Podwyżka cen biletów: podpisów pod protestem przybywa

Jeszcze do 20 listopada można składać podpisy pod projektem obywatelskiej uchwały zamrożenia podwyżek cen biletów w 2013 roku. Projekt przygotowały wspólnie stowarzyszenia My-Poznaniacy, Inwestycje dla Poznania oraz Projekt Poznań. Dotąd zebrano około 2 tysięcy podpisów.

Trudno nie dotrzec problemu transportu miejskiego w Poznaniu. Objazdy niezbędne ze względu na trwające remonty i wydłużenie tras z tego samego powodu, a także zawieszenie niektórych linii codziennie utrudniają poznaniakom poruszanie się po mieście. Zarząd Transportu Miejskiego winę zrzuca właśnie na remonty, jednak nie da się ukryć, że komunikacja miejska przed Euro 2012 – a zatem również w czasie trwania remontów – działała o wiele sprawniej.

A co się dzieje teraz? Praktycznie nie ma dnia, żeby nie było awarii na Pestce, co bez względu na miejsce, w którym do niej dochodzi, skutecznie tarasuje całą trasę. W korkach stoją tramwaje na Dąbrowskiego, przejazd z Górczyna na Winogrady wymaga objechania dookoła całego centrum, w korkach stoją także miejskie autobusy – nawet tam, gdzie są buspasy. Wielu kierowców nadal ignoruje istnienie tego rozwiązania na jezdni i traktuje buspas jako kolejny pas ruchu, blokując drogę autobusom.

Poznaniacy mieli nadzieję, że ze względu na remont Kaponiery bilety 15-minutowe będą ważne dłużej, tak jak to było w czasie Euro 2012. Niestety – radni przedłużyli ważność biletów, ale półgodzinnych. A to przeciętnemu użytkownikowi miejskiej komunikacji nic nie daje, bo to raczej kupującym 15- minutowe bilety wydłużył się czas dojazdu do pracy czy szkoły.

wszystkie te problemy sprawiają, że coraz więcej mieszkańców rezygnuje z poruszania się miejską komunikacją i przesiada się do samochodów. Mimo wysokich cen paliwa nawet na krótszych trasach dojazd autem może się okazać tańszy niż autobusem czy tramwajem – a na pewno wygodniejszy…

Mimo to ZTM zaplanował na styczeń kolejną – po czerwcowej – podwyżkę cen biletów. I to dlatego stowarzyszenia My-Poznaniacy, Inwestycje dla Poznania oraz Projekt Poznań postanowiły przygotować projekt uchwały zamrażającej podwyżki w roku 2013 przy jednoczesnym wprwowadzeniu wydłużenia czasu ważności biletu 15-minutowego.

– Ostrzegaliśmy już rok temu, że powinno się zamrozić ceny, rozpocząć akcję promocyjną transportu miejskiego – mówi Paweł Sowa z Inwestycji dla Poznania. – A zamiast tego skorzystano z najprostszego i najbardziej prymitywnego środka, czyli sięgnięto do kieszeni poznaniaków…

Radny Szymon Szynkowski vel Sęk jako pierwszy zaalarmował, że sprzedaż biletów miejskiej komunikacji we wrześniu drastycznie spadła – i to aż o jedną czwartą.  
– Wpływy ze sprzedaży biletów we wrześniu 2011 roku wyniosły 3 600 000 złotych, a we wrześniu tego roku 2 900 000 złotych – mówił radny podczas październikowej sesji rady miasta. – To bardzo niepokojący trend.

Także zdaniem Szymona Szynkowskiego vel Sęka oszczędności szukać raczej przy egzekwowaniu kar za jazdę bez biletu niż podwyżce cen samych biletów.

Akcja społeczna, zainicjowana przez stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania, My-Poznaniacy oraz Projekt Poznań ruszyła 24 października i będzie trwała do połowy listopada. Aby projekt uchwały mógł zostać przedłożony przewodniczącemu Rady Miasta Poznania, potrzeba 5 tysięcy podpisów mieszkańców – zapisanych poprawnie pod względem formalnym.

– Każdy z Was może zebrać podpisy wśród znajomych/sąsiadów/rodziny i zostawić je w jednym z wybranych miejsc – apeluje stowarzyszenie inwestycje dla Poznania.

Oto ich lista:
– portiernia Instytutu Historii UAM, św. Marcin 78 na nazwisko mgr AGNIESZKA SKORUPIŃSKA
– lokal stowarzyszenia My Poznaniacy: ul. Fredry 7 (CK Zamek), karty należy zostawiać na portierni, od rana do godz. 22, w kopercie z napisem „Stowarzyszenie My-Poznaniacy, pok. 11
– Cafe Gazeta przy ul. 27 Grudnia 3
– redakcja “Głosu Wielkopolskiego”, ul. Grunwaldzka 19
– biuro PiS przy ul. 27 Grudnia 9a/14 lub 15
– biura “Studio Rolety” ul. Naramowicka 152a (NARAMOWICE) oraz ul. Ściegiennego 47 (GÓRCZYN)

Do piątku My-Poznaniacy zebrali 2 tysiące podpisów.

Czytaj także:

Obniżka cen biletów – jest projekt uchwały (film)

“Nie” podwyżkom cen biletów ZTM – apelują poznańskie stowarzyszenia

Poznaniacy nie kupują biletów?