Zapal znicz pamięci

Już po raz czwarty, pod patronatem marszałka województwa wielkopolskiego, odbędzie się 21 października akcja „Zapal znicz pamięci 2012”, której inicjatorami są Radio Merkury i Biuro Edukacji Publicznej IPN w Poznaniu.

Akcja społeczna „Zapal znicz pamięci” organizowana była do tej pory w Wielkopolsce trzykrotnie. Uczestnicy zapalali znicze w miejscach zbiorowych egzekucji, w lasach, na rynkach miast, na cmentarzach, i przesyłali zrobione tam zdjęcia do Radia Merkury.

Celem tegorocznej akcji jest przypomnienie zagłady polskich elit oraz skrajnie trudne warunki okupacyjne na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. Również i w tym roku wszyscy, którzy odwiedzą takie miejsca mogą przesyłać zdjęcia.

Zaraz po wkroczeniu do Polski we wrześniu 1939 r. Niemcy rozpoczęli likwidację polskich elit na ziemiach wcielonych do III Rzeszy. W ramach „akcji Tannenberg” zamordowano najbardziej aktywnych przedstawicieli polskiego społeczeństwa: inteligencji, duchowieństwa, ziemiaństwa, urzędników państwowych, oficerów, powstańców śląskich i wielkopolskich, działaczy społecznych i politycznych. Na ziemiach wcielonych do III Rzeszy tylko do końca 1939 r. zamordowano ponad 40 tys. osób.

– Po trzech edycjach akcji „Zapal znicz pamięci” w Wielkopolsce rozszerzamy jej zasięg na całe ziemie wcielone do III Rzeszy Niemieckiej. Jest to wspólna akcja pięciu rozgłośni regionalnych Polskiego Radia (Radio PiK – Pomorza i Kujaw, Radio Łódź, Radio Katowice, Radio Gdańsk i Radio Merkury) oraz Biura Edukacji Publicznej IPN, szczególnie oddziałowych biur w Poznaniu, Katowicach, Łodzi, Bydgoszczy i Gdańsku – powiedział Ryszard Ćwirlej, członek zarządu Radia Merkury. – Od samego początku zaangażowana w tę akcję jest pani Anna Gruszecka, dzięki której – to jakże ważne wydarzenie – rozrasta się na pozostałe regiony Polski – dodał Ryszard Ćwirlej.

– Jesteśmy, jako urząd marszałkowski, uczestnikami od pierwszej edycji „Zapal znicz pamięci”. Dobrze się stało, że jest to nagłaśniane i z roku na rok akcja się rozszerza. O drugiej wojnie światowej zostało już dużo powiedziane, ale świadomość, że mówi się o niej nadal pokazuje, jak tragiczne były to czasy. Niemcy byli na naszych ziemiach agresorem. Nie możemy dopuścić do odrodzenia się totalitarnego państwa. Wartość życia ludzkiego i tego co ze sobą niesie, jest tak duża, że musimy je chronić. Cieszę się, że mogę osobiście uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu. Ze swojej strony będę zachęcał swoich kolegów z innych regionów do zaangażowania się w tę akcję. Chciałbym również podziękować pani Annie Gruszeckiej, która jest inicjatorką tej akcji – powiedział Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

21 października (niedziela) zapraszamy do zapalenia zniczy w miejscach egzekucji i pamięci narodowej oraz przesłania zdjęć na adres: znicz@radiomerkury.pl. Zdjęcia zostaną umieszczone na stronie internetowej Radia Merkury i specjalnej stronie portalu IPN (www.ipn.gov.pl/zapal-znicz).

W tym roku akcja odbywa się na poziomie ogólnopolskim i regionalnym. Dlatego jest 5 bohaterów na plakacie – symbolizujących losy Polaków mieszkających na ziemiach wcielonych do III Rzeszy – oraz trzy postaci w Wielkopolsce.