Kulturalne oferty na koniec tygodnia

Rozpoczyna się długi weekend, a to oznacza jedno – poznaniacy mogą więcej czasu przeznaczyć na beztroskie oddanie się w ręce artystów i nie muszą martwić się o poniedziałek.

27 kwietnia, czyli początek majowego lenistwa warto rozpocząć na zakończeniu Festiwalu Muzyki Kameralnej Q’arto Mondi podczas finałowego koncertu grupy Atom String Quartet. Jak zapewniają organizatorzy: – To młody zespół, który bardzo szybko uzyskał rozgłos i uznanie w świecie muzycznym jako jedyny polski kwartet smyczkowy grający jazz. Ich wyjątkowa charyzma i oryginalne brzmienie prezentowane we własnych kompozycjach zapewni niezapomniane emocje. Zachęcamy, Centrum kultury Zamek, hol kolumnowy, godzina 20.

Tych, którzy jeszcze nie zdobyli uznania w świecie muzycznym (ale kto wie?) będzie można usłyszeć w klubie U Bazyla w ramach finału Akademickiego Przeglądu Muzycznego od 19. Zapamiętajcie te nazwy: Heavyquake, Burbon, Propaganda Dei, Sawblade, Skrzydlaści, A Hole In Silence, Cztery Metry Od Chodnika, Riposta, Internal Perdition, Jutro. Wieczór z punkowym urokiem zakończy koncert zespołu Farben Lehren.

Z urokiem, ale nie punkowym, na pewno wystąpi L.U.C ze swoim nowym projektem Kosmostumostów. Muzyk zaprezentuje coś co robić potrafi: humor, energię, filozoficzne teksy i wizualne próby uatrakcyjnienia widowiska. Eskulap, początek o 22. Artysta wywodzący się z hip hopu wystąpi wraz z Trzecim wymiarem.

Dużo wspólnego ze światem hiphopowym ma również kolejny muzyk występujący w ten piątkowy wieczór w Poznaniu. Dj Kostek, znany z produkcji Ostrego, Pih i Chady czy kompilacji Kodex, a także członek Sweet Noisea, który współtworzył z takimi osobami jak Piotr Rubik i Natalia Kukulska, wystąpi w klubie Opcja. Start imprezy o 21.

Piątek to nie tylko koncerty i żywiołowa zabawa w klubach, ale również propozycje najwyższych lotów wystawiane przez poznańskie teatry: Teatr Muzyczny i spektakl Mayday – Ray Cooney, Teatr Polski i Portugalia i Teatr Wielki z międzykontynentalną koprodukcją o nazwie Eugeniusz Oniegin (szerzej opisywany na naszym portalu). Rozpoczęcie każdego zaczyna się równo o 19.

Sobotę zaczynamy już od 11:15, w Muzeum Narodowym, koniecznie z dzieckiem na zajęciach plastycznych z Ptasie Radio z cyklu Sito Sztuki. – Zapewniamy materiały plastyczne. Liczba miejsc ograniczona. Na zajęcia obowiązują zapisy! Prosimy o zgłaszanie dzieci pod numerami telefonów: 61 856 8 1 36 i 61 856 8 137 – proszą organizatorzy.

Bez dziecka, ale za to z dobrym humorem należy przyjść do Apollo o 19. Zaprasza Zenon Laskowik i inni z występem Tego jeszcze nie było.

O następnych pozycjach nie można powiedzieć Tego jeszcze nie było w Poznaniu. Koncert Jelonka tym razem będzie można usłyszeć w klubie Blue Note. Start o 20. A połączenie brzmień z pogranicza electro i muzyki góralskiej czyli Gooral z dwunastoma innymi składami w Eskulapie o 21. Nawet jeśli po wtóry, warto uczestniczyć w tych imprezach!

Po wtóry warto także wybrać się do teatru, choćby na powtórkowe spektakle w sobotę i niedzielę. Ponownie wystawiany jest na deskach sceny Mayday (Teatr Muzyczny, sobota: 18), Portugalia (Teatr Polski, sobota: 17 i 20, niedziela: 19) , Eugeniusz Oniegin (Teatr Wielki, sobota: 19) oraz Peepshow. Benefis aktora na Dużej Scenie w Teatrze Nowym (sobota i niedziela o 19)

Niedziela, poza wplecionymi w tekst punktami, to trzy interesujące pozycje: Po pierwsze, obchody Międzynarodowego Dnia Tańca w Teatrze Wielkim. – W tym roku zwiedzimyTeren Tańca Holenderskiego – mówią organizatorzy. W programie znajdują się Cztery ostanie pieśni, Niebezpieczne związki czy Things I Told Nobody. Po drugie, przechadzka dla mieszkańców Poznania zatytułowana Nic lepszego nad wodę – studnie, studzienki, wodotryski, fontanny… XIX- wiecznego Poznania. Początek o 11 przy gmachu poczty na alejach Marcinkowskiego. I po trzecie, spotkanie z cyklu Wielcy Mistycy prezentacja Dag Hammarskjold i jego wewnętrzna podróż w Piwnicy duchowej Karmelitańskiego Centrum Duchowości, godzina 17.

Równie duchowe przeżycia co w Piwnicy Karmelitańskiej czekają na widza podczas całego weekendu w kinach studyjnych. W Muzie na widzów czeka Przegląd Nowego Kina Francuskiego i nadal wyświetlany bardzo dobry film Nietykalni. Do Rialto warto pójść choćby na nowość – Lęk wysokości.

W Rialto można oglądać świetnego polskiego aktora – Dorocińskiego, a w Centrum kultury Zamek Lazara i Gudzowatego. Tam, w piątek rozpoczyna się i trwa do 19 maja wystawa World Press Photo. Ta ekspozycja to ponad 150 zdjęć opatrzonych komentarzami autorów, z dwoma polskimi perełkami, Tomaszem Lazarem w kategorii Ludzie i wydarzenia oraz Tomaszem Gudzowatym w kategorii Sport.

A jeśli już o sporcie mowa w piątek Lech Poznań podejmuje (miejmy nadzieję, że walecznie acz kulturalnie) na własnym boisku drużynę Polonii Warszawy.