Poznański Budżet Obywatelski: czego chcą mieszkańcy?

Są wśród nich nowe ławki na placu Wolności, muzeum Enigmy, nowe skwery i ścieżki do biegania, Wartostrada, plac zabaw nad Maltą – razem 20 pomysłów, które okazały się najciekawsze wśród wszystkich 342 wniosków złożonych do projektu Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.

Poznaniacy mogli zgłaszać swoje pomysły na wydanie 10 milionów do 7 września. Później wszystkie wnioski, a napłynęło ich 342, choć pomysłów było 265, bo niektóre się powtarzały, przeanalizował zespół urzędników, oceniając, które z nich można zrealizować. Czy wybierali najtańsze czy najłatwiejsze?

– Myślę, że raczej najbardziej interesujące – ocenia Ryszard Grobelny, prezydent Poznania. – Choć nie powiem, kilka wyborów mnie zaskoczyło. Na przykład to, że nie znalazł się ani jeden projekt drogowy. Nie ma też kolejnej wypożyczalni rowerów…

Najwięcej projektów jest związanych z zielenią, budową ścieżek spacerowych i do nordic walking, a także uatrakcyjnianiem tych zielonych miejsc, które już są w mieście. Kilka pomysłów dotyczy rozwiązań przyjaznych dla osób niepełnosprawnych, a kilka – rozbudowy miejskiej infrastruktury.

Prezydent nie chciał powiedzieć, który projekt mu się najbardziej podoba, ponieważ to mogłoby wpłynąć na wyniki głosowania mieszkańców. Bo teraz wybranych 20 projektów będą oceniali wszyscy chętni poznaniacy, a pięć tych, które zdobędą najwięcej głosów, zostaną zrealizowane. Oczywiście jeśli okaże się, że mieszkańcy zagłosują na projekt wart 10 milionów, to zostanie zrealizowany tylko ten jeden, ale jeśli wybiorą tańsze projekty, to będą realizowane kolejne z listy według liczby zdobytych głosów aż do wyczerpania puli 10 milionów złotych.

A jak głosować?
– Poznaniacy będą mieli 12 dni na głosowanie, do 10 października – wyjaśnia Anna Szpytko, dyrektor Biura Kształtowania Relacji Społecznych. – Głosować można na dwa sposoby: najprościej przez internet, na stronie www.poznan.pl, gdzie będzie można znaleźć formularz do głosowania, wypełnić go i wysłać. W centralnych punktach miasta, na Starym Rynku, przy Starym Marychu, staną też namioty, w których będzie można dostać formularz i zagłosować. W sobotę od 10 do 14 będzie można głosować przy poznańskich rynkach, gdzie staną zabytkowe autobusy i przy okazji zakupów będzie można zagłosować.

By wziąć udział w głosowaniu wystarczy podać swoje imię i nazwisko oraz numer PESEL. Chodzi o to, by nikt nie głosował dwa razy.
– Zależy nam, żeby jak najwięcej osób zagłosowało – mówi prezydent. – Bo wtedy jest szansa, żeby ten projekt utrzymać w budżecie w latach następnych, jeśli zainteresowanie będzie duże.

A oto wybrane projekty:

1. Dostosowanie dwóch mieszkań komunalnych dla osób niepełnosprawnych – projekt pilotażowy/ koszt: 91 000

Głównym założeniem programu jest przekonanie, że “miasto know-how” szczyci się profesjonalizmem i skutecznością nie tylko w podejmowaniu nowych inwestycji, ale także w zapewnieniu maksymalnego komfortu życia wszystkim mieszkańcom. Ponadto projekt opiera się na założeniu, że osoby niepełnosprawne, o ile stworzy się im odpowiednie warunki mieszkaniowe i zapewni minimalne niezbędne wsparcie są w stanie prowadzić samodzielne życie.

2. Rozbudowa Hospicjum Palium / koszt: 1 500 000

Rozbudowa Hospicjum Palium rozpoczyna się w 2012 roku, którego inwestorem rozbudowy jest Uniwersytet Medyczny. Na przyjęcie pierwszych pacjentów na nowo powstający oddział brakuje jeszcze około 1, 5 mln zł, które byłby przeznaczone na wyposażenie. Rozbudowa będzie nadbudową nad istniejącą częścią Hospicjum, połączona tunelem z istniejącym oddziałem i windą towarowo-osobową.

3. Ławki na placu Wolności / koszt: 5 000

Zakup i usadowienie min. 10 szt. ławek w obrębie płyty placu Wolności. Obecnie na placu Wolności jest tylko 6 ławek, które zawsze są w użyciu. Przechodnie, turyści i mieszkańcy nie mogą skorzystać z relaksu na płycie placu Wolności. W szczególności teraz, gdy uruchomiona została fontanna widać deficyt w tej sferze.

4. Ulice dla wszystkich – projekt weekendowego zamykania ulic dla ruchu samochodowego /koszt: 72 000

Projekt, który ma na celu ożywienie zapomnianych i na co dzień nieuczęszczanych przez mieszkańców części miasta. Pomysł polega na zamykaniu poszczególnych odcinków ulic, zmieniając je na weekend w deptaki tętniące życiem. W przedsięwzięciu biorą udział lokalne przedsiębiorstwa oraz artyści, prowadzone są gry dla dzieci czy zajęcia jogi. Przestrzeń publiczna wcześniej wymarła i zajęta przez samochody, staje się miejscem, w którym warto spędzić czas wolny.

5. Muzeum Enigmy w Poznaniu – stała ekspozycja w CK Zamek / koszt: 500 000

Miasto nie promuje w należyty sposób swojego największego sukcesu w historii, znanego nie tylko w Polsce, ale i na świecie, jakim było złamanie kodów maszyny szyfrującej ENIGMA. To rzecz, z której z całą pewnością możemy być dumni, którą można promować za granicą, bo zostanie ona zrozumiana przez w obcokrajowców. Muzeum miałoby mieścić się w CK Zamek w ciemnej piwnicy, z małymi okienkami, wnętrze musi być ciemne, tajemnicze, trudno dostępne, bo taka jest właśnie kryptologia, szpiegostwo, walka wywiadów i tak wyglądała praca kryptologów, którzy łamali szyfry w Zamku.

6. “Żeby inne miasta zieleniały z zazdrości” – projekt partnerstwa na rzecz nowych nasadzeń w centrum miasta / koszt: 300 000

Projekt wzorowany jest na akcji realizowanej w Nowym Jorku, której celem jest posadzenie miliona drzew w pięciu dzielnicach Nowego Jorku w ciągu dekady. Kierując się nowojorskim przykładem, założony cel projektu miałby zostać zrealizowany na drodze szeroko zakrojonej akcji, w której uczestniczyłoby miasto, przedsiębiorcy i mieszkańcy. Zyskiem dla miasta byłaby większa liczba posadzonych drzew (dzięki pozyskanym środkom prywatnym). Zyskiem dla przedsiębiorców byłaby korzyść płynąca z reklamy wynikającej z udział w szczytnej akcji. W akcję mógłby się włączyć każdy mieszkaniec, dostając możliwość zasadzenia własnego drzewa.

7. Ścieżki biegowe i nordic walking dla mieszkańców Poznania (tereny wokół Jeziora Maltańskiego, Łęgi Dębińskie, Cytadela, koryto Warty (zachodnie), koryto Warty (wschodnie) / koszt: 2 400 000

Projekt zakłada wytyczenie ścieżek biegowych oraz w koniecznych miejscach stworzenia przyjaznej biegaczom oraz uprawiającym nordic walking nawierzchni opartej na technologii nieasfaltowej, korzystnej dla stawów. Nowe ścieżki mają za zadanie chronić przed mikrourazami, nie obciążać stawów oraz zachęcać do uprawiania sportu. Jednym z licznych przykładów takich realizacji w Europie Zachodniej jest słynna ścieżka biegowa na wyspie św. Małgorzaty w Budapeszcie.

8. Budowa skateparku na Winiarach / koszt: 371 000

Projekt zakłada wybudowanie skateparku z urządzeniami przeznaczonymi dla miłośników jazdy na deskorolkach, rolkach oraz BMX-ach o wymiarach około 45m długości i 15m szerokości, ze specjalną cichą nawierzchnią. Wykonanie chodników i oświetlenie oraz nasadzenie drzew.

9. Rodzinny plac zabaw na Malcie / koszt: 1 870 000

Promocja aktywności fizycznej, integracja międzypokoleniowa, integracja osób niepełnosprawnych oraz edukacja ekologiczna mieszkańców Poznania. Aktywne wykorzystanie urządzeń zabawowych zarówno przez dzieci jak i rodziców i dziadków pozwoli na realną integrację rodziny oraz wyzwoli ducha zdrowej rywalizacji, co będzie kolejnym celem projektu. Poza tym w miejscu planowanej inwestycji pojawią się urządzenia oraz informację zwracające uwagę na wagę problemów ekologii we współczesnych miastach.

10. Wartostrada – poznański ciąg pieszo-rowerowy nad Wartą / koszt: 1 730 000

Wykorzystanie budowli przeciwpowodziowych oraz przestrzeni w międzywału rzeki Warty, bezkolizyjność przejazdu w stosunku do ruchu drogowego, bliskość rzeki, umożliwnienie odkrywania dla szerszego społeczeństwa terenów dotychczas mało znanych, odciążenie rekreacyjne Malty, połączenie z obecnymi terenami rekreacyjnymi oraz relatywnie niskie budowy koszty poszczególnych odcinków.

11. Poznań – NaprawmyTo! – monitorowanie stanu przestrzeni publicznej na platformie internetowej / koszt: 200 000

Projekt ma wykorzystywać portal poznan.naprawmyto.pl, przy współpracy niektórych instytucji miejskich. Dzięki portalowi mieszkańcy Poznania będą mieli do dyspozycji, uniwersalne narzędzie do monitorowania przestrzeni publicznej, natomiast instytucje administrujące przestrzenią publiczną, zyskają niezwykle precyzyjne źródło informacji na temat obecnych w mieście usterek. Wykorzystanie portalu poznan.naprawmyto.pl umożliwia uzupełnienie istniejących środków wymiany informacji, pomiędzy władzami miasta oraz mieszkańcami na sprawdzonych już podczas pilotażu zasadach.

12. “Tu się wszystko zaczęło” – ekspozycja i prezentacja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu / koszt: 5 000 000

Główne działania to: zaprojektowanie i wykonanie ekspozycji palatium Mieszka I i kaplicy Dobrawy w bezpośrednim sąsiedztwie i w powiązaniu z kościołem Panny Marii in Summo. Remont i konserwacja kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo. Ostrów Tumski jest miejscem o szczególnym znaczeniu nie tylko dla Poznania, ale i dla całego kraju. To kolebka państwowości polskiej o randze nieustępującej znaczenia Wawelu.

13. Masowy spływ kajakowy nad Wartą / koszt: 9 900

Kajakowa Masa Krytyczna jest jednodniowym spływem kajakowym. Pozytywny odbiór uczestników dwóch poprzednich edycji (w 2008 i 2012 roku) zachęca do zorganizowania imprezy w przyszłym roku. Dzięki pomocy z budżetu obywatelskiego moglibyśmy nie tylko zwiększyć liczbę dostępnych miejsc, ale również obniżyć cenę. Po dopłynięciu do mety spływu w centrum Poznania na uczestników czekają dodatkowe atrakcje – ciepły posiłek regeneracyjny, konkursy z nagrodami, piknik.

14. Utworzenie parku ze ścieżką rekreacyjno-dydaktyczną po forcie IVa i lewobrzeżnej części użytku ekologicznego Wilczy Młyn / koszt:  249 700

Ścieżka dydaktyczna przebiegająca w zamyśle w rejonie fortu IVa, uzupełnia ofertę edukacyjną skansenu fortyfikacyjnego. Treść tablic informacyjnych prezentuje walory historyczno-przyrodnicze obwałowań i kazamat warowni oraz pobliskiego starorzecza. Z pewnością byłby to dodatkowy ciekawy punkt na trasie wędrówek pieszych i rowerowych, z północy do centrum miasta. Dzięki temu powstanie nowa przestrzeń rekreacyjno-edukacyjna dla mieszkańców miasta Poznania oraz odwiedzających Poznań turystów.

15. Ścieżka zdrowia w Lasku Marcelińskim – bezpieczne bieganie bliżej natury / koszt: 1 905 000

Projekt zakłada oznakowanie dwóch ścieżek zdrowia dla osób biegających, jeżdżących na rowerach, a także osób, które spacerują po Lasku Marcelińskim. W projekcie uwzględniono trasę dla początkujących – ok. 3, 5km; trasę dla średniozaawansowanych – 4, 8km; trasa dla zaawansowanych to pokonanie dwóch kolejnych tras biegowych. W ramach projektu, konieczne jest oświetlenie ścieżek lasku Marcelińskiego w godzinach porannych i wieczornych. Dodatkowo zaplanowano urządzenia/place do ćwiczeń na świeżym powietrzu do tzw. Crossfitu, które każdy może wykonywać.

16. Stworzenie wysokiej, jakości szaletów w centralnych punktach miasta / koszt:
109 000

Powtarzalny element wyposażenia ulicy wpisany w jej układ urbanistyczno-architektoniczny o ewentualnie różnorodnej kolorystyce i możliwości powtarzania w różnej lokalizacji; ogólnodostępny; obiekt całoroczny, ogrzewany, płatny i samoobsługowy; pełniący rolę nośnika informacji miejskiej, turystycznej i kulturalnej; przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

17. Ośrodek krótkiego pobytu dla osób niepełnosprawnych / koszt:  2 500 000

Projekt obejmuje utworzenie i prowadzenie ośrodka krótkiego pobytu dla osób niepełnosprawnych. Jest to rodzaj hotelu czy całodobowego ośrodka, w którym można na jakiś określony czas – np. max 1 miesiąca umieścić osobę niepełnosprawną, zapewniając jej fachową opiekę, dostosowaną do stopnia i rodzaju jej niepełnosprawności. Ośrodek oferowałby opiekę w sytuacjach nagłych (np. pobyt opiekuna w szpitalu) jak i planowych (np. wyjazd rodziny na wakacje z pozostałymi dziećmi).

18. Droga rowerowa od ulicy Juraszów poprzez ul. Strzeszyńską, Biskupińską, Krajanecką do Strzeszyna / koszt: 3 000 000

Polepszenie komunikacji mieszkańców Strzeszyna. Kontynuacja ścieżki rowerowej, zwiększenie ilości dróg rowerowych w mieście, ekologiczne przemieszczanie się mieszkańców do szkoły, pracy.

19. Odbudowa Ośrodka Harcerskiego Hufca Poznań nad Maltą / koszt: 950 000

W nowoczesnym pawilonie będzie świetlica środowiskowa dla kilkudziesięciu dzieci i dorosłych, harcówka dla harcerzy, zuchów, seniorów i instruktorów, pomieszczenia dla wychowawców i instruktorów harcerskich, orkiestry i zespołu śpiewaczego z odpowiednim zapleczem sanitarnym, magazynowym i technicznym. Pawilon i otoczenie będzie przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Wokół pawilonu będą zagospodarowane miejsca na organizowanie zbiórek, apeli, ognisk, oraz boisko do kosza i siatkówki i miejsce biwakowe na rozbicie kilku namiotów dla grup harcerskich i skautowych. Ponadto w ośrodku planuje się stworzenie biblioteki oraz muzeum harcerstwa wielkopolskiego z uwzględnieniem Poznania.

20. Budowa mieszkań socjalnych / koszt: 10 000 000

Projekt ma polegać na budowie/ kupnie lokali socjalnych dla osób uprawnionych, stanowiących budynki w rozumieniu prawa budowlanego.

Czytaj także:

Przystanek Folwarczna chce drogi z budżetu obywatelskiego

Świerczewo: na co można wydać pieniądze z obywatelskiego budżetu?

Poznański Budżet Obywatelski 2013: propozycje jeszcze do 7 września

Obywatele pomogą wydać pieniądze z budżetu Poznania