Twórczość zapomniana

Podobno oglądać film o komiksie to jak czytać o tańcu. A jednak! W ostatniej chwili – o komiksie w PRL-u, wyświetlany w ramach festiwalu Ligatura pozwolił poczuć magię komiksowej twórczości.

Obraz dokumentalny w reżyserii Mateusza Szlachtycza to zgrabna próba przedstawienia przekroju ludzi ze świata komiksu, nastawiona na zaprezentowanie bohatera zbiorowego jakim jest sam komiks. Wybitni autorzy powieści obrazkowej  (między innymi: Janusz Christa, Krzysztof Teodor Toeplitz, Henryk Chmielewski, Grzegorz Rosiński, Zbigniew Kasprzak, Bogusław Polch, Tadeusz Baranowski i Tadeusz Raczkiewicz) wspominają lata swojej artystycznej aktywności, opowiadają o okolicznościach powstawania dzieł, doskonale ukazując przy tym pasję jaka im towarzyszyła i nadal towarzyszy. Każda z osób błyszczy blaskiem swojej własnej legendy, ale ani przez moment widz nie zapomina kto (a właściwie co) jest tutaj najważniejsze – komiks, komiks i jeszcze raz komiks. Komiks, o którym nie powinno się zapominać, tak jak pamiętać trzeba o Januszu Chriście i Krzysztofie Toeplitzu, dla których ten film był ostatnią chwilą na podzielenie się swoją miłością. Niestety.

Dla tych, którzy nie mieli okazji obejrzeć W ostatniej chwili mamy dobrą wiadomość. TVP Info wyświetli opisywany film. Zapraszamy przed telewizory, we wtorek 1 maja o 23:20.

Przeczytaj także:

Komiksy to nie tylko faceci w rajtuzach