Najważniejsza nagroda Festiwalu Transatlantyk 2012 dla Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich

Glocal Hero Award – najważniejsza nagroda Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk 2012 dla Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich.

Nagroda przyznawana jest wybitnym osobistościom, których lokalne i globalne działania kształtują oblicze współczesnego świata. W 2011 r. Glocal Hero Award trafiła do rąk duńskiego naukowca Bjørna Lomborga, nazwanego przez The Guardian „jednym z 50 ludzi, którzy mogliby ocalić planetę”. Laureaci odbiorą wyróżnienie z rąk Jana A.P. Kaczmarka, twórcy i dyrektora imprezy podczas gali zamknięcia festiwalu 21 sierpnia br.

Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki Transatlantyk to festiwal idei – otwarty, odważny i glokalny. Z tym ostatnim pojęciem wiąże się nagroda Glocal Hero, która definiuje glokalność jako lokalność w działaniu i tożsamości, a jednocześnie globalność w rozumieniu konsekwencji i kontekstu własnego działania. Podczas pierwszej edycji festiwalu nagrodę Glocal Hero przyznano Bjørnowi Lomborgowi, duńskiemu naukowcowi od lat zaangażowanemu w walkę z problematyką globalnego ocieplenia. Jego książka została przetłumaczona na 17 języków, a on sam został wyróżniony tytułem Global Leader for Tomorrow przez Światowe Forum Ekonomiczne.

W tym roku Glocal Hero Award otrzymają Elżbieta i Krzysztof Pendereccy za swoją wieloletnią działalność społeczną i kulturalną. Celebrujemy wyjątkowy związek tegorocznych laureatów, których wyróżnia doskonałe współdziałanie. Cytując słowa Elżbiety Pendereckiej: „Jestem nieodłączną częścią jego życia, tak jak on jest moją.”

Nagroda została przyznana małżeństwu państwa Pendereckich jako zespołowi, w którym kumulacja pasji, doświadczenia i twórczej energii przynosi spektakularne sukcesy na polu promocji kultury. Nagroda Glocal Hero Award zostanie wręczona podczas gali zamknięcia festiwalu w Teatrze Wielkim w Poznaniu w dniu
21 sierpnia br.

– Elżbietę i Krzysztofa Pendereckich wyróżnia niezwykła kombinacja realnej działalności społecznej z umiejętnością popularyzacji trudnej w odbiorze sztuki najwyższej próby. Jednocześnie oboje z niezwykłym artyzmem potrafią popularyzować Polskę z całym jej trudnym do pojęcia dla obcokrajowców intensywnym patriotyzmem i bagażem naszej trudnej historii. Ich dorobek to osadzona mocno w lokalnym kontekście siła sprawcza, stanowiąca ważny głos w świecie muzyki i idei społecznych na skalę światową. To kwintesencja glokalności na najwyższym poziomie – powiedział Jan A.P. Kaczmarek, twórca festiwalu Transatlantyk. – Dla mnie glokalność oznacza coś, co jest silnie związane z miejscem, czyli lokalne, a jednocześnie ma globalne aspiracje, połączenia i konteksty. Nagrodę Glocal Hero przyznajemy ludziom, którzy nas inspirują i porywają za sobą zmieniając rzeczywistość na lepszą – dodał Kaczmarek.

Podczas tegorocznego festiwalu w ramach sekcji Transatlantyk Art zostanie pokazany film „7 bram Jerozolimy” w reżyserii Jarosława Minkowicza i Tomasza Bagińskiego, do kompozycji Krzysztofa Pendereckiego, ze scenografią Borisa Kudlicki. Film zebrał wiele nominacji i nagród, w tym Grand Prix 46th International Television Festival Golden Prague 2009 oraz nominacje: International EMMY Awards 2009 w kategorii Arts i Rose d’Ore na festiwalu w Lucernie. Inspiracją do jego powstania był koncert finałowy Festiwalu Krzysztofa Pendereckiego w Warszawie z okazji 75-tych urodzin kompozytora. Organizatorem Festiwalu było Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, którego prezesem jest Elżbieta Penderecka.

Muzyka Krzysztofa Pendereckiego zabrzmi także podczas gali zamknięcia festiwalu Transatlantyk, w trakcie której Orkiestra Kameralna l’Autunno wykona m.in. utwory z repertuaru kompozytora. O jego twórczość często upominało się kino – muzyka Krzysztofa Pendereckiego została wykorzystana w filmach takich reżyserów jak m.in. David Lynch, Stanley Kubrick, Martin Scorsese czy Andrzej Wajda.

Druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk odbędzie się w dniach 15-22 sierpnia 2012.

Przeczytaj także:

Otwarte Master Classes i wydarzenie specjalne

Goście Festiwalu Transatlantyk 2012

Transatlantyk – Międzynarodowy Festiwal Filmu i Muzyki po raz drugi w Poznaniu