Kultura będzie oszczędzać – ale nie tak bardzo

A tak przynajmniej zapewniał dziennikarzy Dariusz Jaworski, zastępca prezydenta Poznania. Wprawdzie Wydział Kultury, tak jak i inne wydziały w Urzędzie, musi szukać oszczędności, jednak nie będzie żadnych dramatycznych cięć.

Brak pieniędzy w budżecie oznacza mniej środków na wyadtki bieżące  o 13 procent, ale w skali całego miasta.
– To nie znaczy, że budżet kultury zostanie uszczuplony właśnie o 13 procent – tłumaczył wicperezydent. – Postaramy się, żeby ograniczenia finansowe w obszarze kultury na 2012 rok faktycznie ograniczyć do poziomu jednocyfrowego (w procentach).

Mniej pieniędzy będzie na pewno na konkursy – zamiast 800 tysięcy złotych na konkurs dla organizacji pożytku publicznego będzie tylko 650 tysięcy, jednak konkurs się odbędzie wbrew plotkom, że został odwołany.

To konkurs na realizację zadań publicznych, niejako “dogrywka” konkursu, który rozstrzygnięty został w lutym tego roku. Termin składania ofert mija 30 maja, konkurs zostanie rozstrzygnięty 2 lipca. 550 tysięcy złotych zostanie przeznaczone na to drugą edycję tego konkursu, a 100 tysięcy na konkurs o tak zwane “małe granty”. “Małe granty” to zadania mniejsze, na które można otrzymać kwotę do 10 tys. zł i które zdarzają się niespodziewanie, ale któe warto wspomóc finansowo. Konkurs ruszy po 22 maja, pod warunkiem, że na przeniesienie środków na ten cel z innego działu kultury zgodzą się radni. Procedura będzie nietypowa, bo o tym, komu i ile pieniędzy przyznać zadecyduje prezydent Jaworski.