„La Mission”, reż. Peter Bratt

Film jest moralną lekcją o konsekwencjach nieakceptowania ludzi – takimi jakimi są.

San Francisco, biedna, robotnicza dzielnica. Meksykanin Che Rivera (Benjamin Bratt, „Pinero”, „Traffic”, „Prawo i bezprawie”), jako młody chłopak wpadł w poważne problemy i spędził kilka lat w zakładzie karnym. Teraz, zresocjalizowany więzień i powracający do zdrowia były alkoholik, prowadzi normalne życie. Pracuje jako kierowca autobusu, a w wolnych chwilach oddaje się swojemu hobby, jakim jest tuningowanie samochodów. Jedyną dumą Che, jest wychowywany po śmierci żony, syn Jesse (Jeremy Ray Valdez), który planuje studia na uniwersytecie kalifornijskim, by wydostać się z zaniedbanej okolicy. Jesse prowadzi także podwójne życie, o którym wkrótce, dowiaduje się jego ojciec. Kiedy odkrywa zdjęcia Jessiego w objęciach z innym chłopakiem, bije go i wyrzuca z domu. Jesse wpada w konflikt z lokalnym gangiem i jedyną osobą, która może mu pomóc jest jego ojciec.

Che zawsze był honorowy, wierzył w prawo pięści. Teraz musi zmierzyć się nie tylko z gangiem, ale i z samym sobą. Czy piękna sąsiadka Lena (Erika Alexander), która pracuje w schronisku dla ofiar przemocy, stanie po jego stronie?

– Film widziałem, myślę, że jest cenny. Choć akcja filmu dzieje się w odległej nam społeczności amerykańskich latynosów, to sądzę, że bardzo łatwo można odnaleźć w nim problemy aż nazbyt dobrze znane nam z rodzimego podwórka: zderzenie tradycyjnych, konserwatywnych wartości, kultu machismo z nowoczesną obyczajowością i wrażliwością – jest główną osią tego filmu. La Mission jest filmem, który spokojnie można by wyemitować w TVP1 „po wiadomościach”. Posługuje się przystępną formą i językiem filmowym znanym z amerykańskich dramatów obyczajowych. Jest przy tym poruszający i całkiem mądry. Polecam! – mówi Leszek Masłowski, Tongariro Teleasing.

Film będzie dostępny na DVD od 10 lipca. Zakupić go będzie można za pośrednictwem stron: www. tongariro.pl, bearbook.pl, www.merlin.pl. Film będzie można również obejrzeć wypożyczając go w serwisie VOD na www.outfilm.pl.