Obchody rocznicy napaści Armii Czerwonej na Polskę

– To bardzo ważna data w naszej historii – powiedział Piotr Florek, wojewoda wielkopolski, o 73. rocznicy sowieckiej napaści na Polskę. Jednak w tym roku rocznica jest szczególna, bo tego dnia zostanie odsłonięta płaskorzeźba poświęcona Matkom z Katynia i Sybiru.

Płaskorzeźba została umieszczona na cokole pomnika Ofiar Katynia i Sybiru, który stoi w parku przy CK zamek. Fundatorom, członkom stowarzyszenia Katyń i Związkowu Sybiraków, chodziło o to, by upamietnić wszystkie te kobiety, które zesłane na Syberię dokonywały cudów, by uchronić siebie i swoje dzieci od śmierci na wygnaniu.

– Matka jest zawsze osobą szczególną, ale ich rola w tym czasie była czynem bohaterskim – mówi Dobrochna Konrad, przewodnicząca związku Rodzin Katyńskich. – One nie tylko ratowały swoje dzieci, jeśli chodzi o życie i zdrowie. Potrafiły przy tym zatroszczyć się o zachowanie polskości i tożsamości narodowej.

Po powrocie z zesłań do ukochanego kraju tym kobietom wcale nie żyło się łatwiej. Wiele z nich, zwłaszcza tych, których mężowie zginęli w Katyniu, było szykanowanych i sprawdzanych przez służby bezpieczeństwa, a ich dzieciom było znacznie trudniej dostać się na przykład na studia. Dlatego właśnie Związek Sybiraków i Rodziny Katyńskie postanowiły uczcić pamięć tych matek specjalną płaskorzeźbą i tablica pamiątkową.
– Ta skromna rzeźba jest wyrazem wdzięczności tych wszystkich, którzy jeszcze żyją, a którzy przez 73 lata mieli w sercu obowiązek i spłacenia tego długu – podsumował Tadeusz Patecki z Rodzin Katyńskich.

Uroczystości rozpoczną się 17 września o godzinie 16 mszą w kościele ojców Franciszkanów na Górze Przemysła w Poznaniu. Po mszy świętej uczestnicy przejdą w Marszu Pamięci, który wyruszy z ulicy Ludgardy, a następnie ulicami: Paderewskiego, Pl. Wolności, 27 Grudnia, Fredry, Wieniawskiego, Św. Marcin dotrze pod Pomnik Ofiar Katynia i Sybiru przy Al. Niepodległości. Tam właśnie z inicjatywy Stowarzyszenia Katyń i Związku Sybiraków odsłonięta zostanie płaskorzeźba dłuta Roberta Sobocińskiego – wotum wdzięczności matkom sybiraczkom i matkom katyńskim, będąca wyrazem hołdu ich dzieci.

Pod pomnikiem w asyście wojska polskiego oraz kompanii reprezentacyjnej policji odbędą się główne uroczystości rocznicowe, gdzie wojewoda wielkopolski, władze samorządowe, rodziny ofiar Katynia i Sybiru złożą pod pomnikiem wieńce i zapalą znicze.

W ramach rocznicy, 17 września o godz. 14 w sali im. Witolda Celichowskiego WUW, wojewoda wręczy Krzyże Zesłańców Sybiru. Odznaczenie ustanowione w 2003 roku jest wyrazem  narodowej pamięci o obywatelach polskich deportowanych w latach 1939-1956 na Syberię, do Kazachstanu i północnej Rosji, w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości.

Wojewoda wielkopolski apeluje do mieszkańców województwa o udział w uroczystościach i wywieszenie flag państwowych.