Inspektorzy sanepidu przyjrzeli się koloniom i obozom

463 kontrole turnusów, 457 skontrolowanych turnusów i wykrycie czterech “dzikich” obozów – to efekt kontroli warunków sanitarnych przeprowadzonych w pierwszym miesiącu wakacji. Na 12 turnusach stwierdzono uchybienia i nieprawidłowości.

Z kontrolowanych turnusów 124 odbywały się w obiektach hotelowych lub innych obiektach, w którym świadczone są usługi hotelarskie, 58 w obiektach używanych okazjonalnie do wypoczynku, 40 obozów pod namiotami ze stałą infrastrukturą komunalną, 19 obozów bez stałej infrastruktury komunalnej, a 216 form w miejscu zamieszkania.

Wśród wymienionych turnusów odnotowano 4 tzw. „dzikie” (1 w obiekcie hotelowym,1 w obiekcie używanym okazjonalnie do wypoczynku, 1 obóz pod namiotami ze stałą infrastrukturą komunalną, 1 obóz pod namiotami bez stałej infrastruktury komunalnej) nie figurujące w elektronicznej bazie wypoczynku, a tym samym nie zgłoszone do Kuratorium Oświaty w Poznaniu.

W wyniku przeprowadzonych kontroli odnotowano 12 turnusów, podczas trwania których stwierdzono uchybienia i nieprawidłowości. Na 3 turnusach brakowało odpowiednich warunków sanitarno – higienicznych, na 1 turnusie w obiekcie używanym okazjonalnie do wypoczynku stwierdzono zły stan sanitarno – higieniczny ścian, sufitów i podłóg w sali gimnastycznej, w salach zajęć, na kolejnym w obiekcie hotelowym stwierdzo brak skutecznej wentylacji w sali gimnastycznej oraz brak wentylacji mechanicznej w sanitariatach, które nie posiadały okien.

Na 5 kolejnych turnusach inspektorzy dopatrzyli się niedostatecznej liczby urządzeń sanitarnych, na 4 – braku dostępu do ciepłej wody do mycia, a na kolejnych 4 – braku aktualnej dokumentacji medycznej personelu. 1 obóz pod namiotami w ogóle nie posiadał stałej infrastruktury typu latryny i kuchnia polowa,  przybory kuchenne były brudne, nie było też warunków do mycia narzędzi kuchennych. Ten obóz zamknięto  do czasu usunięciastwierdzonych nieprawidłowości, wnioskowano także do Wielkopolskiego Kuratora
Oświaty o unieruchomienie.

– W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami wydano jedną decyzję merytoryczną dotyczącą warunkowej jakości wody do picia z uwagi na przekroczenia parametrów fizykochemicznych – mówi Ewelina Suska, rzeczniczka prasowa WSSE w Poznaniu. – Jedną decyzję płatniczą za uchybienia stwierdzone podczas kontroli. Nałożono 6 mandatów karnych na kwotę 900 zł za uchybienia dotyczące: braku wyników badania wody pobieranej z jeziora stosowanej do mycia, braku latryny, braku kuchni polowej, braku segregacji produktów żywnościowych w urządzeniach chłodniczych, nieporządku na zapleczu w części socjalnej, brudnych przyborów
kuchennych, braku możliwości umycia narzędzi kuchennych, braku utwardzonej podłogi w kuchni właściwej, przygotowalni wstępnej i w magazynie, brudnych warzyw przygotowanych w kuchni, zniszczonych desek do krojenia produktów, braku prób pokarmowych.

Spośród uczestników wypoczywających do dnia 31 lipca 115 osób uległo niegroźnym wypadkom i urazom, jak oparzenie nogi, rany cięte kolan, złamanie ręki, złamanie obojczyka, uraz głowy, przedramienia, oka, stłuczenia i skaleczenia. Stwierdzono także 86 przypadków zachorowań: zapalenie górnych dróg oddechowych, zapalenie ucha środkowego, przeziębienia, infekcje wirusowe, dolegliwości żołądkowo – jelitowe, reakcje alergiczne po użądleniu przez owady.

– Podczas kontroli wypoczynku przeprowadzano pogadanki dotyczące higieny osobistej, odpowiedniego zachowania się podczas upału, szkodliwości nadmiernego promieniowania UV, zdrowego stylu życia, zagrożeń, z jakimi mogą się spotkać dzieci i młodzież podczas wakacji – wyjaśnia Ewelina Suska. – Przekazano ulotki oraz materiały profilaktyczno – edukacyjne dotyczące profilaktyki jamy ustnej, profilaktyki antynikotynowej, kodeksu zdrowego życia, dopalaczy, profilaktyki AIDS. Zorganizowano konkursy plastyczne i sportowe dotyczące zdrowego stylu życia.

Pracownicy Powiatowych Stacji Sanitarno – Epidemiologicznych województwa wielkopolskiego kontrole przeprowadzali wspólnie z przedstawicielami Komend Powiatowych Policji, Komend Powiatowych Straży Pożarnych, Kuratorium Oświaty w Poznaniu oraz z pracownikami nadleśnictw.