Najlepsza pamiątka z Poznania? Bączek!

Koszulki ze słynną gwiazdką, eleganckie srebrne zapalniczki, kubki ozdobione rysunkami staromiejskich kamieniczek i drewniane bączki służące nie wiadomo właściwie do czego – miały być pamiątkami z Poznania dla turystów. Ale okazuje się, że robią furorę wśród poznaniaków.


W ubiegłym roku zostały ogłoszone wyniki konkursu „Gadżet Poznań” na nowy typ pamiątek z Poznania ozdobionych nowym logo – niebieską gwiazdką. Konkurs wygrała Katarzyna Borczyńska, twórczyni ekologicznej młodzieżowej torby. Wśród nagrodzonych gadżetów były też oryginalne bransoletki z butelek typu PET i pendrive z papieru.

 

Ale choć bardzo chwaliło je jury konkursu, to znacznie więcej na półkach Centrum Informacji Miejskiej jest standardowych pamiątek: kubków, długopisów i zapalniczek ozdobionych logo Poznania. Miasto stara się kroczyć drogą nowych trendów, dlatego przede wszystkim stawia na funkcjonalność. Są wykonane z ekologicznych materiałów, a przeważa kolorystyka bieli i błękitu, z widocznym logiem. Są też kubki z uroczymi obrazkami staromiejskich kamieniczek, zegarki, dodatki biurowe, a nawet… drewniany bączek ozdobiony napisem Poznań i gwiazdką. Do czego służy? Hm, jak to bączek, do kręcenia. Ale Tomasz Bombrych, pracownik CIM w Arkadii, mówi, że bączki sprzedają się świetnie i to głównie do biur…

 

Bo poznaniacy kupują najchętniej rzeczy użytkowe takie jak długopisy, ołówki, smycze, etui do komórek czy kubki termiczne – zaznacza. – Ale poza tym są też do nabycia takie smaczki jak bączki. Turyści najczęściej stawiają na kubki z grafiką kamieni.

 

Tomasz Bombrych mówi, że nie każdy z turystów rozpoznaje od razu logotyp Poznania, ale pamiątki podobają się wszystkim i każdy znajduje coś dla siebie. Stają się atrakcyjną pamiątką ze stolicy Wielkopolski i dobrym sposobem na promowanie miasta przez samych mieszkańców.

 

Gadżety można nabywać w CIM i Salonie Posnania przy ul. Ratajczaka 44, filii CIM na Lotnisku Ławica oraz na stronach sklepu internetowego Wydawnictwa Miejskiego Posnania.