Graffiti na Empedwójce

Targowa hala numer 2, zwana oficjalnie MP2, wzbogaciła się o mural oddający muzyczny charakter obiektu. Po raz pierwszy w ponad 90-letniej historii Międzynarodowych Targów Poznańskich artyści graffiti malowali w biały dzień. Co więcej! Dopingował ich w tym prezes spółki.

Wybudowana w 1929 roku Hala Przemysłu Ciężkiego do niedawna pełniła funkcje pawilonu wystawienniczego. Jako miejsce wydarzeń muzycznych zadebiutowała w 2011 roku za sprawą koncertu Hurts, a dzięki pozytywnym recenzjom zarówno ze strony organizatorów, artystów, jak i publiczności, stała się rozpoznawalna na koncertowej mapie Polski.

– Znajdujemy się w pawilonie nr 2, w którym obecnie znajduje się wystawa prac dyplomowych Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Aby podkreślić różnorodność pawilonu namalowano na ścianie zewnętrznej mural. Do stałej współpracy zaprosiliśmy m.in. Polski Teatr Tańca – powiedział Przemysław Trawa, wiceprezes Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Do tej pory, bez własnego miejsca, Polski Teatr Tańca znalazł tymczasowe schronienie w hali nr 2 MTP.

– Prezes MTP Andrzej Byrt zaprosił nas do współpracy i oddał nam tę przestrzeń. Jesteśmy w trakcie podpisywania umowy, która obowiązywać będzie przez 2 lata – powiedziała Katarzyna Anioła z Polskiego Teatru Tańca. – Obu stronom będzie się to opłacało, bo dla wizerunku Targów jest to bardzo dobry pomysł – dodał Przemysław Trawa.

Ale nie tylko spektakle PTT będą odbywały się w hali nr 2, ponieważ ma to być miejsce dla różnych grup, które zajmują się kulturą. Dlatego Targi podpisały również umowę z Agencją Artystyczną Go Ahead, która organizować będzie w niej koncerty.

– Już w zeszłym roku badaliśmy tę halę, co w niej można robić. Jest to bardzo dobra alternatywa do innych miejsc, w których nie może być więcej niż 500 osób. Tutaj dodatkowo, oprócz dużej przestrzeni, mamy także klimatyzację. Jeszcze w tym roku, bo 1 grudnia, odbędzie się koncert zespołu Archive. Rozmawiamy także z innymi wykonawcami, zespołami, nie tylko z Polski. Mimo, że jesteśmy agencją z Poznania to większość koncertów do tej pory organizowaliśmy w Warszawie. Teraz to powinno się zmienić. Dodatkowo, jak zostanie otwarty pawilon nr 15, chcemy w nim organizować bardziej prestiżowe koncerty, gdyż są tam miejsca siedzące – powiedział Łukasz Minta z Agencji Artystycznej Go Ahead.

O hali nr 2

W obiekcie, którego powierzchnia wynosi ponad 5 tys. metrów kwadratowych, organizowane są koncerty i artystyczne przedsięwzięcia dla blisko 2,5 tys. osób. W pawilonie odbyły się dotychczas koncerty takich zespołów jak Hurts, Kult, Hey, Coma, Strachy na Lachy, Myslovitz czy Dżem. Obiekt gościł również spektakle Malta Festival Poznań, Polskiego Teatru Tańca.

Aby podkreślić zupełnie nowy charakter miejsca, na początku roku z inicjatywy Głosu Wielkopolskiego i Międzynarodowych Targów Poznańskich, odbył się konkurs na nową nazwę hali nr 2. Plebiscyt cieszył się ogromnym zainteresowaniem, a zwyciężyła propozycja Filipa Malinowskiego z Poznania – Muzyczny Pawilon 2 (MP2). Wkrótce potem nazwa potoczna pawilonu wyewoluowała do określenia Empedwójka.

MP2 to pawilon łączący sztukę, muzykę i dobrą zabawę. Projekt graffiti autorstwa Adama Ornatowskiego z poznańskiej agencji FAMArt’s przedstawiający nieregularne kształty i mieszające się barwy doskonale symbolizuje wybuchową mieszankę kulturową tego miejsca. Zanim napis z nową nazwą pawilonu pojawił się na ścianie budynku, minęło kilka tygodni przygotowań polegających m.in. na odnowieniu elewacji pawilonu. Okazały mural na pawilonie nr 2 można już podziwiać.