Obsesja na punkcie bieli

Śnieżnobiały uśmiech jak u gwiazdy filmowej to marzenie wielu z nas. Do jego realizacji dążymy różnymi, nie zawsze bezpiecznymi drogami. Przed wybielającą kuracją koniecznie skonsultujmy się z lekarzem, który najpierw zbada stan naszych zębów i wyleczy ubytki.

Nawet najbielsze zęby pod wpływem kawy, herbaty czy papierosów mogą z czasem zmienić kolor. Dlatego wybielanie uzębienia jest coraz popularniejszym zabiegiem. Ładny uśmiech jest nie tylko oznaką zdrowia – dodaje nam też urody i pewności siebie, a także odmładza.

Na białe zęby sposobów kilka

Część osób zachęcona reklamami próbuje wybielić zęby samodzielnie – za pomocą żelu, specjalnych past, płynów czy pasków. Dla osiągnięcia lepszego efektu zdarza się, że stosuje kilka metod jednocześnie. – Używając wybielających preparatów pamiętajmy o umiarze. Zbyt częsty kontakt z zawartymi w nich aktywnymi substancjami może bowiem uszkodzić szkliwo – ostrzega lek. dent. Bartosz Leda z Centrum Stomatologii Candeo. Z tego względu warto rozważyć wybielanie w gabinecie dentystycznym lub przynajmniej wybrać się na konsultację ze stomatologiem. Niezależnie od metody, przed wybielaniem powinniśmy skontrolować stan naszych zębów, usunąć osad, kamień i wyleczyć ewentualne ubytki. W przeciwnym razie stosowane w wybielaniu specyfiki mogą wniknąć do wnętrza zębów.

Wybielanie w gabinecie stomatologicznym można przeprowadzić na kilka sposobów. Jednym z nich jest wybielanie nakładkowe. Najpierw stomatolog wykonuje wyciski naszej górnej i dolnej szczęki, które służą do przygotowania silikonowych nakładek. Taką nakładkę napełnia się następnie specjalnym żelem i nakłada na zęby, zwykle przez trzy-cztery kolejne noce. Inną metodą jest wybielanie laserowe. Podczas tego zabiegu stomatolog najpierw rozprowadza na naszych dziąsłach żel ochraniający i utwardza go lampą UV. Następnie nakłada na nasze zęby specjalny preparat wybielający i naświetla go przez 15 minut. Aby osiągnąć jak najlepszy efekt, czynności te powtarza się trzy-cztery razy. Cały zabieg trwa więc około godziny, a efekty widoczne są od razu.

Bielsze, ale nie na zawsze

Pamiętajmy, że wybielanie polega na usunięciu przebarwień i plam na uzębieniu. W ten sposób nasze zęby odzyskują naturalną barwę. Dzięki temu poprawiamy kolor uzębienia, ale nie możemy go całkowicie zmienić, bo ma on podłoże genetyczne – tak samo jak barwa oczu czy włosów.  – Pacjenci czasami przynoszą ze sobą zdjęcia aktorów czy muzyków, którzy mają pożądany przez nich kolor zębów. Warto jednak wiedzieć, że śnieżnobiałe i idealnie równe uśmiechy wielu gwiazd to efekt, który osiąga się nie dzięki wybielaniu, a nałożeniu porcelanowych licówek, które mają odpowiedni kształt i kolor – mówi lek. dent. Bartosz Leda.

Po wybielaniu przez dwa dni powinniśmy być na tzw. białej diecie. – W tym czasie należy zrezygnować z picia kawy, herbaty, czerwonego wina, soków owocowych o ciemniejszej barwie i spożywania pokarmów o wyjątkowo intensywnych barwach. Należy też wystrzegać się palenia papierosów – mówi lek. dent. Bartosz Leda. W tym czasie może także pojawić się przejściowa nadwrażliwość zębów na zimne i gorące napoje i pokarmy. Objawy te zwykle ustępują po około 24 godzinach.

Efekt wybielania niestety nie jest stały – utrzymuje się od pół roku do około dwóch lat. Wszystko zależy od tego, czy prawidłowo dbamy o higienę jamy ustnej, a także od naszych przyzwyczajeń. Jeśli pijemy dużo kawy i herbaty lub palimy papierosy, śnieżnobiałym uśmiechem będziemy się cieszyć krócej. Zabieg ten można jednak co jakiś czas powtarzać.