Dobiegł końca V Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator powstał w 2008 roku i był kulminacją obchodów Roku Animacji Polskiej. Od tamtej pory zdobył renomę i jest uznawany za jeden z ważniejszych festiwali filmów animowanych w Europie. Właśnie zakończyła się jego piąta edycja.

Za nami sześć dni festiwalu, wypełnionych pokazami konkursowymi, projekcjami filmów, koncertami i warsztatami. Według obliczeń organizatora w festiwalowych wydarzeniach wzięło dotychczas udział ponad 16 tys. osób. Nie ma wątpliwości – Poznań stał się stolicą animacji, miejscem spotkań wybitnych twórców animacji, krytyków oraz widzów. Do miasta przyjechało wielu artystów związanych ze światem animacji. Wszyscy z dużym uznaniem wypowiadali się na temat poziomu festiwalu oraz panującej na nim atmosfery.

Najważniejszym elementem festiwalu był oczywiście Międzynarodowy Konkurs Filmów Animowanych. Nowością w tej sekcji festiwalu było wprowadzenie nowej kategorii konkursowej – nagrody dla filmu pełnometrażowego.

Do konkursu zgłoszono 650 filmów, w tym 20 filmów pełnometrażowych, z 53 krajów (w tym m.in. z: Francji, Niemiec, Polski, Belgii, Anglii, USA, Kanady, Bangladeszu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Chile, Kolumbii, Malty, Wenezueli, Meksyku, Singapuru, Argentyny, Turcji, Indii, Iranu, czy Brazylii)

6 czerwca komisja selekcyjna, w składzie: Hanna Margolis, Małgorzata Bosek i Jerzy Armata, wybrała 43 filmy krótkometrażowe i 5 filmów pełnometrażowych, które wzięły udział w konkursie. Do konkursu zostało ponadto zaproszonych 12 filmów krótkometrażowych.

W dniach 10-12 lipca 2012 odbyły się pokazy Animatora bez selekcji. Poznańska publiczność wybrała jeden film, który z „dziką kartą” stanął do filmowej rywalizacji o Złotego Pegaza. Był to „Chinti” w reżyserii Natalii Mirzoyan.

Filmy oceniało międzynarodowe jury w składzie

Filmy krótkometrażowe

Normand Roger – wybitny kanadyjski kompozytor muzyki do filmów animowanych. Produkcje, przy których pracował, otrzymały 13 nominacji do Nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Izabela Plucińska – twórczyni filmów animowanych, która wypracowała własną, niepowtarzalną technikę animacji plastelinowej. Zdobywczyni Srebrnego Niedźwiedzia na 55. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie za film „Jam Session”.

Otto Alder – kurator programowy i juror na festiwalach na całym świecie. Wykładowca i dyrektor Wydziału Animacji w Lucerne School of Art and Design.

Filmy pełnometrażowe

Maciek Szczerbowski – Poznaniak tworzący w Kanadzie. Twórca filmów animowanych, laureat Grand Prix pierwszego festiwalu Animator za film „Madame Tutli- Putli”, za który otrzymał również nominację do Oscara.

Marcy Page –czołowa producentka znanej na całym świecie kanadyjskiej wytwórni National Film Board of Canada.

Andriej Chrzanowski – wybitny rosyjski twórca filmów animowanych. Absolwent i wykładowca w najstarszej na świecie szkole filmowej – VGiK w Moskwie. Laureat nagrody East of the West Award na festiwalu w Karlowych Warach w 2009 roku za film „Półtora pokoju”.

Nagrodzone filmy

Grand Prix/Złoty Pegaz – Ya videl kak mishy kota horonili (I saw mice burying a cat), Dmitry Geller, Rosja/Chiny, 2011, 5’35”

Druga nagroda: Srebrny Pegaz – Tussilago, Jonas Odell, Szwecja, 2010, 13’45”

Trzecia nagroda: Brązowy Pegaz – Le grand ailleurs et le petit ici (Here and the Great Elsewhere), Michèle Lemieux, Kanada, 2011, 14’24”

Nagroda za film pełnometrażowy – Droga na drugą stronę, Anca Damian, Rumunia, Polska, 2011, 73’

Nagroda Stowarzyszenia Filmowców Polskich za Najlepszy Polski Film Krótkometrażowy – Papierowe pudełko (Paperbox), Zbigniew Czapla, Polska, 2011, 8’55”

Nagroda specjalna za film muzyczny/muzykę – Sunny afternoon, Thomas Renoldner, Austria, 2012,6’50”

Nagroda publiczności: Rew Day, Svilen Dimitrov, Bułgaria, 2012, 6’40”

Nagrodzone filmy będzie można obejrzeć 20 lipca o godz. 18.00 (film pełnometrażowy„Droga na drugą stronę”) i 20.00 (filmy krótkometrażowe) w kinie Muza. Wejściówki w cenie 5 zł do kupienia w kasie kina.

Przeczytaj także:

Życie Bruce Bickforda

Rusza Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych Animator

Animator – siedem intensywnych, festiwalowych dni

Animator 2012

Piąta edycja Animatora