Uczniowie wiedzą, jak ratować życie

1800 uczniów z 21 poznańskich gimnazjów bierze udział w kolejnej edycji programu “Wiem jak ratować życie”.

Program zakłada wzmocnienie procesu edukacji i kształcenia dzieci oraz młodzieży o wiedzę i umiejętności praktyczne z zakresu udzielania pierwszej pomocy, a w szczególności podjęcia resuscytacji krążeniowo oddechowej. Jednocześnie program ma stanowić podstawę dla prowadzonego w szkołach przedmiotu “Edukacja dla bezpieczeństwa”.

Głównym celem programu jest zaznajomienie uczniów z podstawami teoretycznymi i praktycznymi udzielania pierwszej pomocy w stanach bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia poszkodowanego. Po przeprowadzonych zajęciach uczeń powinien wiedzieć m.in. czym są stany zagrożenia życia lub zdrowia i będzie znał zasady, podstawowe sposoby i techniki wykorzystywane w udzielaniu pierwszej pomocy.

Zajęcia prowadzone są dla uczniów klas pierwszych. Uczniowie otrzymują specjalną broszurę dotyczącą udzielania pierwszej pomocy “I ty możesz pomóc”, która stanowi rozwinięcie materiału przekazanego na zajęciach. Dodatkowo każdy z nich dostaje maseczkę do prowadzenia sztucznego oddechu. W trakcie zajęć praktycznych każdy uczeń podejmuje indywidualną próbę resuscytacji krążeniowo – oddechowej na fantomie pod nadzorem instruktora.

W pilotażowej edycji, która odbyła się w pierwszym półroczu 2011 r. w projekcie udział wzięło 10 gimnazjów z 27 oddziałami klas pierwszych (około 800 uczniów). Zwieńczeniem cyklu szkoleń był konkurs, w którym wystartowały wszystkie szkoły. Najlepszym okazało się Gimnazjum nr 31.

W roku szkolnym 2011/2012 w szkoleniach realizowanych w ramach programu udział wzięło około 1300 uczniów z 18 poznańskich gimnazjów (51 oddziałów), a najlepszą drużynę wystawiło Gimnazjum nr 6. Do udziału w edycji 2012/2013 zgłosiło się 21 gimnazjów (około 1800 uczniów).

Program został dofinansowany w ramach rządowego programu na lata 2008 – 2013 “Bezpieczna i przyjazna szkoła” W tym roku na realizację zadań przeznaczono 63 400 zł.