Kino domowe wg DENON-a

Każdy, kto chociaż raz w życiu obejrzał film w nowoczesnej sali kinowej wie, że dzięki wysokiej jakości efektom dźwiękowym i potędze systemu nagłośnieniowego, dobrze nam znany film możemy przeżyć zupełnie inaczej niż oglądając go w domowym zaciszu. Czy faktycznie musi tak być? Niekoniecznie…

Produkty firmy DENON są w stanie przenieść emocje profesjonalnej sali kinowej wprost do naszych salonów.

DENON jest jednym z wiodących producentów wysokiej jakości produktów służących domowej  rozrywce. Od ponad 100 lat firma ta tworzy zaawansowane technologie oraz produkty, które w innowacyjny sposób z tych technologii korzystają. Jedną z dziedzin, w których firma DENON od wielu lat wyznacza nowe standardy jest kino domowe.

George Lucas, będąc rozczarowanym tym jak w niektórych salach kinowych brzmią jego „Gwiezdne Wojny”, postanowił opracować certyfikat jakości dla sal i sprzętu kinowego, który gwarantowałby widzom odbiór filmów dokładnie tak, jak życzyli sobie jego twórcy. Firma DENON produkowała jedne z pierwszych na świecie urządzeń kina domowego z certyfikatem THX, dzięki czemu ich użytkownicy mogli przenieść się w zupełnie inny wymiar domowej rozrywki.

Branża kina domowego w ostatnich latach rozwijała się bardzo dynamicznie. Byliśmy świadkami wielu rewolucyjnych rozwiązań, które diametralnie zmieniły jakość domowej rozrywki. Ludzie wymieniali swoje poczciwe telewizory kineskopowe na odbiorniki LCD lub plazmowe, które oferowały wysoką rozdzielczość, małą głębokość oraz większe przekątne ekranu. Z racji, iż format DVD był stworzony jeszcze za czasów telewizji niskiej rozdzielczości, zaszła potrzeba stworzenia nowego formatu, by maksymalnie wykorzystać jakość nowoczesnych telewizorów. Przez krótki czas toczyła się zacięta walka pomiędzy formatami HD DVD oraz BLU-RAY, jednak dość szybko przewagę osiągnął ten drugi stając się nowym obowiązującym formatem. Premiera filmu Avatar w 2009 roku, rozpoczęła modę na technologię 3D w kinie domowym. Producenci zaczęli aktualizować wszystkie elementy kina domowego do tej właśnie technologii. Telewizory, amplitunery A/V, odtwarzacze BLU-RAY oraz okablowanie zaczęły konsekwentnie otrzymywać znaczki 3D. Przyszłość stała się teraźniejszością, rewolucja zakończona… Czy oby na pewno?

I tak i nie. Ciężko jest w chwili obecnej udoskonalać urządzenia, które dzięki rozwiązaniom z ostatnich lat stały się prawie doskonałe. Każda firma wie, że zdobycie pozycji lidera wymaga wielkiego wysiłku i jest to droga kręta i długa. Jeszcze trudniej jest tą pozycję utrzymać. Firma DENON nie lubi bezczynności dlatego ciągle stara się swoje produkty udoskonalać. W czerwcu 2011 roku do sprzedaży trafił popularny model AVR-1912, który zrewolucjonizował funkcjonalność amplitunerów A/V w cenie do 2500 zł. Na pokładzie posiadał on komplet funkcji sieciowych (m.in. radio internetowe, aktualizacja oprogramowania, odtwarzanie plików z komputera, sterowanie iPhonem), które rok wcześniej były dostępne w urządzeniach prawie dwukrotnie droższych. Z miejsca stał się on hitem wśród prasy fachowej oraz klientów, zdobywając masę nagród oraz wyróżnień. Dlaczego urządzenia kina domowego tej firmy, nawet w wersjach najbardziej podstawowych brzmią tak dobrze? Główną przyczyną jest nieoszczędzanie na wysokiej klasy elementach z których się je składa. Nawet najtańsze modele są oparte o tranzystorowe wzmacniacze zbudowane z tzw. elementów dyskretnych, które oferują zdecydowanie wyższą jakość dźwięku niż modele innych firm, oparte na cyfrowych wzmacniaczach złożonych z układów scalonych.

Obecnie mamy okres wakacyjny więc tradycyjnie już DENON wprowadza kolejną generację amplitunerów kina domowego. Jak co roku i w tym sezonie jest widoczny postęp. Na rodzinę amplitunerów AVR-XX13 składają się dwa modele klasy podstawowej (AVR-1513 oraz AVR-1713), dwa modele klasy średniej (AVR-2113 oraz AVR-2313) oraz jeden model klasy wyższej (AVR-3313).

Jakie nowości DENON przyszykował dla nas w tym sezonie? Już na pierwszy rzut oka widać, że stylistyka urządzeń zmieniła się z tradycyjnej na trochę bardziej nowoczesną. Obecnie wygląd nowej serii powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających pod tym względem użytkowników. Poprawiła się funkcjonalność urządzeń poprzez zastosowanie wyświetlaczy z większą czcionką, która jest lepiej widoczna z większych odległości (przydatne zwłaszcza gdy mamy wyłączony tv, ponieważ słuchamy muzyki). Zupełnie zmieniono graficzny interfejs użytkownika (GUI), poprzez zastosowanie nowych, graficznych elementów oraz reorganizację menu. Udoskonalono też asystenta konfiguracji, który jest bardzo przydatny osobom nielubiącym czytać instrukcji obsługi (czyli większości). Jedną z ciekawszych funkcji, które doszły w modelach średniego segmentu jest możliwość skalowania obrazu wysokiej rozdzielczości do rozdzielczości 4K, która oferuje czterokrotnie więcej szczegółów niż stosowane obecnie Full HD (odpowiada ona rozdzielczości stosowanej na taśmach filmowych 35mm). Co nam to daje w praktyce? Możliwość uzyskania bardziej szczegółowego obrazu (zwłaszcza z projektorów kina domowego gdzie przekątne są dużo większe niż w tv) oraz przygotowanie pod przyszłość, zapewniające nam posiadanie nowoczesnego urządzenia przez wiele lat (Polacy sprzęt A/V kupują średnio raz na 5-10 lat). Najwyższy model z nowej serii AVR-3313, posiada zaawansowaną konstrukcję zawierającą bardzo wysokiej klasy przetworniki obrazu i dźwięku. Dzięki temu jakość odtwarzanej muzyki bardzo zbliża się do jakości oferowanej przez wyspecjalizowane zestawy stereo. Zainstalowano w nim również złącze DENON Link HD, które w połączeniu z kompatybilnymi odtwarzaczami BLU-RAY, umożliwia transmisję sygnału o bardzo małym współczynniku zniekształceń cyfrowych typu Jitter. Najbardziej wymagający użytkownicy sprzętu A/V powinni być z tego faktu bardzo zadowoleni. Tzw. wisienką na torcie są trzy wyjścia HDMI, dzięki którym możemy jednocześnie wyświetlać obraz zarówno na telewizorze, jak i projektorze, a trzecie złącze wykorzystać do wysłania innego sygnału (np. z dekodera tv cyfrowej) do tzw. drugiej strefy, która znajduje się w drugim pomieszczeniu.

Idealnym uzupełnieniem każdego amplitunera kina domowego jest odtwarzacz BLU-RAY, firma DENON wypuściła nowy model DBT-1713, który czyta praktycznie wszystkie stosowane obecnie rodzaje płyt i plików, a dzięki nowej konstrukcji napędu działa on zdecydowanie szybciej od starszych modeli – co z pewnością ucieszy mniej cierpliwych użytkowników, przyzwyczajonych do prędkości działania starych odtwarzaczy DVD. Podłączenie do sieci umożliwia odtwarzanie plików video wprost z dysku twardego naszego komputera. Wyraźnie widać, że zaawansowane funkcje sieciowe to przyszłość tej branży.

Komplet szczegółowych informacji o nowych produktach można uzyskać na stronie producenta www.denon.pl, lecz sprzęt audio-video, zdecydowanie lepiej przetestować w praktyce, by na własne oczy i uszy przekonać się o ich jakości. W Poznaniu jest to możliwe w salonie firmowym marki DENON, znajdującym się w CH Stary Browar w jego nowej części na pierwszym piętrze.