Portal, który… pomoże naprawić

Nie działają światła albo przez zapadniętą studzienkę na jezdni o mało nie urwałeś koła? Wrzuć to na nowy portal naprawmyto.pl i czekaj, czy rzeczywiście naprawią…

Portal naprawmyto.pl to wspólna inicjatywa miasta i Fundacji Batorego. Chodzi tu głównie o skrócenie drogi od awarii do czasu jej naprawienia. Przed powstaniem portalu każdy oczywiście także mógł zgłosić awarię – odpowiednie służby, jak na przykład Zarząd Dróg Miejskich, Aquanet czy Zarząd Transportu Miejskiego  – informują na swojej stronie, gdzie zgłosić fakt, że nie działają latarnie uliczne lub w którejś jezdni znaleźliśmy rekordowej wielkości dziurę.

Sęk w tym, że by zgłosic awarię czy uszkodzenie odpowiedniej jednostce, najpierw musimy się dowiedzieć, kto za dana awarię odpowiada. Bo dziura w jezdni może być równie dobrze efektem uszkodzenia studzienki kanalizacyjnej – i wtedy zgłaszamy to do Aquanetu – jak i zniszczenia asfaltu, za co odpowiada ZDM. Ale też nie zawsze. Bo są jeszcze drogi osiedlowe, gminne, wojewódzkie – i każda ma swojego zarządcę…

Ponieważ inspektorzy sprawdzający stan przeróżnych instalacji nie mogą być wszędzie, to sygnały od mieszkańców Poznania bardzo by się przydały wielu służbom, by wiedziały, gdzie jest coś do naprawienia. Ale przy obecnym systemie tak długa droga zniechęca wiele osób do informowania – dlatego właśnie powstał portal naprawmyto.pl. Tu nie trzeba szukać zarządcy drogi i wypełniać własciwego wniosku. Wystarczy wejść na stronę, znaleźć miejsce awarii na interaktywnej mapie, zaznaczyć i napisać kilka słów o tym, co się tam dzieje.

To się przyda nie tylko służbom, które mają obowiązek usunąć awarię, ale też innym użytkownikom dróg czy chodników, żeby wiedzieli, których rejonów miasta powinni unikać. Zresztą nie chodzi tylko o awarie – pod mapa znajdziemy menu, z którego wynika, że można zgłaszać także padłe zwierzęta, dzikie wysypiska śmieci, pomazane ściany i niebezpieczeństwa typu odpadający tynk.

Portal jest wzorowany na brytyjskim serwisie Fix my street, który miesięcznie załatwia ponad tysiąc takich spraw. Polski portal to wersja pilotażowa, która będzie testowana do 10 sierpnia w 10 dużych polskich miastach. Z czasem ma objąć całą Polskę. Wersja poznańska ma adres poznan.naprawmyto.pl cieszy się już sporym zainteresowaniem – zgłoszono juz ponad 50 awarii i uszkodzeń.