Cały świat w Poznaniu, czyli 23. Dni Łazarza

Mnich tańczący ze słowiańskim wojem, grupa Meksykanów w olbrzymich sombrerach pozdrawiająca wszystkich przechodniów, a na czele “Ogórek” – tak Łazarz rozpoczął po raz 23 obchody swojego dzielnicowego święta, najstarszego i największego w Poznaniu.

– Co kochamy? – pytał Janusz Heller, kierownik klubu Krąg, organizator i dobry duch tej imprezy od lat. A mieszkańcy Łazarza zgodnym chórem krzyczeli: Łazarz!

I trudno było w to wątpić, widząc tłum, który uczestniczył w Paradzie Łazarskiej, tradycyjnie rozpoczynającej Dni Łazarza. Były fantazyjnie poprzebierane dzieci ze wszystkich łazarskich szkół, bardzo kolorowo prezentował się tutejszy dom kultury, byli poczywiście harcerze, którzy dostąpili zaszczytu niesienia transparentu z napisem “Dni Łazarza”, tutejsze zespoły taneczne i teatralne. Były też grupy przebierańców: wojów, mnichów, rycerzy i egzotycznych przybyszów z Meksyku – to studenci Uniwersytetu Artrystycznego, którzy współorganizują jedną z imprez towarzyszacych dniom, postanowili zaznaczyć swoje istnienie.

Wszyscy oni dostojnie kroczyli ulicą Głogowską wstrzymując ruch poprzedzani przez kilka starych samochodów i antycznego “Ogórka” oraz Orkiestrę Dętą ze Swarzędza z uroczymi i pięknie tańczącymi mażoretkami.

Parada dotarła do placu przed VIII LO, gdzie zaplanowano uroczyste otwarcie Dni Łazarza – zrobili to wspólnie Janusz Heller i Wojciech Wośkowiak, radny miejski, ale jednocześnie przewodniczący Rady Osiedla Święty Łazarz. Trzeba dodać, że nie był to jedyny radny obecny na paradzie: świętować z mieszkańcami Łazarza przyszli też Katarzyna Kretkowska, Lidia Dudziak i Krzysztof Skrzypinski.

Po części oficjalnej następiła ta mniej oficjalna, czyli koncert orkiestry ze Swarzędza, a po nim wszyscy chętni udali się do klubu “Krąg” na Łazarski Toast, czyli otwarcie wystawy fotograficznej poświęconej – jakżeby inaczej – Łazarzowi.

Zabawy, koncerty i gry na Łazarzu potrwają do 28 maja – w programie między innymi koncert w parkiu Wilsona i wielki festyn oraz IV Otwarty Bieg Łazarski “ARENA 2011” o Puchar Wolności. Zobaczcie dokładny plan 23. Dni Łazarza!