Piąta edycja Animatora

W dniach 13-19 lipca Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator po raz piąty zamieni Poznań w stolicę animacji. W kilkunastu punktach miasta odbędą się pokazy filmów, koncerty, warsztaty i wykłady.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator powstał w 2008 roku i był kulminacją obchodów Roku Animacji Polskiej. Od tamtej pory zdobył renomę i jest uznawany za jeden z ważniejszych festiwali filmów animowanych w Europie.

Specyfiką festiwalu, od momentu jego powstania, było położenie nacisku na związki animacji z muzyką. Stąd sekcja Animacja i Muzyka.

– Ostrzegałem szefów instytucji, że jak będą mnie zapraszać na konferencje to będę przychodził – powiedział Dariusz Jaworski, wiceprezydent Poznania. – 5-lecie Animatora to z jednej strony czas podsumowań, a z drugiej oczekiwanie na kolejne edycje. Tegoroczny festiwal będzie jeszcze bardziej ciekawszy. Nie sztuką jest zrobić festiwal za duże pieniądze, ale mając ograniczony budżet zrobić coś fantastycznego. Cieszy mnie również to, że Animator poszerza swoją formułę. Festiwal należy do najlepszych w tej branży i doceniany jest w Europie. Dziękuję twórcom za zaangażowanie w ten festiwal, że dzięki nim się rozwija i z roku na rok staje się coraz lepszy – dodał Dariusz Jaworski.

– O wzroście zainteresowania i popularności festiwalem świadczy fakt, że na konkurs przyszło ponad 600 filmów z 50 krajów – powiedział Wojciech Juszczak, dyrektor festiwalu Animator. – W tym roku program jest bardzo rozbudowany. Będą m.in. darmowe warsztaty. Animator jest festiwalem dla ludzi ciekawych. Z przyjemnością go organizujemy, bo widzimy, że stał się on jednym z ważniejszych festiwali nie tylko w Europie, ale i na świecie – dodał Juszczak.

Najważniejszym elementem festiwalu, jak co roku, będzie Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych. Nowością w tej sekcji festiwalu będzie wprowadzenie nowej kategorii konkursowej – nagrody dla filmu pełnometrażowego. Przyznawana jest również nagroda specjalna jury, która zarezerwowana jest dla najlepszego w konkursie filmu muzycznego.

Drugim ważnym elementem tegorocznej edycji festiwalu będzie pokaz animacji z kanadyjskiej wytwórni National Film Board of Canada. Jako uzupełnienie prezentacji kanadyjskiej animacji wystąpi post- rockowa grupa Esmerine, stworzona przez Bruce Cawdrona (perkusistę Godspeed You! Black Emperor) i Beckie Foon.

To nie jedyna atrakcja muzyczna tegorocznej edycji festiwalu. Jak co roku, w ramach sekcji Animacja i Muzyka, zaprezentowane zostaną filmy z graną na żywo muzyką, m.in. Digital Scrach. Koncert, będący muzyczną improwizacją Andrea Martignoni do tworzonych w czasie rzeczywistym, przez Pierre Herberta, ruchomych obrazów. Martignoni jest kompozytorem muzyki do filmów animowanych (współpracował m.in. z Blu) i liderem znanego poznańskiej publiczności zespołu Compagnia d’Arte Drummatica. Mieszkający w Kanadzie Herbert jest jednym z najciekawszych twórców animacji średniego pokolenia.

Podczas festiwalu wystąpi również Le Philharmonique de la Roquette z Francji oraz poznański zespół Niwea. W tej sekcji zaprezentujemy także filmy z muzyką jurora Normanda Rogera.

Kolejnym znakiem rozpoznawczym tegorocznej edycji Animatora będzie animacja plastelinowa. Zaprezentowane zostaną m.in. filmy wspomnianej już Izabeli Plucińskiej oraz Bruce Bickforda, twórcy awangardowych filmów animowanych, który przez wiele lat współpracował z kultowym gitarzystą i kompozytorem Frankiem Zappą.

Ważnym elementem każdej edycji festiwalu są wykłady i warsztaty, nie tylko dla dzieci. W tym roku w sekcji zajęć dla dorosłych odbędą się m.in. wykład Abiego Feijo na temat tworzenia animacji z użyciem  telefonu komórkowego; warsztaty animacji flashowej Jana Chołoniewskiego, warsztaty machinimy Friedricha Kirschnera oraz warsztaty animacji plastelinowej Moniki Kuczynieckiej, animowanych teledysków Yacha Paszkiewicza i animacji komputerowej Toon Boom.

Dla dzieci, jak co roku, specjalny program przygotuje Centrum Sztuki Dziecka. Animator dla dzieci to: pokazy filmów krótkometrażowych i średniometrażowych oraz warsztaty realizacji filmów animowanych za pomocą różnych technik.

Warsztaty są bezpłatne. Zapisy przyjmowane będą od 11 czerwca pod adresem: k.palicka@estrada.poznan.pl. W temacie maila należy wpisać tytuł warsztatów. Ilość miejsc ograniczona. Zapisy przyjmowane są do 10 lipca.

Wstęp na prezentacje i master class jest bezpłatny i nie obowiązują zapisy.

Na pokazy płatne bilety będzie można zamawiać od początku lipca m.in. w CIM, e-bilet.pl oraz w miejscach wydarzeń.

Więcej szczegółów na stronie www.animator-festival.pl