XXVII Dni Ułana

Festyn kawaleryjski, capstrzyk pod pomnikiem Ułanów Poznańskich i pierwsze Światowe Mistrzostwa Kawalerii – to atrakcje  trwających właśnie w Poznaniu XXVII Dni Ułana.

Tegoroczne obchody rozpoczęły pierwsze Światowe Mistrzostwa Kawalerii 18 kwietnia na Hipodromie Wola, a biorą w  nich udział drużyny z Austrii, USA, Niemiec, Szwecji, Szwajcarii, Indii, a nawet Stanów Zjednoczonych. W ramach mistrzostw odbyły się trzy konkursy: Ogólnopolskie Zawody Kawaleryjskie Militari, Światowe Mistrzostwa Kawalerii WCC, podczas których można było podziwiać skoki przez przeszkody, pokaz ujeżdżenia oraz ogólną prezencję konia i jeźdźca, a także Memoriał im. Macieja Frankiewicza we władaniu białą bronią konno.

Piątek 20 kwietnia był na Hipodromie Wola dniem próby polowej. Odbył się wówczas bieg skauta wraz z elementami (cross, strzelnica, zadania wywiadowcze).

Jednak to, co najbardziej lubią widzowie, rozpocznie się dziś – o 19.30 odbędzie się wieczorny capstrzyk, podczas którego uczestnicy, prowadzeni przez Kompanię Honorową 15. Batalionu Ułanów Poznańskich, przejadą z pl. Adama Mickiewicza pod pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich przy ulicy Paderewskiego, gdzie odbędzie się apel poległych, na którym wymienieni z imienia i nazwiska zostaną wszyscy polegli i pomordowani Ułani Poznańscy w latach 1918 – 1945.

W niedzielę 22 kwietnia ułani wezmą udział w uroczystej mszy św., która zostanie odprawiona w kościele ojców franciszkanów na górze Przemysła o 10 rano. O 11.15 rozpoczną się oficjalne uroczystości z udziałem władz miasta i regionu. Pododdziały Kawalerii Ochotniczej z Polski i zagranicy przedefilują wraz z Kompanią Honorową WP na Stary Rynek do Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego. O 12.40 rozpocznie się festyn kawaleryjski na Cytadeli, podczas którego będzie można podziwiać defiladę w kłusie, a o 13 zostaną ogłoszone wyniki Konkursów Militari, WCC i Memoriału im. Frankiewicza.

Tradycje 15. Pułku Ułanów Poznańskich sięgają 1918 r., kiedy utworzono pierwszy oddział kawalerii Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 r. Oddział przyjął nazwę Konnych Strzelców Straży Poznańskiej. Jako pierwszy w Wielkopolsce pułk odrodzonej jazdy polskiej przyjął ułańskie, narodowe biało-czerwone proporczyki. Pierwszym, tymczasowym dowódcą był por. Józef Lossow.

Pierwsze obchody Dnia Ułana po wojnie odbyły się w 1986, a ich inicjatorem był Uniwersytecki Klub Jeździecki Poznań. Cztery lata później po raz pierwszy Dniom Ułana towarzyszyły zawody “Militari”, a w tym roku po raz pierwszy podczas poznańskich Dni Ułana odbędą się 1. Światowe Mistrzostwa Kawalerii.