Eugeniusz Oniegin na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu

Koprodukcja Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Opery Krakowskiej, Abao/Olbe i Teatro Argentino de La Plata. Reżyserem spektaklu jest Michał Znaniecki.

Eugeniusz Oniegin to międzynarodowa i międzykontynentalna koprodukcja Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, Opery Krakowskiej, Abao Olbe w Bilbao oraz Teatro Argentino w La Plata. Premiera miała miejsce w grudniu 2010 na deskach Opery Krakowskiej, premiera argentyńska odbyła się w marcu 2011, z kolei hiszpańska publiczność zobaczyła Oniegina w kwietniu ubiegłego roku. Do Polski spektakl powraca w 2012 na deski Teatru Wielkiego w Poznaniu, w którym rok ten tematycznie poświęcony jest męskim postaciom operowym.

Podczas premiery w rolę Eugeniusza Oniegina wcieli się Marcin Bronikowski. Z kolei 27 kwietnia podczas premiery studenckiej tytułową partię zaśpiewa Stanislav Kuflyuk, laureat III Międzynarodowego Konkursu Wokalistyki Operowej im. Adama Didura. Zdobył on nie tylko I nagrodę oraz Grand Prix Festiwalu, ale również otrzymał nagrodę publiczności.

Akcja opery Eugeniusz Oniegin rozgrywa się w 1820 roku w Rosji. Tytułowy bohater to człowiek rozczarowany światem, brakiem prawdziwej miłości i przyjaźni. Zniechęcony i znudzony życiem wyjeżdża na wieś gdzie poznaje Tatianę. Odtrąca jednak jej szczerą, młodzieńczą miłość. Swoje zainteresowanie kieruje w stronę jej siostry, Olgi, co w konsekwencji ma tragiczny koniec. Oniegin wyrusza w podróż. Los ponownie stawia na jego drodze życiowej Tatianę, w której się zakochuje. Niestety na szczęśliwą miłość jest już za późno…

Eugeniusz Oniegin Piotra Czajkowskiego w reż. Michała Znanieckiego otrzymał prestiżową nagrodę Premios Líricos Teatro Campoamor za najlepszą produkcję premierową roku 2011 w Hiszpanii.

Premiera odbędzie się w Teatrze Wielkim w Poznaniu dzisiaj (28 kwietnia) o godz. 19:00.