Warta wraca do miasta? Nareszcie! (wideo)

Ruszyła już Miejska Plaża, wprawdzie nie nad samą rzeką, ale blisko, 7 lipca oficjalnie rusza miejska przystań, z której będzie można wypłyną na przykład na spływ kajakowy do Czerwonaka. Czyżby wreszcie rzeka Warta wracała do Poznania? Zobacz wideo!

Sceptycy obawiali się, że skończy się na dyskusjach, a temat rzeki w mieście jak był dziewiczy, tak zostanie. Na szczęście okazało się, że nie – a przynajmniej na razie wszystko na to wskazuje. W lutym została podpisana umowa o powstaniu osielda Portowo nad Wartą, przy starym porcie, połączona z przebudową portu na elegancką marinę. W maju Wartą do Poznania z Puszczykowa spłynęła Kajakowa masa krytyczna, której współorganizatorami byli uczestnicy Partnerstwa „Na rzecz Warty” podpisanego z Poznaniem, firmy SwedeCenter i KuiperCompagnons. Partnerstwo pwostało własnie po to, by przywrócić Wartę Poznaniowi…

Kolejnym działaniem było otwarcie Miejskiej Plaży przy KontenerArt, z której schodkami mozna zejść nad rzekę. A już 7 lipca po zejściu ze schodków będzie można wejść na pomost, wsiąść na czekający tam kajak lub łódkę i popływać po Warcie!

– Na Chwaliszewie, na wysokości starego koryta Warty, przy Plaży Miejskiej oraz KontenerART zamontowano już dwa pomosty o długościach 12 i 18 metrów – mówi Maciej Milewicz z biura prasowego urzędu miasta. – To dobra wiadomość dla pasjonatów jednostek pływających, którzy do tej pory zmuszeni byli korzystać z przystani poza Poznaniem. Pomysłodawcy nie poprzestali jednak na samych pomostach. Z myślą o poznaniakach firma SwedeCenter oraz Miasto Poznań przygotowały ofertę spływów kajakowych oraz rejsów łodziami motorowymi po Warcie.

Miłośnikom kajaków proponowane są ok. 1,5-godzinne spływy do Akwenu Marina w Czerwonaku, odbywane pod opieką doświadczonych instruktorów z Akademickiego Klubu Kajakowego Panta Rei. Organizatorzy zapraszają na spływy w soboty oraz niedziele, start o godzinie 9.00, 12.00 lub 15.00 oraz w czwartki o godzinie 10.00. Na mecie dla uczestników spływu przewidziano ognisko wraz z posiłkiem.

Każdy chętny ma możliwość wyboru i rezerwacji dogodnego dla siebie terminu poprzez stronę: www.dorzeczni.pl/przystan. Koszt spływu to 45 zł od osoby. Warto rozważyć jeszcze możliwość połączenie spływu z wyprawą z Czerwonaka na punkt widokowy na Dziewiczej Górze lub wyjazdem do Owińsk, gdzie na turystów czeka kąpielisko Akwen Tropicana, zwiedzanie klasztoru pocysterskiego i Muzeum Tyflologicznego.

Czytaj także:


Czy powstanie marina na cyplu nad Wartą?

Kajakowa Masa Krytyczna: chcemy mariny w Poznaniu!

Czy poznaniacy odwrócili się od Warty?

Na hamak nad Wartę?

Zmiany nad Wartą – ale czy na pewno?

 

Starołęka będzie miała marinę