Poznań za pół ceny 2012: jakie mamy atrakcje?

Polonez na królewskim raucie, wędrówka przez Poznań śladem morderców i złodziei, odkrywanie sekretów pruskiego fortu IIa, no i Puchar Euro 2012 – niczego nie zabraknie podczas rozpoczynającego się dziś “Poznania za pół ceny”!

Piąta edycja akcji „Poznań za pół ceny” rozpoczyna w tym roku długi weekend majowy i o się w już w najbliższy weekend, w dniach 28 – 29 kwietnia. Poza 50% rabatem na usługi turystyczne w Metropolii Poznań, na turystów czeka także unikalny i darmowy program turystyczny czy możliwość obejrzenia z bliska Pucharu UEFA EURO™.

Akcję organizuje już po raz piąty Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna. 50% rabat będzie czekać na turystów u blisko 150 partnerów. Ich pełną listę można odnaleźć na stronie www.poznan.pl/polceny lub na ulotce, którą można odebrać w każdym punkcie informacji turystycznej w Poznaniu. W tym roku obok hoteli, restauracji i muzeów za pół ceny skorzystam także z ZOO, Palmiarni, Term Maltańskich, teatrów, kin, ściany wspinaczkowej, parków linowych, Centrum Wycieczkowego LECH i wielu, wielu innych.

Projekt po raz pierwszy zyskał wymiar metropolitalny, taniej będzie więc też u partnerów z podpoznańskich gmin – w Czerwonaku, Komornikach, Kórniku, Luboniu, Mosinie, Puszczykowie, Stęszewie, Suchym Lesie, Swarzędzu i w Tarnowie Podgórnym.

Rabaty to jednak nie wszystko. W weekend 28-29 kwietnia 2012 r. na turystów czeka także bogaty i unikalny program turystyczny. Udostępniony dla turystów będzie XIX-wieczny pruski fort IIa, po którym turystów oprowadzać będą przewodnicy ubrani w historyczne mundury, na miejscu powstanie obóz wojskowy. Bezpłatnie będzie można zwiedzić Poznań, spacerując kilkunastoma tematycznymi szlakami (w tym trasą „Kryminalny Poznań”), otwarte zostaną podziemia kościoła farnego czy komnaty Zamku Cesarskiego.

Prawdziwa gratka czeka na miłośników futbolu dzięki możliwości obejrzenia z bliska oryginalnego Pucharu UEFA EURO 2012™. W sobotę 28 kwietnia Puchar będzie prezentowany w różnych punktach Poznania podczas parady. Dzień później Puchar będzie można obejrzeć z bliska, ale również skorzystać z możliwości wykonania pamiątkowej fotografii aparatem przygotowanym na miejscu przez UEFA. Codziennie do wygrania będą także bilety na UEFA EURO 2012™

Fort IIa
Serdecznie zapraszamy w dniach 28-29 kwietnia 2012 roku na IV Forteczny Weekend przygotowanego przez stowarzyszenie Twierdza i Dawny Garnizon Poznań oraz Sekcję Historyczną Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia przy współpracy z innymi organizacjami społecznymi oraz instytucjami. Impreza po raz kolejny odbywa się w ramach akcji “Poznań za pół ceny!” koordynowanej przez Poznańską Lokalną Organizację Turystyczną. Jej główną atrakcją będzie pierwsza publiczna możliwość obejrzenia wnętrz fortu pośredniego IIa na Chartowie.

W tym roku główną atrakcją będzie wyjątkowa możliwość obejrzenia wnętrz fortu pośredniego IIa z lat 1887-1896. Na zwiedzających po raz pierwszy obiekt tego typu największe wrażenie zawsze wywołują rozmiary dzieł porównywalne z założeniami urbanistycznymi. Przykładowo najdłuższy podziemny chodnik fortu IIa liczy około 140 metrów, natomiast jego szerokość od strony miasta wynosi około 230 metrów – dla porównania bok Starego Rynku w Poznaniu ma około 140 metrów. Mimo ogromnej kubatury jest on stosunkowo słabo widoczny z zewnątrz, gdyż nadziemie porasta bujna roślinność.

Sobota – 11.00, 13.00, 15.00, 17.00 – zwiedzanie fortu w grupach (zbiórka przed głównym wjazdem w pobliżu kościoła św. Marka Ewangelisty na os. Czecha)

Niedziela – 9.30 – start tras rowerowych (zbiórka przed SP 3 w Luboniu w pobliżu skrzyżowania ulic Armii Poznań i Powstańców Wielkopolskich).
10.00, 12.00, 14.00, 16.00, 18.00 – zwiedzanie fortu w grupach

Warunki uczestnictwa: Impreza ma charakter rodzinny, jest bezpłatna i odbędzie się bez względu na pogodę. Uczestnicy biorą udział w imprezie na własną odpowiedzialność, ubezpieczenie we własnym zakresie. Wnętrza fortu nie są oświetlone, więc prosimy o zabranie latarek. Przydadzą się również długopisy, gdyż po zakończeniu zwiedzania odbędzie się tradycyjny konkurs wiedzy o fortyfikacjach.

Atrakcje: Oprowadzanie po forcie będzie odbywało się w historycznych mundurach, przewidziany jest też obóz wojskowy, zabytkowe pojazdy, stoisko księgarskie oraz wojskowa grochówka.

Zamek Cesarski
Zamek powstał dla cesarza Wilhelma II, który osobiście ustalał z architektem szczegółowy plan swojej nowej rezydencji.  Wybudowano go w latach 1905-1913 i jest to najmłodszy zamek w Europie. W okresie międzywojennym pracowali tu m.in. matematycy, którzy złamali później niemiecki Kod Enigmy. W czasie II wojny światowej Zamek przebudował nadworny architekt Adolfa Hitlera – Albert Speer.

28.04.12 sobota
12.00 Zwiedzanie zamku z przewodnikiem Maciejem Szymaniakiem
start: wieża zegarowa / wstęp wolny
15.30 “Jak dziś ubiorę Ofelię” – warsztat artystyczny dla dzieci w wieku 5-12 lat Sylwii Leśnik
przestrzenie 1. piętra / wstęp wolny

29.04.12 niedziela
12.00 Zwiedzanie zamku z przewodnikiem Maciejem Szymaniakiem
start: wieża zegarowa / wstęp wolny
16.00 “Kiedyż wreszcie odzwyczaimy się od tego, że wszystko coś znaczy!” – eksperymentalny warsztat malarski dla młodzieży i dorosłych / prowadzenie: Sylwia Leśnik
przestrzenie 1. piętra / wstęp wolny

Fara Poznańska
Poznańska fara zaliczana jest do najbardziej okazałych barokowych budowli sakralnych w Polsce, a zbudowana została w l. 1651-1701 (ostateczny kształt z ok. 1750 r.). Przy budowie pracowali najlepsi architekci: Tomasz Poncino, Jan Catenazzi oraz ojciec Bartłomiej Nataniel Wąsowski oraz malarze i sztukatorzy, m.in. Karol Dankwart, Szymon Czechowicz, Alberto Bianco, Jan Weydlich.

W trakcie prac badawczych w latach dziewięćdziesiątych XX w. odkryto w podziemiach m.in. fragment muru wewnętrznego średniowiecznych fortyfikacji miejskich.

Zwiedzanie kościoła wraz z podziemiami: 28 i 29 kwietnia o godzinie 14.00.

Poznan City Walks
Miasto Poznań zaprasza na pieszą wędrówkę z przewodnikiem po Starym Mieście i jego okolicach. To najlepszy sposób, aby poczuć nietuzinkowy, niepowtarzalny klimat tych miejsc i poznać serce miasta oraz jego atrakcje. Przewodnik miejski odkryje przed Państwem wiele urokliwych miejsc, pokaże piękny renesansowy ratusz, zabytkowe kamieniczki i oczywiście legendarne poznańskie koziołki. Poprowadzi Państwa ulicami dawnej Dzielnicy Zamkowej, gdzie potężny neoromański Zamek Cesarski stanowi główny jej akcent. Pokaże plac Wolności – centralny plac Poznania, przy którym wznosi się m.in. przepiękny klasycystyczny gmach Biblioteki Raczyńskich.

Trasa zwiedzania: Stary Rynek – ul. Podgórna – ul. Św. Marcin – pl. A. Mickiewicza – ul. Fredry – ul. 27 Grudnia – pl. Wolności – ul. Paderewskiego – Stary Rynek

Termin wycieczki: 28.04.2012 (sobota) oraz 29.04.2012 (niedziela). Godzina rozpoczęcia: 13:00. Miejsce spotkania i zakończenia: Centrum Informacji Turystycznej – Stary Rynek 59/60 Czas trwania: około 2 h
Wycieczka prowadzona będzie w dwóch grupach: w jęz. polskim oraz angielskim.

Centrum Turystyki Kulturowej Trakt zaprasza!
Terra Incognita – dla odkrywców nieznanych lądów!
28.04 g. 12
Spotkanie z przewodnikiem: na placu katedralnym na Ostrowie Tumskim
Wielkie wydarzenia, znane postaci i legendarne miejsca zawsze budziły powszechne  zainteresowanie. Czas odkryć Ostrów Tumski – to nadal nieodkryta wyspa skarbów na Warcie. Kryje w sobie mnóstwo narodowych symboli. Przejdź się śladami Mieszka I i Bolesława Chrobrego po Trakcie Królewsko-Cesarskim!

Zmroczna wycieczka – dla wielbicieli dreszczyku!
28.04 g. 21
Spotkanie z przewodnikiem – detektywem: przy ratuszu na Starym Rynku

Kiedy nad miastem zapada zmrok, niebezpieczeństwo czai się za rogiem i w  bramach. Uważaj, gdzie kierujesz swoje kroki! Gdy jednak pod ręką jest  przewodnik, który zna okoliczne zakątki możesz czuć się bezpiecznie. “Proszę  Państwa: tutaj był napad , a tam miało miejsce zabójstwo!” Kryminalna historia Poznania na Trakcie Królewsko-Cesarskim.

Raut u króla – dla miłośników hucznych przyjęć!
29.04 g. 18
Spotkanie z przewodnikami – parą królewską:  przy ratuszu na Starym Rynku

W niedzielny wieczór na poznańskim rynku król wydaje raut. Przyjdź i przekonaj się sam! Rozpoczyna się on otwartą audiencją na schodach ratusza. Później król zaprasza na spacer po Starym Mieście szlakiem władców związanych z  Poznaniem. Królewskie wycieczki w rytm poloneza – z muzyką w tle na Trakcie Królewsko-Cesarskim.

Ustąp miejsca królewskiej parze!
Zwiedź Trakt Królewsko-Cesarski linią nr 17! – akcja promocyjna
28-29.04
g. 11.30 – 13.30
Podczas akcji promocyjnej na Starym Rynku, na przystankach tramwajowych i w “siedemnastce” będzie można spotkać parę królewską.
Podróżując tramwajem na odcinku Rondo Śródka – Rynek Jeżycki zwiedzisz najważniejsze zabytki Poznania.
Pomogą w tym zamieszczone na przystankach specjalnie tabliczki informacyjne i qr-kody.
Ustąp miejsca królewskiej parze, a otrzymasz upominek!

Wycieczki z “City Guide Poznań”
Jesteśmy grupą licencjonowanych przewodników miejskich. Nasza oferta  obejmuje oprowadzanie wycieczek po Poznaniu oraz popularnych atrakcjach  w jego okolicy. Nasze propozycje:

Poznań średniowieczny
Sobota, 28.04.2012
Miejsce spotkania: Ostrów Tumski, godz.10:30 – przy pomniku Jana Pawła II na przeciwko Katedry
Czas trwania: 2,5 godz.

Trasa obejmuje Ostrów Tumski wraz z Katedrą i podziemiami, gdzie nasz przewodnik przybliży odwiedzającym początki Poznania i państwa polskiego.
Następnie trasa prowadzi historycznym traktem przez Chwaliszewo na Stary Rynek, gdzie zobaczymy poznańskie koziołki i opowiemy o Poznaniu w czasach rozkwitu. Odwiedzimy Ratusz i zobaczymy Wielką Sień z renesansowym sklepieniem – miejsce, gdzie przyjmowano wszystkich znamienitych gości.
Następnie opowiemy o ważniejszych obiektach na Starym Rynku, m.in. Wadze Miejskiej, Odwachu, Pałacu Działyńskich, Domkach Budniczych, aby na zakończenie odwiedzić perłę baroku – Kościół Farny. Wstęp do obiektów bezpłatny.

Kulturkampf w Poznaniu
Data: Niedziela, 29.04.2012
Miejsce spotkania: Pomnik Ułana, Skrzyżowanie ul. Ludgardy i Paderewskiego, godz. 11:00
Czas trwania: 2 godz.

Opis Trasa obejmuje okolice Placu Wolności i Dzielnicy Zamkowej, gdzie opowiemy o konflikcie kulturowym między Polakami a Niemcami, jaki zaistniał w Poznaniu w XIX stuleciu i trwał do roku 1918. Ważniejsze obiekty na trasie to: Hotel Bazar – inkubator polskiej przedsiębiorczości, Biblioteka Raczyńskich, Teatr Polski, Okrąglak, Zamek Cesarski z Dzielnicą Zamkową. Tam opowiemy, w jaki sposób ówczesne władze starały się zaakcentować swoją obecność w polskim mieście.

Wycieczki z grupą przewodników “Po Poznaniu”
Grupa przewodników “Po Poznaniu” to młodzi przewodnicy i pasja do miasta. Wszyscy posiadamy niezbędne uprawnienia do oprowadzania wycieczek po Poznaniu i okolicach – w języku polskim, angielskim oraz niemieckim. Ponadto nasze wykształcenie wzbogaca wycieczki o wiadomości z zakresu historii sztuki, geografii czy etnologii. Zapraszamy na wspólne spacery po mieście i na naszą stronę www.popoznaniu.pl

Na tropie Starego Marycha – witamy na Łazarzu
przewodnik Piotr Ciesielski
data i godzina rozpoczęcia: 28 kwietnia (sobota) godz. 11:00
czas trwania: 2,5 – 3 godziny
miejsce spotkania: przed wejściem na kolejowy Dworzec Zachodni
zakończenie wycieczki: Collegium Anatomicum Uniwersytetu Medycznego. Miejsce zakończenia wycieczki znajduje się bardzo blisko Palmiarni Poznańskiej, którą można we własnym zakresie zwiedzić po zakończeniu spaceru.
Wycieczka odkryje zakamarki jednej z dzielnic przyłączonych do Poznania na początku XX wieku. Poznamy wyjątkową atmosferę, koloryt i ukryte piękno Łazarza. Zobaczymy m. in. jedną z najlepszych na świecie kopii watykańskiej Piety, dawny Ogród Botaniczny, największą halę sportowo – widowiskową Poznania, tereny dawnej Powszechnej Wystawy Krajowej, miejsca związane z ciekawymi ludźmi oraz wiele innych zakątków, o których nie przeczytacie na kartach typowego przewodnika po mieście.

Na tropie rodziny Borejko – spacer nie tylko po Jeżycach
przewodnik Anna Basińska
data i godzina rozpoczęcia: 28 kwietnia (sobota) godz. 10:30
czas trwania: około 2 godziny
miejsce rozpoczęcia wycieczki: Plac Adama Mickiewicza
miejsce zakończenia wycieczki: Rondo Kaponiera

Uczestnicy wycieczki podążą śladem jednej z najbardziej wyjątkowych poznańskich rodzin – wszyscy ją znają, lecz nikt jej nie widział. Mowa oczywiście o Borejkach – głównych bohaterach cyklu powieści “Jeżycjada” autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Choć nazwa cyklu jasno sugeruje, że Borejkowie związani są z Jeżycami, to trasa wycieczki prowadzić będzie nie tylko po zakamarkach tej dzielnicy. Podczas spaceru zobaczymy zarówno wspaniałe zabytki, jak i miejsca z pozoru zwyczajne, jednak nieodłącznie związane z bohaterami powieści.

Weekend z Pucharem UEFA EURO 2012™
28 kwietnia: parada po ulicach Poznania, 29 kwietnia: Plac Wolności

Wielką atrakcją weekendu będzie możliwość obejrzenia z bliska oryginalnego Pucharu UEFA EURO 2012™. W sobotę 28 kwietnia Puchar będzie prezentowany w różnych punktach Poznania, w tym w loggiach ratusza od godziny 17. 29 kwietnia Puchar będzie można obejrzeć z bliska, ale również skorzystać z możliwości wykonania pamiątkowej fotografii aparatem przygotowanym na miejscu przez UEFA. Codziennie do wygrania będą także bilety na UEFA EURO 2012™.

Kryminalny Poznań
Wyższa Szkoła Bezpieczeństwa serdecznie zaprasza na wycieczkę po poznańskim Rynku i jego okolicach (Chwaliszewo, ulice: Wrocławska, Wroniecka, Woźna, Za bramką, Plac Wolności, Wzgórze Przemysła).

Profesjonalny przewodnik Karolina Dąbrowska (http://profesjonalnyprzewodnik.pl/) odkryje przed Państwem kryminalną historię poznańskiego Starego Miasta. Opowie m.in. o: poznańskim kacie, dawnych więzieniach, czarownicach, przedstawicielkach tzw. najstarszego zawodu świata itp.

Dodatkowo – każdy uczestnik wycieczki otrzyma od przedstawiciela uczelni bon zniżkowy w wysokości 200 zł na dowolny kierunek studiów w Wyższej Szkole Bezpieczeństwa z siedzibą w Poznaniu.

Uwaga: wycieczka prowadzona jest w języku polskim dla osób powyżej 16-ego roku życia
Czas trwania wycieczki: ok. 2 godz.
1)     28.04 godz. 11.00 przy Pręgierzu na Starym Rynku,
2)     28.04 godz. 16.00 przy Pręgierzu na Starym Rynku

Udział w wycieczce jest bezpłatny!

Czytaj także:

Poznań za pół ceny: wiemy, gdzie i za ile warto się wybrać!