Przemysław Alexandrowicz nowym przewodniczącym komisji oświaty?

Kandydaturę radnego Alexandrowicza na to stanowisko zgłosił klub radnych Prawa i Sprawiedliwości w radzie miasta. – Przemysław Alexandrowicz jest osobą od wielu lat zaangażowaną w sprawy oświatowe i posiadającą szeroką wiedzę w tej dziedzinie – uważają radni PiS.

Stanowisko przewodniczacego zwolniło się po złożeniu rezygnacji z mandatu radnego Przemysława Foligowskiego, który został nowym dyrektorem Wydziału Oświaty. Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości zgłosił pod rozwagę przewodniczącym klubów w Radzie Miasta Poznania kandydaturę radnego Przemysława Alexandrowicza.

– Radni PiS wskazali, że Przemysław Alexandrowicz jest osobą od wielu lat zaangażowaną w sprawy oświatowe i posiadającą szeroką wiedzę w tej dziedzinie – mówi radny Szymon Szynkowski vel Sęk. – Jest członkiem komisji oświaty już czwartą kadencję rady miasta. Jako senator był również członkiem senackiej komisji ds. edukacji i nauki. Ponadto doskonale sprawdził się w zarządzaniu ciałami kolegialnymi – w latach 2002-2005 był przewodniczącym rady miasta.

Poza kwalifikacjami merytorycznymi samego kandydata, zwrócono również uwagę na okoliczność obecnej nierównowagi parytetów międzyklubowych w zakresie sprawowanych funkcji przewodniczących komisji.
Radni PiS posiadają obecnie jednego na 12 przewodniczących komisji – Komisji Rewizyjnej, której objęciem nie były zainteresowane inne kluby w radzie miasta.

– Biorąc pod uwagę, że na początku kadencji radny Foligowski obejmował swą funkcję z rekomendacji klubu PiS naturalnym winno być rozważanie kandydata naszego klubu na wakujące stanowisko w pierwszej kolejności – mówi radny Szynkowski vel Sęk. – Jest to tym bardziej oczywiste, że przewodniczenie Komisji Oświaty oddano klubowi Prawa i Sprawiedliwości w uznaniu faktu, iż kilkoro radnych klubu PiS posiadało odpowiednie kwalifikacje, aby objąć funkcję przewodniczącego tej komisji. Jednocześnie mając świadomość braku reprezentacji klubu PRO w prezydiach komisji klub PiS wyraził gotowość do rozpoczęcia rozmów o podpisaniu nowego porozumienia międzyklubowego, uwzględniającego aktualną proporcję liczebną wszystkich klubów w radzie miasta i zapewniającego im odpowiednią reprezentację w prezydiach komisji.

Radni PiS uważają, że brak bądź to zachowania zasad istniejącego porozumienia międzyklubowego ws. wyboru przewodniczących komisji, bądź też brak odpowiedniej zmiany tegoż porozumienia w duchu obecnych parytetów międzyklubowych będzie stanowiło drastyczny przykład złamania obowiązującej praktyki konsensusu w przedmiocie ustalania obsad prezydiów komisji.