Zielonego nie palimy

Pytanie o to, co robić z odpadami roślinnymi w okresie wiosny i jesieni zadaje sobie wielu działkowców i właścicieli posesji.

Skala problemu jest duża. Na terenach administracyjnych Poznania znajduje się ponad 30 tys. domów o zabudowie jednorodzinnej wraz z przyległymi terenami rekreacyjnymi. Dodatkowo Polski Związek Działkowców Okręgowy Zarząd w Poznaniu posiada 313 rodzinnych ogrodów działkowych, w których działki uprawia ponad 56 tys. rodzin.

– Przypominamy o zakazie spalania w ogniskach odpadów roślinnych. Zakaz ten obowiązuje już od listopada ubiegłego roku. Do grupy tzw. odpadów pochodzenia roślinnego zaliczamy m.in. liście, przycięte gałęzie drzew, skoszoną trawę – mówi Przemysław Piwecki, rzecznik Straży Miejskiej.

Na terenie miasta obowiązuje zakaz spalania w ogniskach odpadów pochodzenia roślinnego, takich jak liście czy gałęzie z drzew. W ten sposób poszerzono katalog materiałów zabronionych do spalania poza instalacjami i urządzeniami. Przepis ten został wprowadzony na mocy ustawy o odpadach, która zabrania takich praktyk po uruchomieniu na terenie gminy (miasta) ogólnodostępnej kompostowni oraz po wdrożeniu systemu odbioru od mieszkańców tzw. odpadów zielonych. W Poznaniu kompostownia znajduje się na terenie składowiska odpadów komunalnych w Suchym Lesie przy ul. Meteorytowej a firma, z którą mieszkaniec ma podpisaną umowę na wywóz odpadów zmieszanych, odbiera również odpady zielone. Odpłatność za worek 120 l sięga nawet do 80 proc. ceny za odbiór odpadów zmieszanych w pojemniku 110 l. Możemy również sami dostarczyć odpady zielone do jednego z trzech gratowisk jakie znajdują się na terenie Poznania. W takiej sytuacji odpłatność za worek 100 l wynosi tylko 2 zł.

Innym sposobem zagospodarowania i wykorzystania odpadów zielonych jest kompostowanie ich na terenie ogrodu, a powstałą próchnicę ponownie wykorzystuje się przy sadzeniu roślin, czy użyźnianiu gleby. Należy podkreślić, że przeznaczenie odpadów roślinnych na kompost jest najbardziej ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem.  

Problem spalania, nie tylko odpadów organicznych, potocznie zwanych śmieciami przedstawiony jest kompleksowo na stronie przygotowanej przez Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Poznania.