23. Dni Łazarza

Parada Łazarska, festyn w parku Wilsona, no i oczywiście Bieg Łazarski – 24 maja rozpoczynają się już po raz dwudziesty trzeci Dni Łazarza. A jak zapewniają organizatorzy, atrakcji nie zabraknie nie tylko dla mieszkańców dzielnicy…

Jak informuje portal lazarz.pl, tradycyjna parada, która rozpoczyna Dni Łazarza, ruszy dziś o 17.  ulicą Głogowską. W barwnym korowodzie wezmą udział uczniowie szkół, harcerze, zaproszeni goście, na jej czele pojadą zabytkowe samochody z Automobilklubu Wielkopolskiego, a wszystko to przy muzyce Orkiestry Dętej ze Swarzędza. Parada ruszy od zbiegu ulic Jarochowskiego i Wyspiańskiego pod VIII LO, gdzie odbędzie się uroczysty koncert w wykonaniu m.in. Orkiestry Dętej ze Swarzędza.

Piątek będzie dniem wiedzy o Łazarzu – w Łazarskim Omnibusie, czyli turnieju wiedzy o dzielnicy, zmierzą się uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Konkurs odbędzie się w klubie Krąg. Natomiast o godz. 20. “Mój Teatr” zaprasza na widowisko teatralne “Zastępstwo”. W roli głównej wystąpi Tadeusz Falana.

Sobota to Festyn Łazarski, który rozpocznie się o 10 w parku Wilsona, a otworzy go prezydent Ryszard Grobelny. Dodatkową atrakcją festynu będzie zwiedzanie schronu przeciwlotniczego i wycieczka szlakiem łazarskiej secesji.

Tego samego dnia, ale o godzinie 17. na róg ulicy Małeckiego i Strusia zapraszają studenci i wykładowcy Uniwersytetu Artystycznego, gdzie otwarta zostanie wystawa “Projekt Łazarz. Real time – story telling”, która jest prezentacją prac młodych artystów – studentów II Interdyscyplinarnej Pracowni Rysunku Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu, powstałych w kontekście przestrzeni dzielnicy Dolny Łazarz. Studenci pracowali nad wieloma tematami starając się wziąć pod uwagę zarówno przestrzeń urbanistyczną, jak i społeczną dzielnicy.

Założeniem było stworzenie “ulicznej galerii”, galerii prac, na które natykamy się mimochodem, przechodząc do sklepu, idąc na spacer czy wracając do domu; galerii, która nie onieśmiela zamkniętymi drzwiami, ale otwiera się na odbiorców – mieszkańców okolicy. I mówi do nich, i o nich. Prace mają charakter efemeryczny, czasowy; usytuowane w przestrzeniach ulicy Małeckiego (i okolicy), wpisywać się będą w tkankę miejską, zaskakując przechodniów – i być może, skłaniając do refleksji.

W trakcie wystawy będzie funkcjonowało “Studio fotograficzne”, projekt który w zamyśle autorek ma stworzyć zbiorowy portret mieszkańców Łazarza (narożnik ulic Małeckiego i Kanałowej, piątek 25 maja w godz. 14 – 21, sobota 10 – 20), a na zakończenie wernisażu planowany jest koncert w lokalnej pijalni piwa “Kominek” (sobota godz. 18.30).

W niedzielny poranek wystartuje IV Otwarty Bieg Łazarski “Arena 2012” o Puchar Wolności. Zawodnicy zmierzą się w czterech dyscyplinach: biegu dla dzieci, biegu Nordic Walking na dystans 1,25 km oraz w biegach na dystans 2,5 km oraz 4,8 km. Początek o godz. 9 – zbiórka przed pływalnią letnią w Parku Kasprowicza. Natomiast o 16. w Muszli Koncertowej Parku Wilsona wystąpi Reprezentacyjna Orkiestra Miasta Poznania, a także zespoły Cepelia-Poznań i AWF-Poznań.

Kulminacją 23. Dni Łazarza będzie przyznanie statuetki Człowieka Roku Łazarza 2012, nagrody im. Stanisława Strugarka za popularyzację gwary poznańskiej, a także tytułów “Przyjaciół Łazarza”.

Zobacz dokładny program Dni Łazarza!