Tramwajem na Franowo już w sobotę!

Od 11 sierpnia, około godz. 18.00, tramwaje linii 16 skierowane zostaną do nowej pętli tramwajowej Franowo! To już oficjalna informacja, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne opublikowało ją na Facebooku.

Wprawdzie – jak pisze Janusz Ludwiczak w portalu Lazarz.pl – tramwaje na Franowo jeżdżą już regularnie, jednak to nadal jazdy testowe, bo motorniczowie musieli przetrenować manewry wjeżdżania i wyjeżdżania z tunelu. Ten ma aż 800 metrów i jest dopiero drugim tego typu obiektem w Polsce.

Od 30 lipca “szkolenia z Franowa” przeszło blisko stu motorniczych.
– Na początku motorniczowie tracą pewność siebie – tu ściana, tam ściana- wyjaśniał kilka dni temu Krzysztof Chmielina, instruktor MPK, który szkoli motorniczych na tramwajach 105 N. – Dla nich to coś zupełnie nowego. Muszą ustalić odpowiednią prędkość, uważać na światła. Zwłaszcza że te wciąż nie działają poprawnie.

Jeszcze w poniedziałek Rafał Kupś, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego, nie chciał zdradzić dokładnego terminu uruchomienia trasy.
– W niedzielę na pewno już pojedzie – zapewniał. – Może się uda wcześniej, ale tego nie jestem w stanie teraz dokładnie powiedzieć.

Okazało się, że udało się wcześniej – tramwaje ruszą już w sobotę, a pierwszym, który pojedzie nową trasą aż na Franowo, będzie tramwaj linii 16, który powinien wjechać w słynny tunel około godziny 18.

Nowa trasa tramwajowa – jak wyliczył precyzyjnie lazarz.pl – ma 2,5 kilometra długości (z czego 800-metrowy odcinek prowadzi w tunelu) i składa się z pięciu przystanków (“Os. Lecha”, “Kurlandzka”, “Piaśnicka Rynek”, “Centrum Handlowe M1” i “Szwajcarska”). Jej budowa rozpoczęła się wiosną 2011 roku. Inwestycja kosztowała 270 mln zł, z czego 108,3 mln zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WPRO).

Wraz z budową nowej trasy tramwajowej na Franowie, powstaje nowa zajezdnia, która na 17 hektarach będzie mogła pomieścić ponad 150 pojazdów. Zajezdnia powstanie w 2013 roku, a jej budowa ma kosztować ok. 300 mln zł.

Czytaj także:

W niedzielę już pojedziemy na Franowo?

Trasa na Franowo – motorniczowie się szkolą