By uczestniczyć w atrakcjach podczas VII Weekendu z Historią, przyda się lampion, najlepiej własnoręcznie zrobiony. Nic lepiej niż on nie rozjaśni ciemności… Jeśli ktoś nie umie takiego zrobić, może wziąć udział w warsztatach, i to już dziś.
Zapraszamy również do wspólnego tworzenia lampionów:
• w sobotę 22.09. w godz. 11-14 w Cafe Misja (ul. Gołębia 1)
• w sobotę 29.09. w godz. 16-20 w namiocie Traktu Królewsko-Cesarskiego na Ostrowie Tumskim (w czasie VII Weekendu z Historią)
Uczestnicy warsztatów będą mogli skorzystać z materiałów plastycznych zapewnionych przez organizatora. A gotowe lampiony trzeba będzie przynieść wieczorem w sobotę 29 września na Ostrów Tumski i wziąć udział w wyjątkowej akcji oświetlania poznańskiej wyspy skarbów!
22 września czeka chętnych jeszcze jedna atrakcja: niepowtarzalna szansa sfotografowania się z wielkimi historycznymi postaciami sprzed 1000 lat. O godzinie 19 pojawią się na Starym Rynku Mieszko I, Dąbrówka oraz biskup Jordan. Będą świecić – w dosłownym tego słowa znaczeniu – i zachęcać poznaniaków do udziału w Weekendzie z Historią.
Dalsza część odkrywania skarbów Ostrowa Tumskiego nastąpi 29 września. O godzinie 20, gdy już wszyscy odkrywcy pojawią się na placu ze swoimi lampionami, rozpocznie się spektakl Luminaria. Na placu katedralnym pojawią się raz jeszcze wielkie gwiazdy Ostrowa Tumskiego: Mieszko I, Dąbrówka, Przemysł II, Jan Lubrański i Edward Raczyński. Podczas spektaklu – prezentacji poszczególnych postaci, główną rolę odegra światło. Po zakończeniu widowiska zapadnie na Ostrowie Tumskim ciemność – zgasną latarnie uliczne i iluminacja katedry. Mrok rozświetlać będą tylko lampiony.
Tego samego dnia o 20.45 będzie można wziąć udział w kolejnej Zmrocznej Wycieczce. Tym razem dowiemy się, dlaczego władze pruskie aresztowały arcybiskupa Ledóchowskiego, gdzie odnaleziono skradzione bezcenne płyty nagrobne z katedry i dlaczego Edward Raczyński popełnił samobójstwo? Początek wycieczki przy kościele NMP.