Transatlantyk wypłynął w tygodniowy rejs po Poznaniu

Rozpoczyna się druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk 2012. Od 15 do 22 sierpnia na festiwalową publiczność z całego kraju czeka bogaty program imprez filmowych i muzycznych, jak również wielu uznanych gości z Europy i Hollywood z Julianem Sandsem, Frances Fisher, Markiem Ishamem, Rolfem Kentem oraz Annette Focks na czele.

W programie Festiwalu zaplanowano m.in. pokazy blisko 170 filmów w 18 sekcjach tematycznych, Kino Kulinarne, Kino Plenerowe i Master Classes. Transatlantyk w swojej ofercie ma wiele znakomitych filmów. Podczas drugiej edycji będzie można obejrzeć filmy, które w Berlinie zdobyły Złote i Srebrne Niedźwiedzie, m.in. „Cesarz musi umrzeć” i „To tylko wiatr”. Transatlantyk to także filmy dokumentalne, które są nierozerwalną częścią Festiwalu.

– To wielka radość, że spotykamy się po raz drugi w Poznaniu na Festiwalu Transatlantyk. Cieszy mnie to, że udało mi się zbudować strukturę tego Festiwalu. Chcę, aby ludzie ze świata filmowego i nie tylko przyjeżdżali do nas, a światowa prasa o nas pisała. Mamy bardzo ambitny Festiwal mimo środków finansowych, którymi dysponujemy. Festiwal jest wielokondygnacyjny. Obejrzymy 170 filmów, z czego 70 to polskie premiery. Rzeczą wyjątkową jest Kino Plenerowe. Zamiast krzeseł będą łóżka, i w każdym z nich będzie mogło usiąść kilka osób. Dla nas jest to eksperyment wakacyjno-awangardowy. Mamy wielu wybitnych gości, mimo że jest okres wakacyjny. Dziękuję prezydentowi Poznania za wsparcie. Duży ukłon również dla marszałka województwa wielkopolskiego za pomoc przy organizowaniu miejsko-wiejskiego Festiwalu, który odbywa się w Rozbitku – powiedział Jan A.P. Kaczmarek, twórca i dyrektor Festiwalu Transatlantyk.

W dniach 16-20 sierpnia Festiwal Transatlantyk po raz kolejny zaprezentuje w Poznaniu Kino Kulinarne. Po seansach filmowych widzowie będą mogli wziąć udział w 5 wyjątkowych, inspirowanych pokazanymi obrazami kolacjach, które odbędą się w pobliskim IBB Andersia Hotel. Autorskie menu Kina Kulinarnego przygotuje w tym roku Krzysztof Rabek, szef kuchni Hugo Restaurant. To niecodzienne wydarzenie, podobnie jak w 2011 r., organizowane jest we współpracy z twórcami Festiwalu Berlinale.

– Poznaniacy i goście przyjęli w zeszłym roku Festiwal bardzo ciepło. Ludzie czekali cały rok na to jak będzie wyglądać kolejna edycja Festiwalu, i czy w ogóle się odbędzie, gdyż różnie bywa z nowymi przedsięwzięciami. Uważam, że większym przeżyciem dla wszystkich będzie uczestniczenie w Festiwalu niż opowiadanie o nim. Mam nadzieję, że po jego zakończeniu będzie można powiedzieć: druga edycja była lepsza od pierwszej. W pierwszej połowie roku mieliśmy duże wydarzenie – Euro 2012, a w drugiej połowie takim wydarzeniem jest Transatlantyk. Wierzę, że będą jego kolejne edycje – powiedział Ryszard Grobelny, prezydent Poznania.

W trakcie Festiwalu młodzi kompozytorzy z całego świata po raz kolejny powalczą o nagrody w łącznej wysokości 70 tys. dolarów w dwóch unikalnych konkursach muzyki filmowej: Transatlantyk Film Music Competition oraz Transatlantyk Instant Composition Contest. Konkursy zostaną przeprowadzone w dniach 18-20 sierpnia w Teatrze Wielkim w Poznaniu, a ich laureatów poznamy dzień później podczas gali zamknięcia Festiwalu. W obu konkursowych jury zasiądą wybitni kompozytorzy z Europy i Hollywood, w tym m.in. Mark Isham (przewodniczący jury FMC), Leszek Możdżer, Peter Golub, Rolfe Kent, Richard Bellis, Annette Focks oraz Jan A.P. Kaczmarek (przewodniczący jury ICC).

– W Urzędzie Marszałkowskim nie mamy departamentu, który zajmowałby się public relations, ale dzięki temu Festiwalowi jest o nas głośno na świecie. Chcemy wspierać kulturę, lecz dla nas ważne jest przede wszystkim to, że Jan A.P. Kaczmarek firmuje swoim nazwiskiem ten Festiwal – powiedziała Anna Parzyńska -Paschke, rzeczniczka prasowa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

– Trudno występować po swoim szefie, który powiedział o Festiwalu już sporo. Chcę wspomnieć tylko o plakacie, który zachowany jest w stylistyce zeszłorocznej. W tym pojeździe jest ogromna dynamika i energia. Jest w nim również pewna głębia. I tak wyobrażam sobie tegoroczny Transatlantyk, który zacumował w Poznaniu, ale który będzie płynął dalej – powiedział Dariusz Jaworski, zastępca prezydenta Poznania

W konferencji prasowej uczestniczyła również polska aktorka Julia Pietrucha, która trochę zaskoczyła zarówno dziennikarzy, jak i gości swoją wypowiedzią. – Nie wiedziałam, że to druga edycja Festiwalu Transatlantyk. Ale dziękuję za zaproszenie. Podczas Festiwalu będę czytała sztukę „Śmierć w Kolumbii”. Przepraszam, ale nic więcej nie powiem, gdyż jestem przedwczorajsza, dopiero wysiadłam z samolotu – powiedziała Julia Pietrucha.

21 sierpnia, na gali kończącej Transatlantyk twórca i dyrektor Festiwalu Jan A.P. Kaczmarek wręczy po raz drugi w historii imprezy nagrodę Glocal Hero. W tym roku trafi ona w ręce Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich.

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu nie zabraknie także bezpłatnych Master Classes. Otwarte wykłady i seminaria z zakresu szeroko rozumianej sztuki filmowej, które odbędą się od 16 do 21 sierpnia w Multikinie 51, Concordia Design oraz Instytucie Rozbitek; poprowadzą je m.in. Rolfe Kent, Joe Regalbuto, Peter Golub, Raymond de Felitta, Peter Buchman, Shem Bitterman, Waldemar Kalinowski, Florence Fellman czy Łukasz Bielan.

Gościem specjalnym Festiwalu będzie Julian Sands, znakomity aktor, który pojawi się na Transatlantyku ze spektaklem „A Celebration of Harold Pinter” – monodramem w reżyserii Johna Malkovicha. Przedstawienie zostanie wystawione 16 sierpnia w Teatrze Wielkim w Poznaniu oraz dzień później, 17 sierpnia w Instytucie Rozbitek.

W Instytucie Rozbitek 20 sierpnia odbędzie się czytanie sztuki Shema Bittermana „A Death in Colombia”. W tym niecodziennym wydarzeniu teatralnym udział wezmą znakomici aktorzy z Hollywood – Frances Fisher i Joe Regalbuto oraz polska aktorka młodego pokolenia Julia Pietrucha.

Kolejną interesującą pozycją Transatlantyku będzie z pewnością koncert utworów Marka Ishama, wybitnego amerykańskiego kompozytora tworzącego muzykę filmową, elektroniczną oraz jazzową, autora soundtracków do takich filmów jak: „Geniusz Tate”, „Myszy i ludzie”, „System”, „Rzeka wspomnień”, „Nell”,  „Blade: Wieczny łowca” czy „Siła i honor”. Koncert oparty na filmowym repertuarze Marka Ishama w wykonaniu Orkiestry Kameralnej l’Autunno pod batutą Adama Banaszaka odbędzie się 19 sierpnia w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

Organizatorzy tegorocznej edycji imprezy przygotowali dla festiwalowej publiczności szereg dodatkowych atrakcji. Część z nich odbędzie się na terenie poznańskiego centrum kreatywności i designu – Concordia Design. W budynku dawnej Starej Drukarni zlokalizowany zostanie Klub Festiwalowy, w którym od 15 do 21 sierpnia zagrają poznańscy DJ’e. Wokół niego powstanie miasteczko filmowe Alvernia Studios oraz od 16 do 20 sierpnia także Kino Plenerowe Bałtyk, w którym pokazy odbędą się na 50 rozstawionych pod gołym niebem ekranach, a do dyspozycji widzów oddane zostaną komfortowe, dwuosobowe łóżka.

Do tej pory sprzedano ponad 5 tys. wejściówek, natomiast na Kino Kulinarne nie ma już biletów. Przez 5 wieczorów jednorazowo, podczas kolacji, może uczestniczyć tylko 120 osób. Każda przygotowana kolacja dla gości będzie inspirowana wcześniej obejrzanym przez nich filmem, dlatego tak dużym zainteresowaniem cieszy się ta część Festiwalu.

Festiwal Transatlantyk potrwa do 22 sierpnia. Więcej szczegółów na  www.transatlantyk.org