Dzisiaj rusza Dancing Poznań 2012

Tegoroczny Dancing Poznań to przedsięwzięcie obejmujące XIX Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego, IX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca oraz nowość – Coaching Project. Zobaczymy 46 technik,w tym 7 nowych, których będzie uczyło 37 pedagogów z całego świata.

– Dla organizatorów to już dziewiętnasty raz, dla wielu uczestników pierwszy… Łączy nas nie skala doświadczeń, ale potrzeba poszukiwania w tej samej, wciąż wymykającej się akademickim definicjom, przestrzeni tańca. Naturalnego języka porozumienia, nam niezbędnego do życia jak tlen. I choć „wszystko płynie”, zacierają się granice techniczne i stylistyczne, wiekowe, środowiskowe, polityczne i narodowościowe, a świat tańca przegląda się w wielkim lustrze, któremu na imię „fusion”, to – mocno w to wierzę – nie spotka nas los budowniczych wieży Babel. Taniec to pradawny język ludzkości, pradawny i… współczesny – powiedziała Ewa Wycichowska, dyrektor naczelna i artystyczna Polskiego Teatru Tańca.

Dancing Poznań ewoluował, zmieniał nazwy, zmieniał pewne elementy, ale istotne jest to, że od samego początku organizowany jest przez tę samą instytucję – Polski Teatr Tańca. Ważne jest również to, że uczestniczą w nim ludzie z całego świata.

– Dancing Poznań z uwagi na kilkunastoletnią już tradycję jest znanym przedsięwzięciem na całym świecie. Nie musimy zachęcać zarówno uczestników, jak i pedagogów do uczestniczenia w nim, gdyż sami się zgłaszają, bo wiedzą, że co roku mamy wysoki poziom i wiele ciekawych propozycji. Kiedy zaczynaliśmy byliśmy w Poznaniu jedynym festiwalem w okresie letnim. Teraz jest już ich wiele. Nasze warsztaty i festiwal nie są konkursem, rywalizacją lecz miejscem, w którym „karmimy ciało i duszę”. Karmimy je energią. W tym roku dwa główne nurty to: XIX Międzynarodowe Warsztaty Tańca Współczesnego, IX Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca pt. „Pamięć” oraz nowość – Coaching Project. Do tego będą spotkania towarzyszące m.in. Flash Mob czy wystawa fotograficzna „Pamięć” Krzysztofa Fabiańskiego – powiedziała Jagoda Ignaczak, rzeczniczka prasowa Dancing Poznań 2012.

– Już od zeszłego roku przygotowywaliśmy projekty do tegorocznej edycji Dancing Poznań, które niebawem wielu ludzi będzie mogło zobaczyć. Przede wszystkim szukaliśmy pieniędzy, aby Dancing Poznań mógł się odbyć. Baliśmy się, że nie dopniemy budżetu, gdyż każda firma z uwagi na kryzys liczy każdą wydaną złotówkę. Ale otrzymaliśmy wsparcie finansowe z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jak również od wielu lat mamy pomoc firm, jak chociażby Solar czy hotel Rzymski – powiedziała Katarzyna Anioła, dyrektor organizacyjna Dancing Poznań 2012. – Dla mnie data 15 maja, godz. 12:00 jest fenomenem, i to od wielu lat, bo właśnie w tym dniu rozpoczynamy zapisy na warsztaty. Dla ciekawostki powiem, że w tym roku 15 maja po 5 minutach od uruchomienia zapisów mieliśmy ponad 170 osób, które wykupiły 336 kursów, po 10 minutach było już 390 osób i 979 wykupionych kursów, a po 30 minutach zapisanych osób było ok. 500 i prawie 1300 wykupionych kursów. W kolejnych dniach, tygodniach zapisujących się osób jest znacznie mniej.To pokazuje, że uczestnicy czekają na ten dzień (15 maja) i są już zdecydowani w jakich warsztatach chcą wziąć udział. Chcę jeszcze powiedzieć, że bardzo dużą pomoc przy organizacji tego wydarzenia mamy ze strony praktykantów i wolontariuszy – dodała Katarzyna Anioła.

Ilość technik na tegorocznych warsztatach będzie 46, w tym 7 nowych, a pedagogów – 37. Natomiast spektakli w ramach festiwalu odbędzie się 15 na 2 scenach (hala nr 2 MTP i Teatr Ósmego Dnia). Podczas festiwalu wystąpi 7 zespołów.

Ceny warsztatów: grupa 40-osobowa – 320 zł, grupa mała – 370 zł, salsa parami – 520 zł (od pary), Coaching Project – 450 zł.

Uroczysta inauguracja Dancing Poznań 2012 odbędzie się dzisiaj o godz. 21:00 w hali nr 2 MTP przy ul. Głogowskiej, podczas której zostanie pokazany spektakl „FootBall@…” Idea, choreografia i reżyseria: Ewa Wycichowska.

Idea spektaklu  „FootBall@…” zrodziła się z inspiracji sportem – piłką nożną, atmosferą stadionu i grą, która może mieć swoje odniesienie do wielu sytuacji życiowych i stać się aktem sztuki. Dostrzegając liczne wspólne cechy w pracy tancerza i piłkarza, dotyczące charakteru ruchu, treningu, wirtuozerii i eksploatacji ciała, jednocześnie identyfikuję „grę” jako postać działania rodzącą potrzebę uczestniczenia w społeczności. „Gra – spektakl” i „gra – mecz piłkarski” mają wspólne źródło antropologiczne, pozwalające je postrzegać nie tylko jako rozrywkę, ale także współzawodnictwo, które przybiera instytucjonalne formy. „Gra” jest tu elementem konstytutywnym dla wielu dziedzin, tworzy struktury i hierarchie, reguły i zasady, wreszcie związki społeczne opierające się na zasadzie demonstracji indywidualności i umiejętności budowania harmonijnie współdziałającej zbiorowości. Tak spektakl teatralny, jak i mecz piłkarski dzieją się „tu i teraz”, czas tworzenia jest równy czasowi odbioru, jest „aktor” i „widz”, „gra” staje się metaforą obrazu społecznego, a rywalizacja synonimem hierarchii świata.

Dancing Poznań potrwa do 25 sierpnia. Ceny biletów na spektakle: 30 zł, 15 zł dla uczestników warsztatów.

Sprzedaż biletów w impresariacie Polskiego Teatru Tańca oraz na stronie http://zaproszenia.ptt-poznan.pl/

Zapraszamy również na stronę warsztatową www.ptt-poznan.pl – zakładka „Dancing Poznań”.