Histeria, reż. Tanya Wexler, Jonah Lisa Dyer

W XIX wieku, okresie wynalazków, pewien mężczyzna wszczął poszukiwania medycznego sposobu leczenia neurotycznych kobiet i przypadkiem „zelektryzował” nasze życie erotyczne na zawsze. Histeria to lekka, romantyczna komedia oparta na zaskakującej historii doktora Mortimer Granville, który wymyślił pierwszy na świecie elektro-mechaniczny wibrator.


Akcja filmu rozgrywa się w 1880 roku, w szczytowym okresie wiktoriańskiej pruderii i u zarania wieku elektryczności. W Londynie, młody lekarz Mortimer Granville (Dancy), po utracie posady w szpitalu, poszukuje nowej pracy. Odnajduje ją u dr Roberta Dalrymple (Jonathan Pryce), londyńskiego „najlepszego specjalisty w dziedzinie medycyny kobiet”. Ekspert w dziedzinie „histerii”, dr Dalrymple, jest wprost oblegany przez pacjentki cierpiące na różne dokuczliwe objawy jak „płacz, nimfomania, oziębłość, melancholia i niepokój”. Na szczęście „masaż ręczny” dr Dalrymple’a jest szokująco skuteczną metodą leczenia. Nowy, przystojny, młody lekarz Mortimer Granville zdobywa wkrótce uznanie wśród kolejek ustawiających się na wizytę do niego kobiet. Zaręcza się z młodszą córką szefa, piękną Emily Dalrymple (Jones). Boryka się on jednak z coraz to boleśniejszymi skurczami rąk i stanowczą dezaprobatą starszej córki Dalrymple, Charlotte (Maggie Gyllenhaal), będącej rzecznikiem praw ubogich kobiet, która oskarża zarówno ojca jak i młodego lekarza o bycie „szarlatanami”. Na skutek bolesnej dolegliwości Mortimer nie może dłużej zaspokajać swoich pacjentek.

 

W rezultacie, po raz kolejny traci pracę, a wraz z nią swoją narzeczoną. Nie mając dokąd się udać, zwraca się o pomoc do przyjaciela, postępowego Edmunda St. John-Smythe (Rupert Everett). Edmund, zwariowany na punkcie nowej nauki o elektryczności, przedstawia mu plany nowej, elektrycznej miotełki. Lekarzowi przychodzi do głowy przewrotny pomysł. Rezultatem jego działań będzie przywrócenie praktyki lekarskiej, szerokie grono pacjentek oraz zdobycie serca Charlotte, która zaczyna uczyć młodzieńca złożonej psychiki kobiet i ich oczekiwań.

 

Dowcipna, porywająca komedia pokazuje jak wibrator stał się jednym z pierwszych opatentowanych urządzeń elektrycznych w historii.

 

Film do obejrzenia m.in. w kinach Muza i Rialto