Poznań opanowali ułani

Capstrzykiem i Apelem Poległych rozpoczęły się XXVII Dni Ułana – tradycyjne święto 15 pułku ułanów poznańskich. W tym roku towarzyszą im pierwsze Światowe Mistrzostwa Kawalerii, które odbywają się na poznańskiej Woli już od czwartku.

Miłośnicy koni i ułanów na Woli mogli dotąd obejrzeć między innymi zmagania zawodników w skokach przez przeszkody, pokaz ujeżdżenia oraz popisy we władaniu białą bronią konno. W zawodach biorą udział drużyny z Austrii, USA, Niemiec, Szwecji, Szwajcarii, Indii, a nawet Stanów Zjednoczonych.

Dla poznaniaków jednak najważniejsza jest ta część święta, która rozpoczęła się w sobotę tradycyjnym capstrzykiem z przemarszem pod Pomnik 15. Pułku Ułanów Poznańskich i uroczystym Apelem Poległych.

– Ułani zapisali piękną kartę w historii, a miasto Poznań wielokrotnie podkreślało, że jest dumne z ułanów, często nazywanych dziećmi Poznania – powiedział Dariusz Jaworski, zastępca prezydenta Pozannia, podczas uroczystości pod pomnikiem. – Dni Ułana są też lekcją patriotyzmu.

Zastępca prezydenta wspomniał też zmarłego Macieja Frankiewicza, który zawsze osobiście brał udział w obchodach Dni Ułana i dzięki któremu to święto było obchodzone szczególnie uroczyście.
– W naszej pamięci pozostanie na zawsze dobrym duchem tego święta – powiedział Dariusz Jaworski.

Po Apelu Poległych pod pomnikiem złożono kwiaty, a już jutro poznaniacy będą mogli podziwiać ułanów podczas przejazdu na Stary Rynek o 11.15 i na festynie kawaleryjskim na Cytadeli, który rozpocznie się około 13. Podczas festynu odbędzie się między innymi defilada w kłusie, pokaz jazdy polskiej z XVII wieku, koncerty młodziezowych orkiestr dętych, a na zakończenie – pokaz żołnierzy 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej im. gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego.

Czytaj także:

XXVII Dni Ułana