Autobus 79 z krótszą, ale lepszą trasą

Radni osiedla Świerczewo chcą wystąpić do Zarządu Transportu Miejskiego z wnioskiem o zmianę trasy linii autobusowej nr 79. Zgodnie z projektem rady autobusy miałyby kursować do os. Kopernika, a nie jak teraz do Kaczej.

Skąd ten pomysł? Wszystko to jest spowodowane… otwarciem trasy tramwajowej na Franowo. Z tego powodu ZTM proponuje likwidacją autobusu pospiesznego A, który jeździ teraz na trasie M1 – os. Kopernika i z powrotem, a zamiast niego uruchomić autobus 45, który jeździłby na trasie Kacza – os. Kopernika – Rondo Kaponiera.

– Na odcinku pomiędzy pętlą os. Kopernika a Kaczą pojawi się więc dodatkowa linia autobusowa (poza obecną linią 64 i 79) – tłumaczą radni osiedla Świerczewo. – Dlatego też rozważamy o wystąpienie skrócenia trasy linii 79 o 2 przystanki, do pętli os. Kopernika. Dzięki temu byłaby możliwość wprowadzenia na linii 79 cyklicznego rozkładu jazdy z częstotliwością kursowania 20 minut w dni robocze oraz 30 w soboty, niedziele i święta.

Zdaniem radnych autobus na odcinku między Kaczą a osiedlem Kopernika jest jednym z kilku autobusów – na przykład 64, z którym jedzie po tej samej trasie już od Arciszewskiego – więc pasażerowie jadący aż do Kaczej bez problemu mogliby kontynuować podróż innym autobusem. Ale skrócenie trasy pozwoliłoby częściej kursować autobusom 79 po Świerczewie.

Teraz częstotliwość kursów 79 to 23-25 minut w dni robocze i 30-35 w niedziele i święta – a dla mieszkańców Świerczewa, dla których autobusy są jedynym środkiem miejskiej komunikacji – to stanowczo za rzadko.