejsca przy ul. Warszawskiej i równolegle do ul. Hlonda.

 

– Spada liczba przejeżdżających przez miasto samochodów ciężarowych – powiedział Sławomir Nastał, naczelnik Wydziału Inspekcji WWITD. – Spowodowane jest to głównie tym, że przewoźnicy skalkulowali, że korzystnie finansowo jest dla nich wybranie drogi A2 niż stanie w korkach w centrum i tracenie pieniędzy na paliwo – dodał Nastał.

 

Władze miasta Poznania rozważają w przyszłości jeszcze 2 dodatkowe miejsca do przeprowadzania ważenia samochodów ciężarowych. Brane są pod uwagę ulice Głogowska i Dąbrowskiego.