Euro 2012: To dziś Polacy powalczą z Czechami!

Na stadionie we Wrocławiu rozpocznie się dziś wyjątkowo ważny mecz tegorocznych mistrzostw: o 20.45 Czechy zmierzą się z Polska. Pokonany odpada z mistrzostw. Wszystkie miejsca w Poznaniu, w których można oglądać mecz, szykują się na tłumy kibiców – i sportowe emocje na najwyższym poziomie.

I Strefa Kibica, i wszystkie puby z ekranami i telewizorami szykują się jak na oblężenie.
– No przecież to najważniejszy mecz – mówi pan Marek pracujący w jednym z lokali przy Starym Rynku. – Polacy mogą tylko wygrać, bo żaden inny wynik nas nie urządza, odpadamy z gry. Ale Czesi to nie jest łatwy przeciwnik, może być gorąco. Takie mecze ludzie wolą oglądać razem, zawsze mamy wtedy nadkomplet, więc i dziś  przyjdzie wyjątkowo dużo kibiców. Już mamy gotowe dodatkowe stoły i fotele do ustawienia tak, żeby można było oglądać mecz.

Podobnie szykują się inne puby, wszystkie też nerwowo sprawdzają zapasy złocistego piłkarskiego trunku, bo typują dziś kolejny rekord w ilości wypitego piwa. Większy ruch od rana także w sklepach, a piwo idzie jak… woda.
– Wszyscy się szykują na mecz – śmieje się pani Anna, ekspedientka w spożywczym przy Górnej Wildzie. – Trudno mi tak z głowy powiedzieć, o ile więcej sprzedałam, ale na pewno więcej niż normalnie w sobotę.

Na kibiców szykuje się też Strefa Kibica – a nawet dwie. Ponieważ podczas szczególnie ważnych spotkań w tej głównej strefie na placu Wolności brakowało miejsc, organizatorzy zadecydowali, że trzeba uruchomić kolejne miejsce do oglądania meczu. Wybór padł na Polanę Harcerza na Malcie, na której na 25-metrowym ekranie mecz będzie mogło oglądać 7 tysięcy kibiców. Wstęp będzie bezpłatny.

– Strefa funkcjonować będzie w godz. 18.00–24.00 – wyjaśnia Michał Prymas, pełnomocnik prezydenta ds. Euro 2012. – Nie będzie tam takiego poziomu jak na placu Wolności, ale miejsce zostanie zabezpieczone przez 80 pracowników ochrony, 2 karetki pogotowia i 3 piesze patrole medyczne. Czynne będą punkty gastronomiczne i punkty z piwem. 

+ Po wypełnieniu się Strefy Kibica przy pl. Wolności osoby, które będą chciały dotrzeć do miejsca publicznego oglądania na Malcie, będą mogły skorzystać z bezpłatnego autobusu z ul. Podgórna i al. Marcinkowskiego –  dodaje Tomasz Stube, rzecznik prasowy wojewody. – Po zakończeniu transmisji kibice będą mogli wrócić m.in. nocnym tramwajem N21, który co 15 minut pojedzie przez Górny Taras Rataj.

Mecz będzie można oglądać także w miasteczku Carlsberga przy Arenie, jednak większość kibiców, którzy nie pojechali do Wrocławia, zamierza oglądać mecz w Strefie Kibica, zwłaszcza że nie zabraknie tam także innych atrakcji. O 17 wystąpi Maja Koman i Ko Ko Mani, a gwiazdą poznańskiej Strefy Kibica w dniu, w którym zdecydują się losy polskiej reprezentacji na Euro 2012, będą Strachy na Lachy na czele z Grabażem – wielkim kibicem i miłośnikiem piłki nożnej. ten koncert rozpocznie się o 18.20.

Czytaj także:

Euro 2012: Irlandczycy wracają!
Kibicom podoba się w Poznaniu!

Euro 2012: Włochy-Chorwacja 1:1
Euro 2012: wszystko gotowe na drugi mecz
Euro 2012: Włochy-Chorwacja na Stadionie Miejskim
Otwarcie Strefy Kibica: Mezo, tłumy w strefie i remis w meczu Polska-Grecja
Strefa Kibica: zakazy i ograniczenia
Koncerty w Strefie Kibica
Euro 2012: ograniczenia dla mieszkańców okolic stadionu
Euro 2012: ograniczenia w ruchu wokół Strefy Kibica