CBŚ zatrzymało handlarzy narkotyków i broni

1, 5 kg amfetaminy, 5 sztuk broni, podrobione banknoty euro i 25 luksusowych samochodów – to wszystko znaleźli funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego u zatrzymanych 22 członków zorganizowanej grupy przestępczej.

Operacja zostało dokładnie zaplanowana, ponieważ miało dojść do zatrzymania wyjątkowo niebezpiecznych przestępców. Policjanci już od dłuższego czasu śledzili operacje podejrzanych zajmujących się między innymi handlem bronią, narkotykami i wprowadzaniem do obiegu fałszywych banknotów euro, a także legalizacją skradzionych samochodów.

Po uzgodnieniu z prokuraturą każdego szczegółu policjanci przystąpili do akcji i udało im się zatrzymać 22 podejrzanych.

– Funkcjonariusze CBŚ podczas przeszukania domów i różnych innych miejsc zajmowanych przez podejrzanych zabezpieczyli 25 luksusowych kradzionych samochodów (BMW, Porsche) ale również 1,5 kg amfetaminy, 5 szt. broni (pistolety, strzelba), ponad 1000 szt. amunicji – wylicza Andrzej Borowiak, rzecznik prasowy wielkopolskiej policji. – Wartość odzyskanych aut szacowana jest na 5 mln. złotych. W głównej „dziupli” urządzonej w wynajmowanych obiektach w miejscowości leżącej nieopodal Obornik zabezpieczono aż sześć aut marki BMW niedawno skradzionych w Niemczech i Polsce.

Dowody zebrane przez policjantów pozwoliły na postawienie zatrzymanym zarzutów, a także na wystąpienie do sądu o areszt dla gangsterów. Za wprowadzanie do obiegu fałszywych pieniędzy grozi kara 10 lat więzienia. Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i kierowanie nią grozi nawet 8 lat więzienia.

Wśród zatrzymanych znajdują się postaci znane w poznańskim półświatku, uchodzące za szefów gangu. To między innymi Krzysztof K. zwany królem poznańskiego dworca, Carlos – wchodzący w skład najbardziej agresywnej bojówki pseudokibiców zwanej „zblokowani”, a także „Jachu”, odpowiadający w grupie za narkotyki i broń. W ręce oficerów CBŚ wpadli także „Izi” oraz „Dembol” kojarzeni z rozbitą wcześniej przez policję grupą „Drewniaka”. Obaj byli już karani za sprawy narkotykowe, a obecnie czekają na wyrok za przestępstwa popełnione wspólnie z „Drewniakiem”.

W akcji wzięło udział kilkudziesięciu policjantów grup realizacyjnych Centralnego Biura Śledczego, Biura Operacji Antyterrorystycznych, pododdziałów antyterrorystycznych z Łodzi i Bydgoszczy oraz funkcjonariusze operacyjni Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.