Gala oraz laureaci drugiej edycji Festiwalu Transatlantyk

Podczas wczorajszej wieczornej gali w Teatrze Wielkim zostały ogłoszone wyniki konkursów kompozytorskich drugiej edycji Festiwalu Transatlantyk z udziałem laureatów Glocal Hero Award 2012 Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich. (Zobacz galerię zdjęć).

Najważniejszym wydarzeniem siódmego dnia Festiwalu była uroczysta gala zamknięcia, która odbyła się w Teatrze Wielkim w Poznaniu i była transmitowana na żywo w kanale TVP Kultura. Galę tradycyjnie już poprowadził Jan A.P. Kaczmarek, który wręczył tegoroczną Transatlantyk Glocal Hero Award 2012 małżeństwu Elżbiecie i Krzysztofowi Pendereckich. Twórca Festiwalu podkreślił, że nagroda trafia do Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich jako kreatywnego zespołu, którego wieloletnia działalność i artystyczna energia w spektakularny sposób przyczynia się do promocji kultury wysokiej zarówno na szczeblu lokalnym, jak i globalnym. Krzysztof Penderecki, dziękując za przyznanie nagrody, podkreślił niezwykle ważną rolę swojej żony w życiu artystycznym i prywatnym oraz stwierdził, iż dzisiejsze wyróżnienie należy się przede wszystkim Elżbiecie Pendereckiej.
 
Gala rozpoczęła się wykonaniem „Trzech utworów w dawnym stylu” Krzysztofa Pendereckiego. Na scenie wystąpiła ponownie Orkiestra Kameralna l’Autunno, której charyzmatycznym dyrygentem jest Adam Banaszak. Jan A.P. Kaczmarek w trakcie koncertu zażartował, że wielokrotnie zwracał uwagę dyrygentowi na zbyt długą i skomplikowaną nazwę. Zaproponował im wobec tego zmianę na Transatlantyk Symphony Orchestra – podobno orkiestra wciąż się waha.

Na repertuar muzyczny wieczoru w reżyserii Jarosława Minkowicza składały się utwory Krzysztofa Pendereckiego, wykonywane przez solistów: Jakuba Drygasa na klarnecie, Mischę Kozłowskiego na fortepianie oraz Maximę Sophię Sitarz na skrzypcach, oraz kompozycje Ludwika van Beethovena.

W trakcie gali ogłoszono zwycięzców konkursów dla młodych kompozytorów. W konkursie Transatlantyk Film Music Composition tytuł Transatlantyk Young Composer 2012 oraz nagrodę Transatlantyk Young Composer Award – First Prize w wysokości 20 tysięcy dolarów otrzymał Daniel Beijbom ze Szwecji. Jego kompozycję poznała publiczność zgromadzona w Teatrze Wielkim. Kolejne miejsca w konkursie zajęli Jan Glembotzki oraz Paweł Pudło, którym wręczono symboliczne czeki opiewające odpowiednio na 10 i 5 tysięcy dolarów. Ponadto jury pod przewodnictwem Marka Ishama wyróżniło dodatkowo Mikołaja Stroińskiego.

W konkursie Transatlantyk Instant Composition Contest międzynarodowe jury pod przewodnictwem Jana A.P. Kaczmarka nagrodziło aż sześć osób. Zwycięzca konkursu – Jacek Szwaj otrzymał tytuł Transatlantyk Instant Composer 2012 oraz pierwszą nagrodę w wysokości 20 tysięcy dolarów. Laureatom drugiej i trzeciej nagrody – Marcie Grzywacz oraz Jackowi Obstarczykowi wręczono czeki w wysokości odpowiednio 10 i 5 tysięcy dolarów. Sponsorem nagród był RAIFFEISEN Bank Polska S.A. W uznaniu wysokiego poziomu konkursu jury postanowiło przyznać specjalne wyróżnienia Noamowi Sivanowi z Izraela, Jarosławowi Praszczałkowi oraz Nicoli Kołodziejczykowi.

Decyzją publiczności Festiwalu nagrodą Transatlantyk Audience Award 2012 został wyróżniony film „Dom, w którym mieszkam” w reżyserii Eugene’a Jareckiego, który wcześniej zdobył Grand Jury Prize w konkursie filmów dokumentalnych na festiwalu Sundance 2012. W imieniu reżysera nagrodę odebrał Peter Golub, dyrektor muzyczny Instytutu Sundance.

Na zakończenie gali Jan A.P. Kaczmarek zaprosił na scenę cały swój zespół oraz wolontariuszy pracujących przy Festiwalu i podziękował im za wysiłek, który zaowocował w tym roku aż 41-tysięczną publicznością Transatlantyku.

We wtorek po raz ostatni odbyły się transatlantykowe Master Classes. Tajemnice swojego warsztatu aktorskiego zdradził 16 szczęśliwcom amerykański aktor Joe Regalbuto, Peter Buchman opowiadał o zawodzie scenarzysty w Hollywood, a Raymond de Felitta poprowadził trzecią część warsztatu „Praca nad filmem dokumentalnym”. 

Po południu w Concordia Design odbył się panel dyskusyjny „Wkulturwieni. Rewolucja i co dalej?” przygotowany przez patrona medialnego Festiwalu – TVP Kultura. Poprowadziła go Katarzyna Janowska, dyrektor stacji, a uczestniczyli w nim: Edwin Bendyk (publicysta „Polityki”, autor książki „Bunt sieci”), Paweł Potoroczyn (dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza), Katarzyna Szymielewicz (Fundacja Panoptykon) oraz Sławomir Sierakowski (redaktor naczelny „Krytyki Politycznej”).

W Multikinie 51 po projekcji filmu „Wirtualna Wojna” widzowie spotkali się z jego autorem – Jackiem Bławutem. Przed galą o godz. 17:00 odbyła się projekcja filmu  „7 Bram Jerozolimy” w reż. Jarosława Minkowicza (reżysera gali otwarcia i zamknięcia Festiwalu) na podstawie oratorium Krzysztofa Pendereckiego, gościa i bohatera wczorajszego wieczoru.

Przedostatni dzień Transatlantyku zakończyła impreza w klubie festiwalowym, w trakcie której zagrał DJ Oshowski – Szymon Kaczmarek, dyrektor kreatywny Festiwalu oraz zaproszeni przez niego goście, w tym m.in. sam Jan A.P. Kaczmarek.