Poznań stolicą polskiej politologii

Sto paneli dyskusyjnych, podczas których najbardziej znani badacze nauk politycznych zastanawiać się będą nad wyzwaniami dla Polski oraz Europy we współczesnym świecie – w Poznaniu rozpoczyna się II Ogólnopolski Kongres Politologii.

Przez trzy dni, od 19 do 21 września 2012 roku, Poznań stanie się stolicą rozważań na temat polskiej polityki. Organizowanie takich spotkań ma na celu integrację środowiska naukowego zajmującego się naukami o polityce, przedstawienie własnych opinii na temat efektów pracy innych badaczy oraz poznanie ich opinii o badaniach własnych, a także zapoznanie się z aktualnymi trendami w rozwoju teoretycznych i metodologicznych podstaw badań politologicznych.

W roku 2008 Polskie Towarzystwo Nauk Politycznych oraz Komitet Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk wystąpiły z inicjatywą organizowania ogólnopolskich kongresów politologów. Uznano, że ich głównym zadaniem będzie kształtowanie tożsamości dyscypliny „nauki o polityce”, a także integracja środowiska zainteresowanego jej rozwojem.

I Ogólnopolski Kongresu Politologii odbył się w Warszawie we wrześniu 2009 roku. Uczestniczyło w nim ok. 700 profesorów, doktorów habilitowanych, doktorów i innych badaczy polityki w wymiarze lokalnym, regionalnym, krajowym, europejskim i światowym. Reprezentowali oni wszystkie polskie ośrodki naukowej, naukowo-dydaktyczne i dydaktyczne zainteresowane rozwojem ww. dyscypliny naukowe, a także kształcenia na kierunkach studiów: politologia; stosunki międzynarodowe, europeistyka; dziennikarstwo i komunikacja społeczna oraz innych pokrewnych. Jego głównym organizatorem był Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

Kolejny Kongres odbędzie się w Poznaniu, a jego bezpośrednim organizatorem jest Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tematem II Ogólnopolskiego Kongresu Politologii będzie Polska i Europa wobec wyzwań współczesnego świata.

Kongres to wydarzenie gromadzące ponad 1200 badaczy polityki z całego kraju. Idea organizowania takich spotkań zrodziła się w 2008 roku z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk. Pierwszy Ogólnopolski Kongres Politologii odbył się na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, drugi natomiast ma zaszczyt współorganizować Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zobacz program kongresu!