Prawo, futbol, młodzież i… radcy prawni

To nietypowy, ale na pewno bardzo przydatny sposób na spędzenie Dnia Dziecka. 1 czerwca Okręgowa Izba Radców Prawnych w Poznaniu otwiera swoje drzwi dla młodzieży. Bezpłatne porady prawne, lekcja dotycząca kibicowania i zachowania na stadionie, symulacja procesu oraz zwiedzanie sali rozpraw to tylko niektóre atrakcje przygotowane dla dzieci przez prawników.

Wszyscy odwiedzający poznański OIRP będą mogli dowiedzieć się, czym na co dzień zajmuje się radca prawny i zobaczyć, jak wygląda prawdziwa sala sądowa. Młodzież będzie mogła również bezpłatnie zasięgnąć porady prawnej. Specjaliści będą do ich dyspozycji przez cały czas trwania wydarzenia. Dodatkowo z myślą o zbliżających się Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej Euro 2012 poznańscy prawnicy przygotowali elektroniczną lekcję edukacyjną dotyczącą przepisów związanych z kibicowaniem i zachowaniem na imprezach masowych.

– Chcemy uświadomić młodym ludziom, co im wolno, i do czego mają prawo – mówi Krystyna Babiak, dziekan OIRP w Poznaniu. – Jednocześnie zależy nam, aby pokazać im, kiedy przekraczają granicę i w związku z tym mogą zostać pociągnięci do odpowiedzialności prawnej. Nie chcemy straszyć młodzieży przepisami. Wręcz przeciwnie. Chcemy je wyjaśnić i pokazać, że powstały one po to, aby nas chronić, dlatego warto je szanować.

Podczas Dnia Otwartego młodzież odwiedzająca Okręgową Izbę Radców Prawnych w Poznaniu będzie miała okazję nie tylko zdobyć nowe informacje, ale również zobaczyć ich wykorzystanie w praktyce. Po prezentacji lekcji dotyczącej kibicowania zostanie zorganizowana symulacja procesu, którą poprowadzi sędzia Henryk Komisarski, prezes Sądu Okręgowego w Poznaniu. Będą mieli okazję w niej uczestniczyć uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych w Ostrowie Wielkopolskim z klasy o profilu policyjno-prawnym.

– Przygotowaliśmy temat rozprawy specjalnie z myślą o młodzieży – mówi Krystyna Babiak. – Chcemy, aby poczuła się ona swobodnie na sali rozpraw i zapamiętała, że sąd to miejsce, gdzie możemy dochodzić swoich praw i jeśli spotyka nas niesprawiedliwość nie powinniśmy się na nią godzić, ale walczyć i egzekwować obowiązujące przepisy.

Symulacja rozprawy zostanie przygotowana pod okiem aplikantów, którzy wprowadzą uczniów w tajniki pracy prawnika. Młodzież będzie miała okazję wspólnie z opiekunami sporządzić akt oskarżenia, ustalić linię brony oraz przygotować świadków.
Dzień otwarty odbędzie się w siedzibie Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Poznaniu, przy ul. Chwaliszewo 69 i potrwa od godziny 12.00 do 15.30.