Partyjni szefowie w Poznaniu bez zmian: Lewandowski w SLD, a Dziuba w PiS

Sobotnie zjazdy SLD i PiS wyłoniły nowych szefów regionalnych struktur na Poznań. Obyło się bez wielkich zmian: szefem Sojuszu Lewicy Demokratycznej pozostał radny Tomasz Lewandowski, a szefem Prawa i Sprawiedliwości – poseł Tadeusz Dziuba.

Tomasz Lewandowski był jedynym kandydatem na to stanowisko. Innych chętnych nie było, a w głosowaniu dotychczasowego szefa poparło 60 na 72 delegatów. Sekretarzem został Adrian Kaczmarek, inny poznański radny.

Nowy szef jest radnym miejskim już drugą kadencję, przewodniczy Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej. Swoim partyjnym kolegom obiecał odbudowanie silnej pozycji SLD w Poznaniu do końca kadencji, obiecał też, że doprowadzi do odwołania prezydenta Grobelnego, choć do działań mających na celu odwołanie go ma zamiar przystąpić dopiero po Euro 2012. Referendum na ten temat planuje na początek przyszłego roku.

Także w sobotę nowe władze okręgu wybrali członkowie Prawa i Sprawiedliwości. Szefem okręgu został – nie było to dla nikogo zaskoczeniem, bo rekomendował go sam Jarosław Kaczyński, co wykluczało zgłoszenie kandydatury kogoś innego – poseł Tadeusz Dziuba. Głosowało na niego 80 procent uprawnionych członków.

Podczas zjazu PiS podjął uchwałę, w której krytycznie ocenił sposób zarządzania Poznaniem przez prezydenta Grobelnego i Platformę Obywatelską. Zdaniem członków tej partii władze nierozsądnie i nieracjonalnie wydają publiczne pieniądze na inwestycje zbyt kosztowne dla miasta i niepotrzebne dla poznaniaków.

W zarządzie znalazło się 6 osób: Tadeusz Dziuba i Tomasz Górski – obaj sa posłami – europoseł Konrad Szymański, Zbigniew Czerwiński, który szefuje klubowi PiS w sejmiku wielkopolskim oraz Rafał Bartniczak i Wojciech Kinastowski z centralnej rady politycznej. Wśród pozostałych dwudziestu członków zarządu znaleźli się między innymi miejscy radni: Lidia Dudziak, Michał Grześ, Szymon Szynkowski vel Sęk i Krzysztof Grzybowski.