Chorym na SM będzie się łatwiej leczyć

W województwie wielkopolskim żyje blisko 3400 osób chorych na stwardnienie rozsiane. W całym kraju może być ich nawet 40 tysięcy. W znacznej części ośrodków leczących SM w Polsce pacjenci czekają w długich kolejkach na możliwość rozpoczęcia terapii.

Tymczasem dzięki inicjatywie Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego chorzy na SM z województwa wielkopolskiego mogą uniknąć długiego oczekiwania. 22 maja br. w Poznaniu (SP ZOZ MSW w Poznaniu im. prof. L. Bierkowskiego, ul. Dojazd 34) odbędą się bezpłatne konsultacje specjalisty neurologa w celu kwalifikacji chorych na stwardnienie rozsiane do Programu Terapeutycznego „Leczenie stwardnienia rozsianego”.

– Długi czas oczekiwania na rozpoczęcie leczenia to jeden z najpoważniejszych problemów osób z SM w Polsce. Szybkie rozpoczęcie terapii ma kluczowe znaczenie dla powstrzymania rozwoju choroby. Tymczasem zdarza się, że pacjenci czekają na leczenie całymi miesiącami – powiedziała Luiza Wieczyńska, zastępca sekretarza generalnego PTSR – Aby ułatwić chorym dostęp do terapii, 22 maja w  Poznaniu przy ul. Dojazd 34, prowadzone będą bezpłatne konsultacje neurologiczne umożliwiające szybką kwalifikacji do Programu Terapeutycznego.

Konsultacje będą odbywać się wyłącznie po wcześniejszej rejestracji telefonicznej, która będzie prowadzona od poniedziałku do piątku w godz. 8:00-12:00, tel. 61 846 47 92. Osoby biorące udział  w konsultacjach proszone są o zabranie ze sobą aktualnych wyników badań  i historii choroby (w tym dokumentów potwierdzających rozpoznanie SM i wyników rezonansu magnetycznego).

Stwardnienie rozsiane to przewlekła, neurologiczna choroba najczęściej dotykająca ludzi młodych – między 20 a 40 rokiem życia. SM nie można wyleczyć, jednak istnieją preparaty immunomodulujące, które w istotny sposób wpływają na zahamowanie postępu choroby, spowalniają jej przebieg i zmniejszają częstość rzutów pojawiających się w trakcie jej trwania. Osoby ze stwardnieniem rozsianym korzystające z odpowiedniej terapii i rehabilitacji mogą prowadzić normalne, aktywne życie.