Bójka z anarchistami: policja zabiera głos

“Zarząd Wojewódzki jako organizacja społeczna szanuje prawo anarchistów do podejmowania działań, które w ich ocenie są słuszne i służą mieszkańcom Poznania. Nie do zaakceptowania jest natomiast fakt działania niezgodnego z prawem i próba przerzucenia odpowiedzialności za bezprawne działania na funkcjonariuszy policji” – oświadczenie o takiej treści przesłał do mediów podinspektor Andrzej Szary, przewodniczący ZW NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego.

Oświadczenie dotyczy interwencji poznańskich policjantów wobec anarchistów: “W dniu 29 sierpnia policjanci Grupy Realizacyjnej KMP w Poznaniu na żądanie właściciela kamienicy (złożył zawiadomienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa) na ul. Podgórze w Poznaniu podjęli skuteczną interwencję wobec grupy anarchistów, która w sposób niezgodny z prawem usiłowała zająć obiekt, który nie jest ich własnością.

Zdaniem anarchistów, interwencja policji była bezprawna. Cytat: “Policjanci byli uzbrojeni w pistolety maszynowe, obstawili cały teren. Naszym zdaniem policja złamała prawo, bo działała bez nakazu eksmisji – powiedział Tomasz Matysiak z poznańskiego kolektywu Rozbrat.”

Analiza materiałów filmowych dostępnych na portalach internetowych oraz dokumentów ogólnie dostępnych jednoznacznie wskazuje, że anarchiści wobec policjantów, którzy uniemożliwiali dostęp do kamienicy zachowywali się wbrew prawu używając m. in. słów  naruszających ich godność. Kwestia wyposażenia policjantów Grupy Realizacyjnej, która od ponad 10 lat niesie pomoc mieszkańcom Poznania, nie ma w tym przypadku najmniejszego znaczenia. Ci policjanci, bardzo dobrze wyszkoleni, praktycznie przez całą dobę są w dyspozycji kierownika jednostki policji z wyposażeniem pozwalającym na działanie w każdej sytuacji nawet w sytuacjach ekstremalnych, zastępując często na początkowym etapie antyterrorystów.

Zarząd Wojewódzki jako organizacja społeczna szanuje prawo anarchistów do podejmowania działań, które w ich ocenie są słuszne i służą mieszkańcom Poznania.

Nie do zaakceptowania jest natomiast fakt działania niezgodnego z prawem i próba przerzucenia odpowiedzialności za bezprawne działania na funkcjonariuszy policji.

Zarząd Wojewódzki apeluje do członków poznańskiego skłotu “Rozbrat” o zachowania, które nie będą zmuszały policjantów do działań z użyciem środków przymusu bezpośredniego. Dla policjanta użycie środków przymusu nie jest czymś, czego oczekują w codziennej służbie, gdyż powoduje to duży stres zawodowy przenoszący się na ich życie prywatne.

Poznańscy policjanci, jak pokazuje przeszłość, wspierali i wspierają różne inicjatywy społeczne, jednak muszą działać w ramach prawa i tego oczekują od innych dla dobra wspólnego. W przeciwnym wypadku będzie dochodzić do działań policji, które będą miały na celu przywrócenie stanu zgodnego z prawem mimo, że niektórzy będą starali się przekazać opinii publicznej negatywny obraz o służbie policjantów”.

Czytaj także:

Policjanci kontra anarchiści: bójka przed skłotem na Podgórzu